3. Берое спечели Купата на България за втори път след уникална драма и дузпи срещу Левски (ВИДЕО+СНИМКИ)

Двата тима завършиха 3:3 в редовното време, заралии биха с 3:1 при дузпите, Йовов изгонен в 43-ата минута

Отборът на Берое спечели за втори път в своята история турнира за Купата на България, след като днес се наложи с дузпи над 26-кратния носител на трофея - Левски, в един изключително драматичен финал, игран на градския стадион в Ловеч. Двата тима завършиха наравно 3:3 в редовното време, а при дузпите заралии се оказаха с по-здрави нерви и ги спечелиха с 3:1.

"Сините" пък играха с човек по-малко от 43-ата минута, когато Христо Йовов получи втори жълт картон.

Въпреки това столичани показаха истински характер и след като губеха с 1:3 до 79-ата, успяха да докарат нещата до 3:3 и продължения.

Така Левски загуби за първи път в историята си финала за Купата на България от провинциален отбор и за първи път падна, когато мачът за трофея е бил на неутрален стадион.

Заралии пък триумфираха с купата за втори път след 2010-а година, когато на същия стадион победиха с 1:0 след продължения Черноморец (Поморие).

Двубоят започна с тежък сблъсък между Мартинс и Илиев и дълга медицинска пауза за вратаря на столичани. В началото "зелено-белите" бяха по-активни, а левскарите изглеждаха стъписани от здравата преса, която им бе наложена. В 11-ата минута Мартинс опита късмета си от дистанция, но стражът на "сините" улови.

В ответната пък, Родригес се освободи страхотно на десния фланг и центрира в пеналта на Берое, където Карвальо не успя да засече, настъпи кратко меле, в което Йорданов не успя да се ориентира и заралии изчистиха.

Така дойде 16-ата минута, когато Пенев центрира меко в наказателното поле на Левски, където Мартинс изскочи от дълбочина и с глава простреля Пламен Илиев за 1:0.

След гола Берое продължи да създава много опасни контраатаки, а Крумов и Андонов обстрелваха неуспешно Пламен Илиев.

В 24-ата минута "синята" част от градския стадион в Ловеч изпадна в екстаз, след като Гари Родригес проби мощно по десния фланг до самата аутлиния и подаде успоредно на голлинията за Илиян Йорданов, който от няколко метра не сбърка за 1:1.

Само 4 минути след това обаче заралии съумяха да си върнат преднината. Тогава Мартинс овладя пред наказателното поле на Левски, надбяга Йовов и шутира по ниско по диагонала, пращайки топката в долния ляв ъгъл на Пламен Илиев - 2:1.

Веднага след попадението "зелено-белите" имаха нови две страхотни възможности за гол. Първо Мартинс намери Каядо в пеналта, той финтира Пинто и излезе на опасна позиция, но Мулдер притича и в последния момент блокира шута му, изчиствайки в корнер. След него Мартинс засече с глава от непосредствена близост, но заби топката в земята, след което тя излезе в аут.

В самия край на полувремето, в 44-ата минута "сините" останаха с човек по-малко на терена, след като ветеранът Христо Йовов извърши необмислен фаул в центъра срещу Каядо, за което получи втори жълт картон от рефера Цветан Кръстев.

Малко след това Стойчев се оказа непокрит в наказателното поле на столичани и засече опасно центриране от корнер, ала Пламен Илиев показа добър рефлекс и спаси.

През втората част Берое започна компактно прибран в задни позиции, докато "сините" действаха спокойно, с много пасове, чакайки грешка в отбрана на заралии.

Като цяло обаче втората част не бе толкова вълнуваща откъм голови положения, както първата. В 59-ата минута Велев изведе Карвальо с глава в наказателното поле, но сенегалецът стреля встрани от вратата, пропускайки златен шанс за изравняване.

4 минути по-късно Елиаш открадна с шпагат на Рамос в центъра, Мартинс овладя и напредна, опита да изведе Елиаш в пеналта, но пасът му бе много дълъг и излезе в аут.

Настъпиха петнайсетина минути на затишие, за да се стигне до 79-ата, когато Ели сбърка ужасяващо в половината си, позволявайки на Андонов да му отнеме, капитанът на Берое напредна, навлезе в пеналта и със силен удар по диагонала препарира Илиев, покачвайки на 3:1.

Още в следващата атака обаче "сините" показаха, че не са се предали, макар и с човек по-малко. Тогава Рамос получи на левия фланг и центрира в пеналта, топката стигна до Родригес, който центрира остро за Жоао Силва, а португалецът отблизо не сгреши за 2:3.

Този гол понесе столичани във финален щурм и в 87-ата минута драмата стана пълна, след като Мулдер хвърли далечен пас за Силва, който свали с глава в пеналта, където Родригес стигна пръв до топката, стреля с глава и възстанови статуквото.

До края на редовното време нови голове нямаше и така двата тима пратиха срещата в продължения.

Първото продължение започна с възможност за Ситое, който получи в наказателното поле на Левски, но ударът му с десния крак бе неточен.

120 секунди по-късно Стойчев върна много рисковано за Караджов, който бе пресиран от Родригес и Силва, но в крайна сметка се справи със ситуацията.

Второто продължение стартира с много хубава възможност за заралии. В 108-ата минута Пенев качи топката на главата на Ситое, който обаче не засече добре и Илиев спаси.

Последва топовен шут на Жоао Силва от фаул, но Караджов бе добре пласиран и спаси. В самия край на продължението Пинто проби добре по левия фланг и качи топката на главата на непокрития Силва, който засече отблизо, но прати топката право в обсега на Караджов.

Гол така и не падна и резултатът остана непроменен - 3:3, което означаваше, че рулетката на дузпите трябваше да реши тазгодишния победител в турнира за Купата на България.

При тях обаче нервите на старозагорци се оказаха по-здрави, след като Елиаш, Иванов и Стойчев бяха точни за заралии от бялата от точка, а Саюд и Крумов пропуснаха. Силва, Мулдер и Велев пък започнаха с пропуски за "сините", а Ангелов вкара почетната дузпа.

Така Берое победи Левски с 3:1 при дузпите и с общ резултат 6:4 спечели за втори път в своята история Купата на България.
Над 15 000 лева глоба за Спартак Варна след дербито с Черно море

10 000 са заради надвишаване цената на билетите за привържениците на гостуващия отбор

Вальо Илиев: Не искам да виждам такова лице на отбора

"С това поведение няма как да продължаваме"

Митов: И двата отбора можеха да спечелят