3. ЮЗУ "Неофит Рилски" - Тим 100 е финалът в Югозападната Аматьорска Баскетболна Лига „Старт”

Студентите победиха Старт пред погледа на нападателя на столичния Локомотив Христо Златински.

Нападателят на столичния Локомотив Христо Златински се възползва от почивката, която получи след петата поредна победа на неговия отбор над Черноморец (2:0), през пролетния полусезон на футболното ни първенство и изгеледа полуфиналната среща реванш от Югозападната Аматьорска Баскетболна Лига „Старт” в родния си град Благоевград. Компания му правеше чаровна дама.

В тази фаза на баскетболната надпревара един срещу друг се изправиха отборите на ЮЗУ „Неофит Рилски” и „Старт” в мач, който трябваше да  определи втория финалист в Югозападна Аматьорска Баскетболна Лига „Старт”. ЮЗУ имаха да наваксват  пасив от четири точки от първия мач и въпросът бе дали ще могат този път да се противопоставят по-успешно на Старт.

Началото на първата четвърт бе успешно за Старт, които с по-добра игра успяха да поведат с 5 точки. Към края обаче последва събуждане от страна на студентите и те стопиха преднината на конкурентите си. Резултатът от първата част бе равен 13:13.
Студентите обаче подобриха играта си и втората част бе доминирана от тях. Две тройки на македонския гард Александър Дацевски в началото на частта дадоха тласък на ЮЗУ и те успяха да спечелят с 22:13.

Третата четвърт беше най-мъчителна за зрителите. Двата отбора се опитваха да се надиграят и действаха много предпазливо. Бяха извършени голям брой нарушения, и доста често се налагаше на състезателите да застават зад линията за изпълнение на наказателен удар. Уви, късметът не беше с нито един от двата отбора и те регистрираха катострофално ниска успеваемост от наказателни удари, около 20 %.Старт все пак успяха да спечелят частта с 10:9 а и с това да намалят изоставането си на 8 точки.

Последната, четвърта част бе спечелена от Старт с 21:18, като остана съмнение за неотсъден фаул за символичните гости секунди преди края. Този фаул би пратил мача в продължения, но съдиите бяха близо до ситуацията и прецениха че такъв няма, въпреки бурните протестите от страна на играещия треньор на Старт – Христо Мирчев.

Крайният резултат от срещата - 62:57 – класира студентите на финал. Отборът на ЮЗУ успя да покаже характер и да навакса изоставането си от 4 точки в предния мач. На финала те ще се изправят срещу победителите от другия полуфинал, а именно Тим 100.

Наградата „Играч на мача” спечели Явор Иванов от Старт, който отбеляза 27 точки. От ЮЗУ най-резултатен бе Александър Дацевски с 24 точки. Финалните срещи между ЮЗУ „Неофит Рилски” и Тим 100 ще се играят на 12 и 13 април от 19:15 часа, отново в зала „Скаптопара”.