3. Юношите на САЩ до 19 години станаха световни шампиони след успех над Гърция във финала

Юношите до 19 години на САЩ спечелиха златните медали на Световното първенство по баскетбол в Нова Зеландия в своята възрастова група.

Юношите до 19 години на САЩ спечелиха златните медали на Световното първенство по баскетбол в Нова Зеландия в своята възрастова група.

На финала младите американци се наложиха с 88:78 над Гърция и сложиха край на 18-годишната пауза за страната в тази възраст. Тайшаун Тейлър вкара 18 точки за победителите. Аштън Гибс завърши с 13, Клей Томпсън и Арнет Мултри добавиха по 10.

За гърците Костас Слукас заби 17 точки плюс четири асистенции, Николаос Папас вкара 16, а Леонидас Каселакис се отчете с 15. В мача за третото място Хърватия се наложи над Австралия с 87:81.

Първата четвърт във финала завърши 19:19, но във втория период американците направиха няколко добри отигравания в защита, комбинирани с точни завършващи изстрели, които се оказаха решаващи за крайния изход.

Само втората част приключи с 16 точки аванс в тяхна полза- 27:11 или 46:30 на полувремето.

В третата част гърците опитаха обрат и с цената на много фаулове и енергия съкратиха преднината янките до 51:60. В четвъртата част тактиката на американците да накъсат ритъма на игра даде резултат и те се поздравиха с крайната победа.