3. 19 години по-късно Ботев се класира на финал за купата и може би си павира пътя към Лига Европа (ВИДЕО+СНИМКИ)

С гол на Юнес Хамза от дузпа през второто полувреме „канарчетата” взеха и втория мач с Локомотив (София)

Ботев (Пловдив) е първият финалист в турнира за Купата на България. С гол на Юнес Хамза от дузпа през второто полувреме „канарчетата” взеха и втория мач с Локомотив (София), като победиха с 1:0 като гости, и с общ резултат 4:1 се класираха за първи път в спор за трофея от 19 години насам.

Ботев игра за последно на финал през 1995 година, когато загуби именно от днешния си съперник Локомотив (София) с 2:4.

Другият финалист ще определят Локомотив (Пловдив) и Лудогорец, като разградчани са фаворити след 2:0 в първата среща на техен терен.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК

Този сезон за последно финалистът за купата ще играе в Лига Европа, в случай че носителят на трофея е и шампион. Така че Ботев направи решаваща крачка и Станимир Стоилов вече може да е постигнал поставената пред него цел.

Пред около 1000 зрители на „Надежда” вратарят на Ботев Адам Стаховяк направи две решителни спасявания преди неговите съотборници в атака да излязат напред в резултата, но не без дейното участие на Елтон от състава на Локомотив, който игра хандбал в наказателното поле. Анисе пропусна да направи победата на Ботев по-убедителна с късен пропуск.

Така Ботев ще бъде домакин на финала за купата на 15 май, като се очаква мястото да бъде Бургас.

Ботев започна по-силно. Доре можеше да попари Митрев след лошо изчистена топка, но и неговото воле беше също толкова лошо и мина безопасно покрай вратата. Малко по-късно нападателят на гостите получи извеждащ пас през центъра, но Митрев излезе предвидливо на линията на пеналтерията и с тяло отне кълбото.

Постепенно Локомотив, който преследваше два чисти гола, пое инициативата, докато Ботев се прибра. След изпълнение на ъглов удар се получи меле в наказателното поле и Бранеков успя да отправи опасен удар, но в обсега на Стаховяк, който изби над напречната греда. Но изсипванията, с които си служеха надъханите момчета на Димитър Васев, не доведоха до други опасности за вратата на Ботев.

Твърдите единоборства също охарактеризираха нулевото първо полувреме.

Маркиньос беше най-близо до гола в 54-ата минута, когато бе оставен непокрит. Бразилецът стреля с глава от упор, но Стаховяк спаси и на практика отчая домакините.

Така се стигна до 59-ата минута, когато Ботев получи право на дузпа за игра с ръка на Елтон при центриране на Вандер в наказателното поле. Чернокожият футболист на Локо спря непозволено пътя на топката и реферът Георги Йорданов посочи бялата точка. Хамза беше безгрешен и върна гола на чужд терен, вкаран от „железничарите” в първия мач. А те вече трябваше да отбележат три, за да стигнат до продължения.

Локомотив не успя да реагира и сведе глава за втора поредна година на полуфиналите, след като миналата година бе отстранен от Левски. Бранеков отново отиде да вкарва, но ударът му с глава в края мина над вратата, а Митрев спаси чисто положение на Анисе.

По пътя си към финала Ботев елиминира Нефтохимик, Черно море, Левски и Локо (Сф).

Сираков: Левски вижда светлината, мина през най-тъмните времена