3. Ботев (Пд) измъкна първа победа в Ловеч от 18 години насам

Ботев (Пд) измъкна първа победа в Ловеч от 18 години насам

Ботев спечели с 1:0 като гост на Литекс, домакините сами се биха с невероятни пропуски

Ботев записа първа победа в Ловеч от 18 години насам. „Канарите” победиха Литекс с 1:0 като гост в последна среща от 9-ия кръг в А група, но успехът дойде след много късмет и големи пропуски на ловчанлии. Трябва да се отчете, че играчите на Ферарио Спасов изпълниха плана да изненадат съперника на контра и измъкнаха минимална победа.

През първата част играта беше равностойна, но Ботев нанесе своя удар тогава, когато най-много боли – в последните секунди преди почивката.

Още преди първия съдийски сигнал на Ивайло Стоянов гостуващите привърженици създадоха страхотна атмосфера на Градския стадиона в Ловеч. Бултрасите изпълниха докрай сектора за гости, а домакините направиха жест като настаниха част от бултрасите в една от зоните на стадиона, която беше предвидена за буферна зона.

Преди мача Ботев нямаше победа в Ловеч от 18 години и се надяваше да прекъсне тази неприятна серия.

Целият мач предложи качествен футбол с много подавания и постепенни атаки, но в първата половина на първата част головите положения на практика липсваха.

Чак в 22-ата минута Исамаил Иса овладя добре един пас с гръб към вратата, финтира Рахов и се обърна, но от много малък ъгъл точно когато трябваше да подава ужасяващо копна топката и я прати в публиката на гостите.

Вандер Виера напомни, че е на терена със серия от финтове в наказателното поле на Литекс, но после опита да заблуди съдията за дузпа, ала такава нямаше и Ивайло Стоянов замълча. Малко по-късно Виера реши да стреля, но удари тялото на Божиков.

Георги Миланов беше моторът за Литекс в средата на терена. В 29-ата минута националът демонстрира отлична техника, като във въздуха овладя центриране, поигра си на 21, завъртя се и от 13-14 метра стреля добре, но прати на сантиметри покрай лявата греда.

Първата част вървеше към своя край, когато Ботев дочака своя миг в двубоя. В 45-ата минута „канарите” направиха бърза контра, Огнянов пропусна за Цветков, той намери Виера, бразилецът пусна за Неделев, който му върна сам срещу Пиргов и Виера майсторски стреля под плонжа на вратаря за 0:1.

През втората част Литекс излезе мобилизиран да стигне до поне една точка, но куп пропуски попречиха на ловчанлии да постигнат целта.
Веднага след паузата Георги Миланов стреля силно, но Шеткус спаси.

Последва серия от 5 жълти картона, които забавиха темпото в мача.

Албанецът Ваюши имаше два шанса да изравни, но първо стреля покрай гредата след добра игра на Заков, а после Шеткус отрази удара му.
Третият пропуск на Ваюши бе наистина непростим. Страхил Попов центрира много добре от фланга, Заков не успя да засече и се размина, кълбото стигна до Ваюши, който от малкия пеналт шутира над вратата.

Тодор Неделев и Вандер Виера се контузиха и бяха заменени, което доведе до нови минути без много игра заради смените.
Ботев имаше шанс да затвори мача в 86-ата минута след контра по учебник, но Илко Пиргов с една ръка спаси удара на резервата Петър Атанасов и после лови.

В последната пета минута на добавеното време вратарят на Литекс нацели греда от своята половина. Пиргов бе излязъл напред при домакинския натиск в заключителните секунди, ритна силно напред, двама играчи се разминаха, Шеткус остави кълбото за аут, но то нацели страничната му греда, а Заков опита да добие, ала извърши нарушение.

Ботев изстрада трите точки, а Литекс за пореден път този сезон загуби в мач, в който игра по-добре и не заслужаваше да не вземе поне точка.
Ботев задмина ЦСКА на трето място с 19 точки, „армейците” са със 17. Литекс остава с 14 на пета позиция.

Любо Пенев: Не наказваме грешките на противника

Треньорът на Локо Пловдив очаквано не беше доволен от загубата с 0:2 от ЦСКА 1948

Валентин Илиев: Нямам право да кажа, че сме играли слабо