3. Безобразия в защита едва не опропастиха ефективната победа в Малта (ВИДЕО+СНИМКИ)

Треперим в края в Ла Валета, но спасихме трите точки и продължаваме да крачим към баража

България трябваше да трепери 16 минути срещу Малта, след като безобразия в защита по време на целия мач едва не развалиха двата гола, произвело ефективното нападение в Ла Валета при успеха с 2:1 над домакините в 8-ма световна квалификация. „Трикольорите” си отдъхнаха след последния съдийски сигнал в 95-ата минута, дошъл след два гола, автори на които бяха Радослав Димитров и Емил Гъргоров във всяко едно от полувремената, две греди за Малта и една топка в мрежата на Михайлов в 78-ата минута.

Победата е трета за България в група "В" на квалификациите в зона "Европа". С четирите равенства, които още имаме, събираме 13 точки на второто място. При очертаващата се победа на Италия над Чехия, битката и на теория остава само за баража. Зад нас е Дания с 12 точки и Чехия и Армения с по 9. До края остават гостуване на арменците и домакинство срещу чехите.

България изстрада трите точки, след като малко щастливо успя да поведе в 9-ата минута чрез Радослав Димитров. Преди това малтийците създадоха две положения, а след откриващото попадение Михайлов отклони удар в гредата. След почивката сценарият се повтори, като след втора греда за Малта вкарахме втори гол. Колебанията в защита обаче продължиха и Ерера върна един за домакините. До края удържахме ценните три точки.

Би трябвало да се отбележи, че в мача срещу Италия българите бяха хвърлили доста усилия и днес действаха на по-ниски обороти. Но разконцентрираните действия в защита нямат оправдание.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

Селекционерът Любослав Пенев направи три промени в сравнение със състава, който излезе срещу Италия. На мястото на Станислав Манолев като титуляр започна изтърпелият наказание Георги Миланов. Халфът на ЦСКА (Москва) градеше българските атаки заедно с Тодор Неделев и Ивелин Попов, а на върха на атаката вместо Александър Тонев започна Емил Гъргоров. Владимир Гаджев и Светослав Дяков си партнираха като опорни халфове, а пред вратаря Николай Михайлов действаха Иван Иванов, Николай Бодуров, Веселин Минев и Радослав Димитров вместо Йордан Минев.

Мачът започна колебливо за българите. Надъханите малтийци бяха допуснати да сътворят две опасни ситуации пред вратата на Михайлов. Първо във 2-ата минута Ерера пусна успоредна на голлинията топка, но за щастие непокритият Шембри не успя да насочи в мрежата.

Две минути по-късно Аджус засече с фалц центриране на близка греда, пращайки топката на сантиметри над напречната греда.

Отговорът бе зашеметяващ. Късметът също помогна. Двойно подаване между Неделев и Радослав Димитров завърши с мека топка във вратарското поле, която стражът Хабър довкара в собствената си врата. 1:0 за България в 9-ата минута.

В 15-ата малтийците удариха греда, като за неуспешния голов удар с изключителна заслуга бе Николай Михайлов. Вратарят успя с върха на пръстите си да отклони фалцов шут на Фаила от свободен удар в страничния стълб.

Вече преодолели началното стъписване и с по-голяма концентрация в защита „трикольорите” изнесоха играта в предни позиции, като опитаха няколко удара от дистанция, повечето от които бяха неточни. Веднъж вратарят Хабър спаси шут на Неделев с левия крак в долния десен ъгъл.

Две минути преди почивката нашите сътвориха невероятно взаимодействие. Гъргоров отне отляво и напредна, пусна към Миланов, който обърна на дузпата към Ивелин Попов. Нападателят опита изключително техничен удар с кръстатка към левия ъгъл, но вратарят успя да спаси.

Неубедителната игра в защита продължи и в началото на второто полувреме. Шембри премина през четирима защитници, двамата централни Иван Иванов и Николай Бодуров, и крайния Веселин Минев, и халфа Владимир Гаджев преди ниският му удар да срещне дясната греда.

И както стана през първата част, така и сега България отвърна с гол. След поредица от подавания пред наказателното поле защитата на Малта беше разсечена. Георги Миланов опита голов пас, вратарят пресече, но топката достигна до Гъргоров, който с кинжален удар през защитниците, застанали на голлинията, удвои преднината за нашите.

Малта не се отказа. Но отлични прояви на Веско Минев и Радослав Димитров запазиха добрия аванс. Но само до 78-ата минута, когато домакините върнаха единия гол пасив. Резервата Вела и Ерера осъществиха двойно подаване, разкъсало нашата защита и завършило с премерен удар на последния покрай Михайлов за 1:2.

В 80-ата минута нашите можеха да възстановят статуквото, но самопожертвователна намеса на Камилиери предотврати голов удар на резервата Спас Делев.

До края нашите трепериха, но спасиха трите точки.