3. България (21) и Русия (21) със зрелишно 3:3 в Стара Загора (ВИДЕО+СНИМКИ)

България (21) и Русия (21) със зрелишно 3:3 в Стара Загора (ВИДЕО+СНИМКИ)

Детинска грешка коства успеха на "лъвовете" над лидерите в нашата група

Представителният тим на България до 21 години спря серията от три победи на Русия в европейските квалификации и стигна до зрелищно 3:3 на стадион „Берое” в Стара Загора.

Нашите бяха близо да вземат реванш от „Сборная” след загубата с 1:3 преди месец на "Арена Химки", когато почти цял мач играха с числено намален състав заради червен картон на Ангел Грънчов, но в крайна сметка силите им стигнаха само за реми, макар гостите да играха с човек по-малко в заключителните минути на срещата.

Без наказаните Антон Надялков, Георги Терзиев и Димитър Евтимов нашите се представиха на ниво, но допуснаха груби грешки в отбрана и това им позволи само да прекъснат поредицата си от три поражения срещу Русия.

Срещата започна добре за гостите и още в осмата минута съотборникът на Георги Миланов в ЦСКА (Москва) Константин Базелюк  надбяга с лекота Асен Георгиев и преодоля Георги Китанов с техничен шут в далечния ъгъл.

Попадението обаче не стресна нашите и те отговориха подобаващо само 5 минути по-късно. В 13-ата Божидар Васев центрира от пряк-свободен удар и сложи топката на главата на Стефан Велков, а бранителят на Славия възстанови статуквото – 1:1.

Руснаците се опитаха на свой ред отново да излязат напред в резултата, но Китанов бе на своя пост, а в 37-ата минута дойде и един от най-красивите моменти в мача.

Тогава Едисон Йорданов догони една топка до аутлинията и я върна към Ивайло Чочев, който я овладя в дъгата на наказателното поле и с прецизен изстрел с външен фалц я оплете неспасяемо в мрежата на безпомощния руски страж.

Така нашите се оттеглиха на почивка с гол аванс, при 2:1, а през паузата селекционерът на гостите Николай Писарев замени Павел Соломатин с Миранчук.

Това не доведе до очаквания резултат и нашите получиха нов шанс да поразят целта две минути след паузата, когато играещият в Белгия Александър Колев бе спрян непозволено от Илия Зуев точно на границата на пеналта. Шутът на Чочев от свободния удар обаче срещна стената, а после в руския тим последва втора промяна.

За съжаление обаче, малко след нея се стигна до изключително неприятна ситуация, след като в 56-ата минута Илия Мунин върна необмислено една топка към Китанов, а за дебнещия Базелюк  не бе проблем да я овладее и с точен удар в долния ъгъл на вратата да изравни резултата – 2:2.

Голът стъписа българите и по-специално сгрешилия Мунин, от чиято зона малко по-късно тръгна Козлов, за да се разпише в 63-ата минута с плътен шут в близкия ъгъл на Китанов от ъгъла на наказателното поле.

За щастие обаче след не повече от 180 секунди нашите момчета отново се върнаха в мача. Това се случи след статично положение в 66-ата минута, когато Йорданов отново центрира добре и Александър Колев се разписа за 3:3.

Пет минути преди края Емилянов влезе остро в краката на Александър Колев и бе изгонен за втори жълт картон, но в самия край Антон Карачанаков не можа да се възползва от страхотно извеждащо подаване на своя съотборник в ЦСКА Ивайло Чочев и не съумя да овладее топката, а така резултатът се запази.

След ремито отборът на Михаил Мадански зае временно второто място в своята квалификационна група с актив от 8 точки, на 2 зад лидера Русия и с една повече от вече третия в таблицата Дания. „Червения динамит” обаче приема Словения в 19:00 часа и ще има шанс да си върне втората позиция дори и при равенство в Олборг.