3. Берое сломи шампиона Лудогорец в първия 1/8-финал за купата (ВИДЕО+СНИМКИ)

Берое сломи шампиона Лудогорец в първия 1/8-финал за купата (ВИДЕО+СНИМКИ)

Заралии се поздравиха след 2:1 като домакини в двубой с много нерви и 8 жълти картона

Берое започна официално футболната 2015-а година с много важна победа над Лудогорец в първия 1/8-финален двубой от турнира за Купата на България. Заралии се поздравиха с 2:1 в двубой с много нерви и показани общо 8 жълти картона. Те през цялото време бяха горещо подкрепяни от многобройната си публика на стадиона в Стара Загора.

Точни за Берое бяха Елиаш и Жуниор Мапуку. Голът за разградските „орли” вкара Фабио Ешпиньо. На 22-и февруари е реваншът на стадион „Лудогорец Арена”. Крайният победител от тази двойка ще играе срещу Литекс на 1/4-финалите.

Двубоят започна равностойно, без начален натиск на един от двата съперника. Берое се бранеше много добре и трудно допускаше атакуващите футболисти на Лудогорец да застрашават вратаря Благой Макенджиев. Отборът на Разград постепенно започна да атакува по-настоятелно, но трудно намираше пролуки в защитата на заралии. Играчите на треньора Петър Хубчев разчитаха предимно на контраатаки, които създадоха много грижи на Александър Барт и Козмин Моци.

В 14-ата минута се стигна до дискусионно положение. Тогава Мапуку получи топката в наказателното поле на Лудогорец, но притиснат от Моци, конгоанецът потърси нарушение, падайки на терена. Съдията обаче отсъди нарушение в нападение. Очаквано последва бурна реакция от домакинския щаб.

Отборът на Берое игра тактически много грамотно, през цялото на първата част не наруши ритъма си, в действията им се виждаше много компактност и контра нападението се превърна в основното им оръжие срещу шампиона на България, който оставаше много свободни пространства.

Лошите новини за „орлите” започнаха с принудителната смяна на капитана Светослав Дяков, който получи контузия в началните минути и в крайна сметка Георги Дерменджиев реши повече да не рискува с него. На негово място влезе Абел Анисе. Той се включи силно и предотврати сериозна опасност в 30-ата минута, изчиствайки топката от краката на Мапуку в корнер, миг преди нападателят да шутира от близко разстояние. След изпълнението на статичното положение, което стана в 31-ата минута, домакините излязоха напред в резултата. Анисе позволи на Елиаш да го надскочи и с глава прати топката във вратата. Иван Чворович по никакъв начин не реагира, а просто изгледа топката.

Остатъкът от полувремето ще се запомни с множеството жълти картони, показани от Ивайло Стоянов заради груби нарушения. За първите 45 минути съдията отправи общо шест официални предупреждения – по три за всеки отбор. Емоциите на моменти взимаха връх, но до нищо по-сериозно не се стигна. А неприятностите за Лудогорец продължиха с втора принудителна смяна – Кишада влезе на мястото на Роман Безяк, който напусна терена накуцвайки.

Второто полувреме продължи със същия висок заряд. Очаквано Лудогорец започна да атакува по-настоятелно, но Берое в нито един момент не промени нагласата си и продължи да играе все така добре и стабилно в защита. Картоните също продължиха да валят – Иво Иванов и Марселиньо получиха официални предупреждения след спречкване.

Гостите от Разград възстановиха равенството в 61-ата минута след гол на Фабио Ешпиньо от пряк свободен удар, който определено изненада Макенджиев. Бразилецът изпълни технично, вратарят очакваше центриране в наказателното поле, но кълбото попадна в мрежата му след параболичен удар.

Това обаче по никакъв начин не сломи духа на заралии и подкрепяни горещо от своята публика в Стара Загора те успяха да си възстановят преднината. В 71-ата минута топката бе открадната в средата на терена от влезлия като резерва Самир Аясс, той намери веднага Мапуку в наказателното поле и нападателят с мощен удар прати неспасяемо топката в горния ляв ъгъл. При тази ситуация Козмин Моци можеше да се намеси, но той просто изгледа какво прави тъмнокожият футболист.

До края двата отбора си размениха две много опасни положения, но повече голове не се вкараха. Станислав Костов пропусна да добави след удар на Керкар и зле избита топка от Чворович, а малко след това Макенджиев се намеси авторитетно при удар на Анисе.