3. Чиста победа над Азербайджан сложи край на мъките в евроквалификациите (ВИДЕО+СНИМКИ)

България с първа домакинска победа в квалификации от над две години

България направи опит да отмие поне малко срама от предишните си изяви в квалификациите за Евро 2016 и завърши кампанията с победа с 2:0 над Азербайджан на „Васил Левски”. Михаил Александров през първата част и Димитър Рангелов след почивката вкараха два гола с глава за селекцията на Ивайло Петев пред антирекордните едва около 400 души на националния стадион „Васил Левски”, между които и 30-ина азери с тъпан.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

Така с първата ни победа у дома в квалификации от две години и половина насам „лъвовете” финишираха четвърти в Група H с 11 точки, а Азербайджан остана пети с 6. Михаил Александров вкара първия си гол с националната фланелка, а трикольорите намериха мрежата на противника след 320 минути без гол в тези квалификации.

Тази вечер започнахме мача с живец, какъвто липсваше срещу хърватите и още до 4-ата минута вече бяхме направили повече отколкото за всичките 90 минути в Загреб. Ивелин Попов на два пъти се озова на опасни позиции – първият му силен удар мина опасно покрай и над гредата, а после с воле отдясно в наказателното поле извади над вратата в аут.

Георги Миланов бе двигателят на българския отбор тази вечер и носеше скоростта и импровизацията в играта. Живко Миланов спечели пряк свободен удар вдясно почти на аутлинията, Георги Миланов стреля след центрирането, стана рикошет, но топката по-скоро се отби в крака на Рангелов, вместо той да я насочи в правилната посока.Ивелин Попов също се стараеше, но опита неточен удар, на два пъти сгреши с ненужни трикови отигравания и с външен фалц прати леко в ръцете на вратаря.

В 20-ата минута Георги Миланов направи индивидуален рейд отдясно, нахлу в наказателното поле и спечели корнер. Ивелин Попов центрира от ъгловия удар, Михаил Александров се измъкна съвсем сам на първа греда и прецизно насочи с глава в далечния долен ъгъл за 1:0. Това бе първи гол на крилото на Лудогорец с националната фланелка в 11-ия му мач и първо попадение за „лъвовете” в евроквалификациите от 12 юни насам, когато победихме Малта с 1:0 като гости.

Ивелин Попов настройваше мерник с още един силен удар покрай гредата от 20-ина метра, а после овладя центриране отдясно с гръб към вратата и умело заложи кълбото за Михаил Александров, но неговият удар бе блокиран с тяло от бранител.

След 30-ата минута трикольорите необяснимо оставиха инициативата у съперника и до почивката Азрбайджан пренесе действията предимно в нашата половина.

Митрев нямаше работа, но в 43-ата минута беше преодолян след топовен шут на Амиргюлиев и имаше късмет, че топката мина на сантиметри встрани от дясната греда.

Азерите започнаха по-добре втората част и Митрев се разтегна, за да избие коварен диагонален удар на Назаров, въпреки че топката сякаш излизаше в аут.

Точно в трудния момент българският отбор успя да стигне до втори гол, който пречупи противника. Живко Миланов размина Медведев по десния фланг и центрира, а Димитър Рангелов надскочи Садиков и с глава прониза близкия десен ъгъл за 2:0.

Вторият гол сякаш беше знак за азерите, че са се залъгвали, че могат да вземат нещо в този мач и срещата навлезе в по-спокоен период.

Назаров опита да изненада Митрев от пряк свободен удар и завъртя под гредата, но стражът извади в корнер. Пред другата врата Иво Иванов остана напълно непокрит фронтално пред вратата след ъглов удар, но с глава заби в земята и топката прехвърли вратата.

Петев пусна Венци Христов и Симеон Славчев на местата на Ивелин Попов и единия голмайстор Михаил Александров.

В последните 10 минути срещата просто се доиграваше и резервата Венци Христов пропусна да вкара трети гол с последния удар в мача.

Сега за българският отбор предстои време за размисъл в опит да измислим как да се справим в световните квалификации срещу Франция, Холандия, Швеция, Беларус и Люксембург.