3. Берое си гарантира оставането в елита след пета поредна победа над Славия (ВИДЕО+СНИМКИ)

Заралии надиграха тактически безидейните бели, които продължават да треперят за оцеляването си

Пред неколцина зрители на стадиона в столичния квартал „Овча купел” Берое постигна четвърта победа над Славия този сезон и пета поредна. С гол на Жуниор Мапуку в края на първото полувреме заралии спечелиха с 1:0 и си гарантираха оставането в „А” група. Това се случи в 35-ия шампионатен кръг.

Славия, който създаде само едно положение за цял мач, остава с 8 точки над чертата и с мач повече от Черноморец пет кръга преди края на сезона, като наруши серията си от 5 поредни домакински победи и допусна първи гол след 3 поредни сухи мрежи.

Ако Черноморец победи в събота Пирин (ГД) у дома, ще съкрати разликата на 5 точки с най-стария столичен клуб, на който гостува в 38-ия кръг.

Славия имаше някакво териториално предимство в първите минути на иначе бледия мач. Най-добрата възможност за „белите”, които изпълниха редица корнери в началото, се откри пред Фернандо да Силва. Той засече с глава центриране на първа греда, но не успя да улучи вратата отблизо.

Берое, който бе тактически по-грамотният отбор, изчакваше своя шанс. След първия половин час откритието на заралии Мапуку проби отляво в наказателното поле, като Александър Дюлгеров му влезе остро с шпагат без да успее да играе с топката. Чернокожият нападател падна, но реферът прецени, че дузпа няма. Но пък не извади и картон за симулация.

11 минути по-късно, в 43-ата минута, Мапупу получи нов извеждащ пас, този път през центъра. Нападателят излезе сам срещу Петков и с удар покрай него откри, отбелязвайки 4-ия си гол през пролетта. Асистенцията бе на Игор Джоман.

С подновяването на играта Берое можеше да довърши безидейния отбор на Славия, след като трима в зелено направиха контраатака срещу двама в бяло. Но не успяха да разиграят по най-добрия начин и възможността пропадна.

Наставникът на домакините Милен Радуканов опита да промени нещо с включването на Радослав Димитров и Радослав Василев. „Белите” обаче така и не можеха да стигнат до положение. Дори напротив – Берое изглеждаше по-креативният състав. И с това и по-опасният.

В 69-ата минута резервата Аясс получи зад отбраната и шутира в близкия ъгъл на Петков, който показа завиден рефлекс за годините си, избивайки буквално от голлинията.

В 74-ата минута Радослав Василев игра хандбал в наказателното поле на Славия, но реферът необяснимо подмина и тази ситуация.

Салим Керкар пък направи така, че мачът да не изглежда толкова слаб. Футболистът на Берое произведе страхотно воле в 77-ата минута, но Гошо Петков изби отиващата под гредата топка с пореден фантастичен рефлекс.

До края Славия не намери сили да създаде дори второ положение и остана със своите 46 точки на 9-ото място.

Берое спечели с 1:0 и събра 55 точки на 8-ата позиция, като вече е сигурен за „А” група през сезон 2014/2015.