3. Юношите на Левски загубиха дербито с Лукойл Академик

Юношите на Левски загубиха дербито с Лукойл Академик

Юношите на Левски загубиха с 62-75 дербито с Лукойл Академик в третия кръг от А групата за тази възраст. Мачът помежду им бе последен от турнира в столицата, а след него единствен тимът на Лукойл Академик продължава без загуба. И двата отбора до този момент нямаха поражение и закономерно сблъсъка предизвика голям интерес

Юношите на Левски загубиха с 62-75 дербито с Лукойл Академик в третия кръг от А групата за тази възраст. Мачът помежду им бе последен от турнира в столицата, а след него единствен тимът на Лукойл Академик продължава без загуба. И двата отбора до този момент нямаха поражение и закономерно сблъсъка предизвика голям интерес.

След силно начало Лукойл Академик поведе със 7-0, но Левски отвърна със серия от 9 поредни точки и те от своя страна излязоха напред. В края на първата четвърт „студентите” имаха аванс от 6 точки – 22-16. Гонитбата в резултата продължи и през вторите 10 минути, а в нейния край благодарение на силната игра на Самуел Франсис Лукойл Академик все още имаха преднина. „Сините” намалиха с тройка секунди преди края, но Атанас Миленков отбеляза със сирената от далечно разстояние за 38-33 в полза на Лукойл Академик.

През тези първи 20 минути разликата в резултата дойде най-вече на борбите в нападение, които бяха 13-3 в полза на Лукойл Академик, както и на добрата им стрелба от разстояние – 6 от 16 за 3 точки. Дафинов имаше 14 точки до почивката като нито веднъж не сбърка в стрелбата си отдалеч – 3 от 3.

Още в началото на второто полувреме Лукойл Академик дръпна в резултата и на моменти аванса им достигна 15 точки. В края на третата четвърт те бяха напред с 55-40, но тогава Левски се вдиганаха и направиха опит за обрат. Стигна се до само 4 точки точно 4 минути преди края в полза на Лукойл Академик и тогава отново си пролича високата класа на гарда на Лукойл Академик – Планимир Дафинов. Левски имаха топката, но Дафинов я отне на центъра и след като вкара бе и фаулиран неспортсменски. В следващата атака отново той отбеляза, а до края опитите на Левски да спрат „студентите” с по-чести нарушения не помогнаха за сериозна промяна в развитието на срещата. Краен резултат – 75-62 за Лукойл Академик.

Гардът на юношеския Лукойл Академик Планимир Дафинов изигра фантастичен мач и благодарение най-вече на него те продължават без загуба в шампионата на А група за тази възраст. Високият само 181 сантиметра плеймейкър завърши с 31 точки, 6 асистенции, 4 отнети топки и въпреки ръста си хвана най-много – 9 борби за победата на своя тим. Миленков добави 23 точки за победителите.

За Левски най-добри бяха Алекс Симеонов с 22 точки и 10 борби, както и Петър Петров и Герасим Николов съответно с 12 и 11 точки.

Лукойл Академик завършиха мача с 12 тройки от 37 опита, докато за две точки имаха само една сполучлива стрелба в повече – 13. Серизоен фактор в статистиката накрая се оказа и броя направени грешки – 9 за Лукойл Академик и 21 за Левски.