3. Ботев (Пд) и Лудогорец доближиха българския футбол до Европа в шоу с 4 гола (ВИДЕО+СНИМКИ)

Юнес Хамза блесна с два гола в дебюта си, а Лудогорец отвърна с голове на Моци и Мисиджан за 2:2 в Коматево

Новата деветка на Ботев Юнес Хамза блесна с два гола и невероятна задна ножица, а „канарчетата” и шампиона Лудогорец направиха 2:2 в 24-ия кръг на А група в един страхотен двубой, който може да служи само за реклама на българския клубен футбол.

Ботев на два пъти повеждаше чрез новия си лидер в атака Хамза, но Лудогорец бързо успя да изравни и в двете полувремена чрез Моци и най-красивия гол в мача на Върджил Мисиджан.

През първата част останаха сериозни съмнения дали топката не влезе с целия си обем във вратата при удар на Мисиджан, но съдията Николай Йорданов не зачете гол за Лудогорец. В края пък „канарчетата” можеха да вземат трите точки, но гениална задна ножица на Хамза и воле от въздуха на резервата Сърмов минаха покрай лявата греда.

Лудогорец е едноличен лидер с 54 точки, на 4 пред Литекс, който има шанс да стопи аванса при успех у дома над Берое. Ботев има равни точки с Черно море – по 40 и заема седма позиция.

За първи път в своята история Ботев домакинстваше на модерната база в Коматево и дъждът не попречи на 3 800 души да изпълнят до краен предел сегашния капацитет на съоръжението.

Стойчо Стоев направи две промени спрямо състава, който постигна забележителен успех с 1:0 над Лацио на „Олимпико” в четвъртък вечер. Станимир Стоилов пък заложи на четири от зимните попълнения като титуляри – Лукин в сърцето на защитата, Куртеан на десния фланг и
Доре и Хамза в предни позиции. Новият човек в Лудогорец Йорен Луму също беше титуляр на десния фланг.

Началото на мача принадлежеше на „канарчетата”, които пресираха разградчани и не им позволяваха да разиграват топката.

Първият момент, който развълнува публиката, беше в 4-ата минута. Огнянов намери Доре вдясно, конгоанецът центрира остро към линията на вратарското поле, но там Юнес Хамза се размина с топката пред погледа на Владо Стоянов, който бе герой в Рим.

Шампионите овладяха началния домакински натиск, а Мантула и Доре стреляха неточно от добри позиции пред двете врати.

Ботев поведе след колективна грешка в защита на Лудогорец. Йордан Христов опита пас по земя към Куртеан, но румънецът не стигна до топката, в същото време защитата проспа подаването и Хамза изскочи сам срещу Стоянов и с диагонален удар покрай него оплете в долния ляв ъгъл за 1:0. Така тунизийският голаджия имаше нужда само от 14 минути, за да вкара първия си гол в А група.

Куртеан стреля малко над целта от пряк свободен удар, но после „орлите” отвърнаха.

Кайсара се измъкна отдясно и пусна към наказателното поле, там Йордан Минев връхлетя върху неудобната топка и нацели близката лява греда.

Това беше само предупреждение за Ботев, защото шампионите изравниха броени секунди по-късно. Фабио Ешпиньо центрира от корнер, Козмин Моци засече с глава на първа греда и след лоша намеса на Стаховяк резултатът бе изравнен – 1:1.

Ботев можеше да си върне аванса, след като Анисе се пребори с Кайсара и центрира добре, но Моци бе отлично пласиран и изби пред крака на Хамза.

5 минути преди почивката дойде най-спорният момент в целия мач. Йордан Минев върна топката от аутлинията към вратарското поле, там Мисиджан засече към празната врата, но Адам Стаховяк се разтегна и с една ръка изби някъде около голлинията. Съдията не зачете гол, но съмненията останаха, макар че нито едно телевизионно повторение не доказа имаше ли наистина гол или не.

Втората част започна пред вратата на Ботев и Стаховяк боксира опит на Ешпиньо директно от корнер към близкия ъгъл, а после Кайсара стреля силно и много неточно.

Йорен Луму направи голям пропуск в 51-ата минута, когато получи сам отляво, Стаховяк излезе да го пресреща, но холандецът стреля както над него, така и над празната врата.

Минута по-късно пропускът бе наказан. Доре с тяло се пребори за един пас по земя, пусна пак по земя в коридор за Хамза, а тунизиецът стреля между краката на Владо Стоянов, топката се търкули бавно към долния десен ъгъл и Мантула не успя със шпагат да избие, а тя спря в мрежата за 2:1.

Преднината на Ботев се задържа само десетина минути, защото в 63-ата Дяков подаде на Мисиджан, който с първото докосване се нагласи и с второто прати неспасяемо с вътрешен фалц право в горния десен ъгъл, а Стаховяк не помръдна – 2:2.

В края и двата отбора имаха шансове да вземат победата. Юнес Хамза направи страхотна задна ножица, но ударът мина на сантиметри до лявата греда, а после воле от въздуха на Сърмов мина също толкова близо пак до лявата греда.

В добавеното време Безяк се измъкна от защитата и със шпагат опита да промуши покрай Стаховяк, но полякът изби в корнер и ремито се запази.