3. Четата на Мъри бе размазана на "Уембли" (видео)

Четата на Мъри бе размазана на "Уембли" (видео)

4:0 за Англия, хеттрик на Джърмейн Дефоу, три асистенции на Уейн Рууни пред 71 000 зрители

България започна с катастрофална загуба на „Уембли” квалификациите за европейското първенство в Полша и Украйна след две години.

Четата на Станимир Стоилов нямаше какво да направи срещу подмладената Англия и загуби с 0:4 на митичния стадион. Българската защита в пореден мач допусна множество грешки и Николай Михайлов извади четири пъти коженото кълбо от мрежата си. Младият ни страж обаче спаси още поне четири гола в срещата.

”Трите лъва” имаха само две загуби на лондонското съоръжение в последните 10 години и не допуснаха изненада на старта на борбата в група „G”. С хеттрик се отличи нападателят на Тотнъм Джърмейн Дефоу. Чернокожият стрелец откри резултат още в 3-ата минута, а в 61-ата завърши по прекрасен начин светкавична атака на домакините, а в 86-ата вкара и третия си гол в мача. За 3:0 пък се разписа резервата Адам Джонсън в 83-ата минута. Звездата на Ман Юнайтед Уейн Рууни пък направи три асистенции.

Във вторник, 7-и септември, приемаме Черна гора на Националния стадион „Васил Левски. Бившата югорепублика победи днес с 1:0 тима на Уелс.

Станимир Стоилов заяви на тръгване за Лондон, че няма да има изненади в състава и не изневери на думите си. Атаката се водеше от Попов и Божинов, а на мястото на контузения Пеев започна Янков. Фабио Капело експериментира с централна защитна двойка Доусън – Ягиелка, а Рууни и Дефоу трябваше да тормозят най-вече нашата защита.

Срещата започна кошмарно за нашите. В 3-ата минута Рууни намери Коул в наказателното поле, неговият пас към Дефоу бе пресечен от Михайлов, но топката попадна отново в левия краен бранител, който този път намери точно чернокожия стрелец и за него не бе проблем да насочи кълбото в мрежата – 1:0 за Англия. Последваха още няколко добри атаки на „Трите лъва”, но българската защита се справи с тях. До 20-ата минута не можехме да излезем от полето си.

В 21-ата англичаните за малко не си отбелязаха автогол. Янков центрира отдясно, а Джонсън насочи топката към собствената си врата. Там обаче внимаваше Харт и спаси своя отбор. Последваха още две добри атаки на „лъвовете”, но Янков и Божинов не бяха точни.

След тези проблясъци на възпитаниците на Станимир Стоилов, тези на Фабио Капело взеха инициативата. Милнър, Уолкот и Рууни постоянно тормозеха българите, но вездесъщ на вратата бе Михайлов. В 41-ата минута той показа страхотен рефлекс след удар на Милнър, а малко по-късно пресече отлично прострелно центриране отдясно.

1:0 за Англия след едно полувреме игра. На почивката двамата селекционери не направиха промени в стартовите си състави. В 50-ата минута Рууни се опита да прехвърли Михайлов, но Ники за пореден път показа класа.

3 минути по-късно пропуснахме златен шанс. Попов се озова на отлична позиция, стреля с левия си крак по диагонала, а топката мина на сантиметри от левия стълб на Харт. Тежка контузия пък получи Доусън след съприкосновение с Попов и принудително напусна терена, заменен от Кейхил.

В 61-ата минута Харт отрази удар на Ангелов, след което домакините направиха светкавична и смъртоносна контраатака. Тя мина през Джерард, Рууни и бе завършена от Дефоу с шут между краката на Михайлов. 2:0 за Англия, втори гол за нападателя на Тотнъм. При нападението обаче Божинов лежеше на тревата в центъра на терена, но англичаните не показаха „феър плей” и не изчистиха топката в странично хвърляне. Веднага след попадението Кейхил можеше за трети път да ни накаже.

Стоилов започна да прави смени. В игра се появи Рангелов и в 66-ата минута България можеше да се върне в мача. Останал очи в очи с Харт обаче, Митко не успя да преодолее стража на Ман Сити, който се намира в невероятна форма.

В следващите 15-ина минути защитата на Стоилов допусна множество грешки. Михайлов обаче запази мрежата си суха от нови попълнения. В 77-ата минута той направи страхотно двойно спасяване след шут на Джерард. Последваха неточни изстрели на резервата Джонсън и Дефоу.

В 83-ата минута обаче крилото на Ман Сити не сгреши с диагонален шут пред погледа на Минев и след нова, втора в мача, асистенция на Рууни. Три по-късно се стигна до нова страхотна контра в бяло, Рууни отново намери Дефоу и той оформи своя хеттрик.

България бе размазана с 0:4 пред 71 000 зрители на „Уембли”, 10 000 от тях българи. Във вторник излизаме за задължителни три точки срещу Черна гора в София.

Англия – България 4:0
(1:0) Дефоу 3’
(2:0) Дефоу 61’
(3:0) А. Джонсън 83’
(4:0) Дефоу 86’

Англия: Харт; Г. Джонсън, Доусън (57’ Кейхил), Ягиелка, А. Коул; Уолкот (74’ А. Джонсън), Милнър, Бари, Джерард; Рууни, Дефоу (87’ А. Йънг);

България: Николай Михайлов; Станислав Манолев (66’ Веселин Минев), Иван Иванов, Илиян Стоянов, Живко Миланов; Чавдар Янков, Станислав Ангелов, Стилиян Петров, Мартин Петров; Ивелин Попов (79’ Георги Пеев), Валери Божинов (63’ Димитър Рангелов);

Жълти картони: Милнът (А), Попов (Б);