3. "Акулите" и Литекс заплетоха евровъзела още повече - 1:1 (+видео)

"Акулите" и Литекс заплетоха евровъзела още повече - 1:1 (+видео)

Чуждестранните голаджиии Шаешу и Никасио се разписаха на "Лазур"

Черноморец и Литекс завършиха при 1:1 в едно от дербитата на 27-ия кръг в А група. Двубоят бе пряка битка за евроместата и „акулите” успяха да задържат аванса си от 3 точки пред шампионите в таблицата, но интригата за евроместата стана още по-заплетена. Атиф Шаешу заби поредния си гол в 30-ата минута, но голмайсторът на ловчанлии Марсело Никасио изравни от дузпа в края на първата част.

Публиката на Черноморец се погрижи мачът да започне в страхотна атмосфера в аржентински стил с много факли и ленти по терена.

Литекс се беше дръпнал леко назад, но създаде първата голова възможност. Тиаго Мирасема центрира много добре отдясно в 7-ата минута, Марсело Никасио засече с глава, но право в ръцете на Стоян Колев.

Черноморец не закъсня с отговора и Атиф Шаешу се озова на чиста позиция в наказателното поле, овладя и технично прехвърли Илко Пиргов, но прати малко встрани от дясната греда. После и другата звезда на „акулите” – Лоривал Асис бе близо до попадение, но засече от ждроб на скорост много над вратата от 7-8 метра.

Дойдоха по-спокойни минути на „Лазур”, но Херо избухна тъча след няколко нарушения на Литекс, при които съдията Ивайло Стоянов не показа жълти картони на гостите.

Натискът на Черноморец се увенча с успех точно след половин час игра. Тогава Максим Жос игра невнимателно при изнасянето на топката, Цветомир Цонков му отне и намери отлично Атиф Шаешу, а за алжирецът бе детска игра да финтира с едно движение Илия Миланов и да прати по диагонала в мрежата на Литекс – 1:0.

Секунди след попадението Литекс трябваше да получи дузпа, но Ивайло Стоянов бе далеч от ситуацията и не посмя да даде 11-метров удар. Георги Миланов се пребори със съперник, излезе очи в очи със Стоян Колев, реши да подава на Никасио встрани, но вратарят го събори на земята. На телевизионните повторения изглеждаше, че има явна дузпа, но реферът си замълча.

Литекс все пак получи дузпа 10 минути по-късно след спорната ситуация. В 41-ата минута Страхил Попов центрира отдясно, Георги Миланов овладя току в наказателното поле и беше съборен от Цветомир Цонков. Този път Сватбата не се поколеба и посочи бялата точка.

Марсело Никасио прояви железни нерви, залъга Стоян Колев и прати леко в обратния ъгъл по земя за 1:1.

През втората част Черноморец направи редица пропуски, а Стоян Колев брилянтно отрази бомба от воле и после удар по диагонала на резервата Момчил Цветанов.

Бургазлии тормозеха шампионите главно чрез бързи флангови атаки и остри центрирания от двете крила. По тази схема Черноморец стигна до няколко чисти положения, ала Венци Христов на два пъти се размина, а най-фрапантно с кълбото не можа да се срещне Лоривал Асис, който само трябваше да сложи крак на 3-4 метра от вратата, ала не успя.

Фо-Поре качи на главата на Шаешу, но алжирецът стреля в аут. В 73-ата минута Асис отново създаде главоболия на гостите, мина зад гърба на Страхил Попов, излезе сам срещу Илко Пиргов, но би неточно покрай целта. Минута след това самият Асис пусна остро центриране за Венци Христов, който от трети опит бе най-близо до гола, но сантиметри не му стигнаха да засече.

Ловчанлии също могат да съжаляват, че не вкараха победен гол. Момчил Цветанов направи страхотен падащ лист в 76-ата минута и вече виждаше как бележи, но Стоян Колев с една ръка изби в корнер над вратата.

Последната чиста ситуация за гол отново бе пред вратата на домакините. Момчил Цветанов получи отляво в наказателното поле, избра да завърши сам и шутира ниско по диагонала, ала отново стражът на „акулите” бе над него и изби в корнер.

Хиксът оставя Черноморец на трета позиция с 56 точки. Литекс мина пред Локомотив (Пд) и Левски и вече е 4-ти с 53. Утре е другият много важен мач за евроквотите. Локо (Пд) посреща Левски, като „сините” са 4-ти с 53 точки, колкото има и Литекс, но „оранжевите” са с по-добра голова разлика.