3. Берое потегли успешно в Европа с дебютни голове на Делев и Божилов (ВИДЕО+СНИМКИ)

Старозагорци изравниха баланса си в евротурнирите след 2:0 над Атлантас в Клайпеда, гледат напред към Брьондби

Българският вицешампион Берое започна с победа участието си в Лига Европа след 2:0 като гост на литовския Атлантас в първия мач от първия квалификационен кръг. Новите попълнения Спас Делев и Георги Божилов донесоха успеха през втората част с дебютните си голове със зеления екип пред около 2 000 човека на стадион „Централен” в Клайпеда.

Реваншът е след седмица на 9 юли в Стара Загора, а на 99,9% евентуалният следващ съперник ще бъде датският Брьондби.

Отборът на Петър Хубчев беше подкрепян от солидна агитка на стадиона в Клайпеда, а „заралии” изиграха мача умно, без излишни рискове, и спечелиха минимално.

Първото голово положение обаче се откри пред домакините. В 8-ата минута удар извън наказателното поле рикошира във Венци Василев и попадна в краката на централния нападател Панюков, който неубедително би право в Макенджиев от 6-7 метра.

Мапуку се пребори за топката и нахлу в наказателното поле в 17-ата минута, но прекали с финтовете, изпусна момента да бие и загуби. Берое овладя играта и притесняваше съперника с типичната си преса, което принуждаваше литовците да разчитат предимно на дълги топки към Панюков.

Мапуку тормозеше здраво домакините и след хубава атака намери непокрития Делев вдясно, той стреля мощно към близкия ъгъл и Малинаускас изби в корнер.

До почивката Берое пренесе събитията пред вратата на Атлантас, но Мапуку ефектно би в аут, а Милисавлевич насочи право във вратаря.

Домакините пак проявиха голяма активност в началните минути и на втората част, а Божилов отдалеч би в ръцете на вратаря. Милисавлевич прекали с дрибъла и след като премина през трима, четвърти съперник му отне в наказателното на литовците.

След час игра националът Зехиров чудесно изведе Спас Делев зад защитата и новото попълнение акробатично прати покрай вратаря за 1:0 с първия си гол за Берое.

Домакините имаха неоснователни претенции за дузпа след чист шпагат на Зехиров, а Хубчев извади Делев само 9 минути, след като той вкара гол. Веднага след смяната Милисавлевич се включи добре отдясно с двойно подаване и намери Мапуку, който с мощно воле прати в обалците.

Иван Коконов, който замени Делев, пък изпусна сам срещу вратаря в 76-ата минута и Малинаускас изби удара му. Берое хвана съперника на контра и Мапуку отново даде шанс на Коконов да се разпише, бившият халф на Черно море обаче реши да прехвърля вратаря, но прехвърли и вратата.

Вторият гол обаче изглеждаше въпрос на време и падна 6 минути преди края. Георги Андонов спечели свободен удар на самата граница на наказателното поле, Зехиров опита да стреля директно, но рикошет от стената прати кълбото в краката на Георги Божилов, неговият удар се отби в крака на пазача му и описа парабола, за да „капне” в горния десен ъгъл за 2:0. И за Божилов това бе дебютен гол с екипа на Берое.

Георги Андонов изпусна чисто положение в добавеното време и сам срещу стража на домакините пресили шута, за да прати над вратата.

Берое има комфортен аванс от два чисти гола, а реваншът е на 9 юли в Стара Загора.

Берое вече има 27 изиграни срещи в Европа и има напълно изравнен баланс - 11 победи, 5 равенства и 11 поражения. Положителна е головата разлика – 45:33.