3. ЖАЛКО! Руснаци спряха Балкан на 1/4-финал в Европа

ЖАЛКО! Руснаци спряха Балкан на 1/4-финал в Европа

Сияни Чеймбърс бе над всички за тима от Ботевград с 15 точки

Балкан Ботевград приключи участието си във ФИБА Къп този сезон. Селекцията на Йовица Арсич отстъпи с 62:84 на руския Парма среща от четвъртфиналите, изиграна в „Арена Ботевград.“

Въпреки това ботевградчани могат да са доволни от своето представяне, след като за първи път в историята си играха четвъртфинал във втория по сила турнир, организиран от ФИБА. От друга страна, руснаците продължават без загуба в надпреварата и заслужено се класираха за Финалната четворка.

Съперник на Парма на полуфиналите ще бъде победителят от мача Ираклис – Ирони Нес Циона, който е утре. За Финалната четворка се класираха още Орадя и Стал, които също ще премерят сили един срещу друг. Мачовете от Топ 4 са в периода 23-25 април.

Гостите започнаха мача с много висока успеваемост за разлика от опонента си и само за четири минути вече имаха двуцифрена преднина при 13:3, като единственият кош на „зелените“ бе тройка на Сияни Чеймбърс. Димитър Димитров и Тауан Ейджи за кратко свалиха разликата до 6 точки, но като цяло и двата тима правеха много пропуски от далечно разстояние, а след първата част Парма бе напред с 19:11 именно заради по-добрите си изяви в подкошието.

Станимир Маринов вкара тройка на старта на втория период, но след това домакините пропуснаха няколко пъти от чисти позиции и руският тим се откъсна с 30:19. Въпреки това Балкан на няколко пъти сваляше изоставането си до 5-6 точки, но Парма отново бързо вдигаше разликата, а след кош на Дарко Балабан със сирената, на почивката тимът му изоставаше с 29:37.

Серия от 10:0 за гостите даде старт на второто полувреме, преди тя да бъде прекъсната от Балабан. С общи отборни усилия баскетболистите на Йовица Арсич скъсиха пасива си на 12 точки, но преди заключителната четвърт отборът от Русия се откъсна с 64:45. Тимът контролираше играта в подкошието, а проблемите за Балкан се увеличиха и заради четвъртото лично нарушение на капитана Димитър Димитров.

Ситуацията не се промени значително и през заключителния период. Преднината на Парма достигна 25 точки, като до края тимът нямаше проблем да спечели убедително. За натрупани фаулове двубоят не завърши Станимир Маринов.

Сияни Чеймбърс бе над всички за Балкан с 15 точки, Тауан Ейджи го последва с 14 и 7 борби. Дарко Балабан вкара 12.

Адас Юскевичус поведе листата на реализаторите за победителите с 18 точки, включително и 4 далечни шута зад дъгата. По 10 имат Марекс Мейерс и Ейгирадс Жукаускас, който записа и 6 борби.