3. Ботев пак отсрами България (ВИДЕО+СНИМКИ)

Ботев пак отсрами България (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Канарчетата" направиха протоколен реванша след 4:0 над Либертас от Сан Марино в дебюта на Любо Пенев

Ботев (Пловдив) победи 4:0 Либертас от Сан Марино в първа среща от първия квалификационен кръг на Лига Европа. Два гола за успеха на „канарчетата” вкара Мариян Огнянов (25’ и 51’), а по един добавиха Иван Цветков (58’) и резервата Луис Педро (72’).

След нулевото равенство на Литекс в Молдова, България отново със свито сърце очакваше мача на Ботев. Отборът от Пловдив, както миналата година, не разочарова, побеждавайки убедително аматьорите от Сан Марино и на реванша след седмица трябва да стане чудо, за да не се класира напред.

Пред 3000 свои фенове на стадион „Лазур” в Бургас Любослав Пенев дебютира с победа начело на разкъсвания от финансови проблеми тим на Ботев. Преди мача Сърджан Лукин и Александру Бенга отказаха да играят, оставяйки националния селекционер с двама вратари на пейката. Феребори Доре, Юнес Хамза и Вандер Виейра не бяха картотекирани за мачовете от Лига Европа, като най-вероятно ще напуснат клуба. Абел Анисе пък бе продаден на Лудогорец.

Юношата Божидар Васев обаче беше светлият лъч, след като асистира за един от головете. Въпреки че пропусна по-късно, той се понрави на ботевистите.

Отборът от Сан Марино пък бе подкрепян от едва двама свои фенове.

След многоходова атака във 2-ата минута футболистите на Либертас извършиха нарушение на около 25 метра от своята врата. Зад топката застана Цветков, който би директно, топката рикошира в стената и се насочи опасно в далечния ъгъл на вратата на Симончини, но националът на Сан Марино успя да избие в последния момент.

Пет минути по-късно Куртеан проби отляво и пусна технично в наказателното поле към Цветков, който би силно, но над вратата.

В 15-ата минута удар на Ромарио от границата на пеналтерията мина над вратата на Симончини.

Минута по-късно след отлично подаване на Христов от дясната зона в полето на гостите Сърмов опита удар от въздуха, но прати топката над вратата.

Отлична атака през центъра в 17-ата минута се пренесе в дясната зона към Христов, който пусна нисък пас към капитана на Ботев. Цветков се опита с шпагат да достигне до кълбото, но вратарят на Либертас го изпревари.

В 21-ата минута Куртеан опита рефлексите на вратаря за пореден път, националът на Сан Марино се разтегна и изби опасната топка, която влизаше в горния десен ъгъл на вратата му.

В 26-ата минута най-после Ботев проби мрежата на Либертас с гол на Огнянов. Ромарио Кортзорг свали с глава топката към седмицата, който с диагонален удар я изпрати във вратата на Симончини.

Сърмов можеше да удвои точно преди първия половин час, но плътният му удар премина съвсем близо покрай вратата.

Единствената възможност за гостите, които бяха минали 3 пъти центъра, бе в 36-ата минута, когато изпълниха фаул от 40 метра, но защитата на Ботев се справи.

Пет минути след подновяването на играта Ботев удвои своя аванс с втори гол на Мариян Огнянов. От легнало положение халфът реализира с глава.

Иван Цветков напомни за себе си с трети гол за Ботев, паднал в 58-ата минута. Капитанът бе намерен отлично от резервата Луис Педро и разстреля Симончини от точката на дузпата – 3:0.

Кандилка на Куртеан изглеждаше, че влиза във вратата, но в крайна сметка топката излезе в аут.

4:0 направи резервата Луис Педро в 72-ата минута. Той се освободи от двама защитници и не остави шансове на вратаря. Асистенцията бе на Васев.

Божидар Васев, който записа втори мач с екипа на Ботев, след като се появи в игра в 69-ата минута, направи фрапантен пропуск в 78-ата. Иван Цветков, останал сам срещу вратаря, чукна с пета към Васев, но силният удар на последния беше крайно неточен.

Така Ботев се поздрави с убедителен успех.

Реваншът в Сан Марино е на 10 юли от 21:30 ч българско време.