1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. БФС и ММС оцениха нивото на юношите – далеч от европейските стандарти

БФС и ММС оцениха нивото на юношите – далеч от европейските стандарти

„Не само с децата, но и с треньорите трябва да се работи в по-тесен контакт”, обяви Лечоков

БФС и ММС оцениха нивото на юношите – далеч от европейските стандарти

Нивото на децата и юношите в България е далеч от европейските стандарти. Този извод бе направен по време на съвместната пресконференция на Българския футболен съюз и Министерството на младежта и спорта относно завършилата Програма за развитие на детско-юношески футбол.

 

„Нашият детско-юношески футбол е далеч от европейските стандарти. По шестобалната система оценката е около 3. Как да процедираме за в бъдеще? Отчетохме това, което се е получило и в най-близки срокове ще излезем с предложения за нови неща да бъдат променени в клубовете, за да може нивото на децата да се повиши рязко. Целта е нашите отбори да бъдат захранвани от наши деца. Взимайки примери от 19-годишнините, съвсем коректно треньорите не им гласуват доверие. Ще направим така че клубовете да променят работата си за подрастващите, да се внедрят специалисти  и тези юноши да се развиват. След тази програма децата започнаха усещат грижата и от клубовете, и от държавата за тяхното израстване”, каза председателят на Техническия комитет към БФС Павел Панов.

 

Той добави, че целта е да се увеличи броя на клубовете. Тази година бяха 12, догодина се очакват 16.

 

„Добра работа се свърши. Връщам се там за физическата подготовка на българските футболист. Трябва да наблягаме на тези неща. Трябва да се обърне внимание – не само с децата, но и с треньорите трябва да се работи в по-тесен контакт, защото те работят пряко с тях. За радост или за съжаление футболистите се формират в клубовете. Свърши се добра работа, трябват и финанси. Отборите нямат масажисти, лекари – това е немислимо в 21 век. Освен това, ако човек няма нагласата да работи върху себе си, сам треньорите не са магьосници. Притеснително е, че няма координация”, каза вицепрезидентът на централата Йордан Лечков.

 

„Тези лагери показаха, че нашите млади футболисти не са на добро ниво. В нашите клубове не се работи както трябва. Дано с тази програма помогнем на клубовете. Без нашите таланти футболът ни е за никъде. Трябва да дадем шанс на младите да работят в добри условия и много, защото при малките с тренировки три пъти в седмицата по 1 час, доникъде няма да стигнат”, добави отговорникът за националните отбори Емил Костадинов. 

 

Всички се обединиха около мнението, че децата, насочени към професионалния футбол, нямат елементарни умения като спиране на топка, дрибъл, игра с глава. 

 

Целта е на тази програма е да се намери правилният път за работа с подрастващите, като никой клуб не е задължен да се ангажира, посочи министър Кралев Кралев. 

 

„Докладът съвсем не е розов. Тези лагери бяха да се види нивото на подрастващите. Видя се, че сме далеч от истината и трябва да се вземат спешни мерки. Трябва да работим в тази посока”.

 

„Следващата година ще има увеличение с 15%, 16 отбора ще бъдат включени, 14-те от Първа група. Новопривлечените школи ще си получат пособията. Най-важна е работата с треньорите. Ще наблегнем догодина и в тази посока. Курсове на обучение в БФС, да се спазва единна методика”.

 

Кралев добави, че трябва да се затегне дейността и в спортните училища. Да се прави селекция на деца, които да учат в тези институции.

 

„Мисли се и за създаване на футболна академия под егидата на БФС. Ако има успех, този проект може да се разрасне. Ще обхваща само деца и юноши”, допълни спортният министър.

 

„Трябва да убедим клубовете да сложат правилните треньори. Не трябва да се отказваме от децата, ако в даден клуб не работи правилно с тях. Ние сме в началото на пътя”.