Футболният агент Емил Данчев подкрепи бившия си клиент Димитър Бербатов в битката му за президентския пост в Българския футболен съюз. Данчев представляваше Бербатов по времето, когато той се подвизаваше за топ клубове като Манчестър Юнайтед, Тотнъм, Байер Леверкузен и т.н. На 12 октомври Бербатов получи 230 гласа на Извънредния конгрес на БФС в борбата за председателското място на централата. За Борислав Михайлов гласуваха 241 делегати и по този начин Михайлов продължава да е начело на родния футбол. От екипа на Димитър Бербатов обявиха, че изборът бъде оспорен в съда. Ето какво коментира футболният импресарио Емил Данчев в интервю за БГНЕС.
- Г-н Данчев, вие познавате много добре Димитър Бербатов като личност, като футболист, който е два пъти шампион на Висшата лига с Манчестър Юнайтед, може ли да се каже, че той няма да се предаде в битката за БФС и в частност за кардинални промени в родния футбол?
- До колкото го познавам и от това, което разговаряхме с него, той има цел и както винаги ще се бори да я постигне.
- Ако не се случи нов конгрес да бъде насрочен по съдебен път, смятате ли, че може да бъдат събрани нужните подписи от футболните клубове и на база Устава на БФС да се свика нов Извънреден конгрес, все пак 230 делегати подкрепиха Бербатов на последните избори на централата?
- Това не мога да прогнозирам.
- Не сме се класирали на голям форум при мъжете от 2004 година, не е ли прекалено дълъг период?
- Това е една смяна на поколението, която е свързана и се обуславя от много фактори. Преди доста години една Унгария попадна в подобна ситуация и след 10-15, може би дори 20 години започна да се връща към старата слава. Една Италия, знаете не се класира за Мондиала в Русия. Това са нормални работи и трябва да бъдем търпеливи.
- В последните години се наблюдава огромен отлив в посещаемостта на мачовете на националния ни отбор. Възможно ли е това да се дължи, освен на резултатите на тима, и на не много големи симпатии на фенове към Борислав Михайлов като президент на БФС?
- Не. Не бих казал. Той си има своите ресори, своите задачи. Отливът се дължи според мен на слабите резултати и на не най-атрактивната игра на отбора.
- Считате ли, че е нужно БФС да си сътрудничи много по-добре с държавата, спортното министерство, дори и Министерството на образованието?
- Това определено - да. Но проблемът е, че ето вижте и държавата е в течение. Колко парламента минаха, не можем да изберем правителство. Сменят се министри, сменят се управи. Така че това е един фактор, който влияе върху тези процеси. От друга страна, разбира се, и хората във Футболния съюз биха могли да бъдат доста по-активни в това отношение. Така че има какво да се желае още.
- Според вас, ако Димитър Бербатов застане начело на Футболния съюз в определен момент, той би ли се справил много добре именно в това направление, по-добро сътрудничество с държавата и нашият футбол да тръгне по-напред?
- Това също е въпрос на бъдеще. Той има своето име, както и Борислав Михайлов. И съответните държавни органи биха обърнали сериозно внимание на една хубава и професионална програма, която управляващият екип (на централата) трябва да изготви и да предложи на държавните структури.
- Може ли да твърдим, че родният футбол се нуждае от някакви по-кардинални промени?
- Всяко нещо, рано или късно се нуждае от промени и това е логично. Няма нищо по-нормално от това.