3. Черно море с първа загуба у дома този сезон

Черно море с първа загуба у дома този сезон

Литекс измъкнаха трудна победа в мъглата, “оранжевите” станаха временно първи

Литекс победи много трудно тима на Черно море с 2:1 в двубоя от 25-ия кръг на А група. Срещата се проведе на стадион “Тича” във Варна, а условията за игра бяха тежки - тежък, кален терен и гъста мъгла. Главният съдия Димитър Андреев имаше много работа, показвайки 6 жълти картона.

“Моряците” играха много активно през цялото време и търсиха победата до последно. Литекс започна много мудно срещата, но първи стигна до гол след първата си сериозна атака. Негов автор бе Джордан. Вторият гол бе дело на Джазула след дузпа, а попадението за варненци бе дело на Бергонси.

Така, Литекс излезе временно на първото място в класирането с 56 точки - на 2 точки от Лудогорец. Двата тима се изправят един срещу друг в следващия кръг на шампионата. Черно море е седми с 40 точки.

Първото полувреме ще се запомни с изненадващо грубата игра на гостите от Ловеч и фактът, че момчетата на треньора Загорчич направиха само едно положение пред вратата на “моряците”. То се случи в 28-ата минута, когато Джордан бе точен след бърза атака и пас от Асприля. То този момент обаче футболистите на Литекс приемаха лесно играта в своята половина, хвърляха повече сили в отбиване на постоянните атаки на възпитаниците на Георги Иванов.

Пред домакините се откриха няколко много добри възможности за гол, но бяха пропилени с лека ръка. Те непрекъснато атакуваха и по двете крила, като Михаил Венков бе особено активен по лявото. Той бе най-близо до отбелязване на гол, но силния му удар нацели горната греда. Пред Божилов и Бакари също се откриха добри възможности, но късметът не бе на тяхна страна. “Моряците” все пак вкараха топката в мрежата на Евгени Александров, но попадението бе справедливо отменено, защото Бергонси бе в положение на засада.

Въпреки тежкото състояние на терена, което не предразполагаше за бърз и качествен футбол, футболистите на Литекс действаха доста грубо към противника, на няколко пъти имаше сериозни влизания, но главният съдия не показваше картони. Чак в 25-ата минута Васил Божиков получи официално предупреждение.

До края на частта домакините се опитаха да възстановят равенството, но стабилните изяви на бранителите и вратаря не позволиха това да се случи.

През второто полувреме почти нищо не се промени. Здравите единоборства преобладаваха, нарушенията зачестиха, което накъса и без това не толкова атрактивния футбол, който двата тима предложиха във Варна. Отделно от това гъста мъгла започна да пада, което направи видимостта значително трудна и съдията имаше много работа - жълтите картони заваляха един след друг.

Упоритостта и желанието на домакините обаче даде своя резултат в 63-ата минута. Тогава Мишо Венков центрира много добре в наказателното поле, където Бергонси се извиси над всички и с глава се разписа за 1:1. Това даде допълнителен импулс в играта на “моряците”, който продължиха да действат със самочувствие и да тормозят противниковата защита.

Домакините обаче бяха попарени 10 минути преди края на срещата. Симеон Славчев бе съборен в наказателното поле и главният рефер след кратко колебание посочи бялата точка за изпълнение на дузпа. “Моряците” бурно изразиха протестите си, но Димитър Андреев остана непреклонен. Джазула застана зад топката и с топовен удар не остави никакви шансове на Китанов.

До края на срещата Черно море хвърли всички сили, за да вземе поне точка, но до повече голови ситуации не се стигна.