3. БИТКАТА ПРИ ФЛОРЕНЦИЯ: Героична България удържа еврошампиона Италия!!! (ВИДЕО)

БИТКАТА ПРИ ФЛОРЕНЦИЯ: Героична България удържа еврошампиона Италия!!! (ВИДЕО)

Феноменална атака на Десподов и завършек на Атанас Илиев за 1:1, геройски изяви на вратаря на Черно море Георги Георгиев

България измъкна 1:1 при гостуването си на европейския шампион Италия в мач от квалификациите за Мондиал 2022. Киеза откри за "адзурите" на ст. "Артемио Франки" във Флоренция, Атанас Илиев изравни. Играчите на Роберто Манчини изпуснаха куп положения, те изпълниха 10 корнера срещу нито един за България. Блестящо на вратата на "трикольорите" се справи Георги Георгиев и в крайна сметка нашите записаха исторически успех - за пръв път националният ни отбор си тръгва с точка от Апенините.

"Адзурите" изравниха рекорда на Испания и Бразилия от 35 поредни мача без поражение, но загубиха пия за пръв път губи точки от началото на квалификациите. От четири мача тимът има 10 точки и лидер в подреждането, докато нашите са четвърти с две.

Домакините можеха да създадат сериозни проблеми на Георги Георгиев още в третата минута. Опит за извеждащ пас към Николо Барела обаче не успя, тъй като Петко Христов стигна пръв до топката изчисти. Италианците продължиха да диктуват темпото и пет по-късно Инсиние влезе в наказателното поле, но последвалият му удар срещна тялото на български защитник.

В 10-ата Инсиние изскочи сам срещу Георгиев, но стеля в аут. Три след това България осъществи първата си по-сериозна атака. Топката достигна до Десподов, който успя да си освободи коридор и стреля от границата на наказателното поле и от границата стреля, но в аут. Последва и първия точен удар за "лъвовете". Отправи го Петко Христов с глава, Донарума спаси.

Италия поведе в 16-ата минута. След двойно подаване с Имобиле, Киеза реализира за 1:0 с диагонален удар, който не беше особено силен.

В 26-ата удар на Чиро Имобиле беше уловен с лекота от Георги Георгиев. Девет по-късно грешка на Антов можеше да струва скъпо на "трикольорите". Имобиле влезе в пеналта и стреля, вратарят ни обаче спаси.  България изравни в 39-ата минута. Феноменална атака на Десподов отляво и "клиничен" завършек на Атанас Илиев наказаха еврошампиона.

Минута преди края на първото полувреме българската защита се пропука, но ударът на Лоренцо Инсиние беше блокиран с крак от Георги Георгиев.

На почивката Ясен Петров замени Георги Йомов със Спас Делев. В 48-ата минута Вальо Антов и вратарят Георги Георгиев не се разбраха, но Киеза не успя да насочи топката във вратата и Петко Христов изчисти. Малко след това Николо Барела се озова очи в очи с българския вратар, който успя да отрази удара му. Последва шут на Барела от границата на наказателното поле. Той обаче беше блокиран от Андреа Христов.

В 61-ата минута Киеза остана сам срещу вратаря след поредната грешка в отбраната на "лъвовете", а Георгиев показа страхотен рефлекс и успя да избие топката в корнер. След ъгловия пък Бонучи атакува топката с глава, но стражът ни с лекота спаси. В 67-ата удар на Инсиние също не затрудни Георгиев.

Шест след това поредната блестяща изява на българския вратар спря Жоржиньо да вкара отблизо. В 80-ата минута резервата Распадори можеше да се разпише в българската врата, но Антон Недялков се намеси и изчисти в ъглов удар, от който Бонучи отправи удар с глава, но неточен.

Манчини направи всичко по силите си, за да промени развоя на срещата, като пусна в игра и Берарди, но защитата на България оцеля до последно.

ИТАЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:1
1:0 Киеза (16)
1:1 Ат. Илиев (39)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ

ИТАЛИЯ: 21. Джанлуиджи Донарума, 5. Алесандро Флоренци, 19. Леонардо Бонучи, 5. Франческо Ачерби, 13. Емерсон Палмиери, 18. Николо Барела, 8. Жоржиньо, 6. Марко Верати, 14. Федерико Киеза, 17. Чиро Имобиле, 10. Лоренцо Инсиние

БЪЛГАРИЯ: 23. Георги Георгиев, 3. Андреа Христов, 5. Петко Христов, 4. Валентин Антов, 14. Антон Недялков, 8. Петър Витанов, 7. Георги Костадинов, 12. Доминик Янков, 11. Кирил Десподов, 17. Георги Йомов, 19. Атанас Илиев
ИЗВЪНРЕДНО: МС даде Герена на Столична община

Загуба с 1:9 за юношите на ЦСКА