1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Емил Костадинов: Гьоре просто не беше на нивото на ЦСКА

Емил Костадинов: Гьоре просто не беше на нивото на ЦСКА

"Приоритет на клуба е да задържи Райс Мболи", призна Коща

Емил Костадинов: Гьоре просто не беше на нивото на ЦСКА

Емил Костадинов пак е на линия. Спортният директор на ЦСКА уж беше освободен от поста миналия месец, но се върна на "Армията" след разговор с шефовете от "Титан". Костадинов даде интервю пред "7 дни спорт", в което говори за ЦСКА, бъдещето на клуба и проблемите на футбола ни.

- След загубата от Рапид (Виена) с 0:2 в София беше обявено, че ви освобождават от ЦСКА заедно с треньора Гьоре Йовановски. След това ви върнаха. Какво точно се случи?
- На мен лично след този мач никой не ми е казвал, че съм освободен. Договорът ми не е бил прекратяван. Просто впоследствие седнахме с ръководството и се доуточнихме какво трябва да се прави оттук нататък, какви ще бъдат функциите ми.


- Връщането ви съвпадна с успешната серия на ЦСКА от четири победи поред. На какво се дължи тя според вас?

- След смяната на треньора се внесе известно спокойствие в отбора. Мачът с Миньор в Перник и победата с 4:2 ни подейства тонизиращо. Взехме с късмет и двубоя с Берое. След това във Виена показахме много силна игра и заслужено стигнахме до успех в Лига Европа с 2:1. Вече бяхме набрали скорост и това ни позволи да вземем рутинна победа с 1:0 над Пирин в Благоевград.


- Вие лично очаквахте ли, че ЦСКА може да бие Рапид във Виена?
- Аз бях убеден, че ще бием Рапид още в София. За мен това е отбор от нашето ниво, но на "Васил Левски" нямахме късмет. Получихме два гола, а нашите положения не успяхме да ги реализираме. В крайна сметка важното е, че взехме първите си три точки в Лига Европа, и то с добра игра.


- Нека се върнем в началото на сезона. Павел Дочев чак толкова лош треньор ли беше? Имаше играчи, които откровено си казаха, че не ги е подготвил както трябва.
- Проблемът на ЦСКА в последните години е, че сменя треньор след треньор. За мен Дочев можеше да направи много в ЦСКА, но след слабия старт на първенството се стигна до раздялата с него. Така се получава напоследък, че треньорският пост в ЦСКА стана някаква мелачка. Но ако трябва пак да се върнем в началото на сезона, отново бих препоръчал Дочев за треньор на ЦСКА
Ако му беше дадено повече време за работа в ЦСКА, щеше да успее. Вижте, тези чести треньорски смени съсипват всичко. Всеки треньор има собствени методи на работа, собствена подготовка, понякога и собствен хранителен режим... Когато непрекъснато тези неща се сменят, няма как отборът да върви.


- А Гьоре Йовановски защо не успя според вас?
- За един-два месеца е трудно да се успее. Освен това мисля, че той като треньор не беше на нивото на ЦСКА.


- Факт е, че Радуканов се оправя сега много по-добре със същите футболисти?
- Аз винаги съм казвал, че в ЦСКА са събрани много добри футболисти. Така че всичко зависи от треньора и методите му на работа.


- Да, но сега отново е поставен на дневен ред въпросът с треньорския пост. Всички се питат дали Милен Радуканов ще остане?
- Това ще се реши след края на есенния сезон. Тогава ще стане ясно и кои играчи ще останат, кой ще бъде освободен, на кои постове какви играчи ще бъдат привлечени. Това, което мога да кажа конкретно в момента, е, че ще направим всичко възможно да запазим в отбора вратаря Райс Мболи. Водят се преговори с г-н Венцислав Стефанов. Възможно е при добра оферта да бъде продаден някой играч.

- Говорим за играчи и селекция, но ЦСКА в момента няма най-важното - базата. Панчарево е в стопиран стоеж, на "Армията" игрищата не достигат за мъжете и юношите. Как ще решавате този въпрос?
- Наистина всички отбори се готвят в трудни условия. Този въпрос на първо време ще го решим, като се върнат някои отбори да тренират на базата в "Царско село". На Панчарево има някакви проблеми с документацията и разрешителните. Аз се надявам до края на годината да подпишем договор с държавата за базите за ползването им.


- Да, но спортното министерство каза, че първо трябва да платите едни 2 млн. лв.?
- Има договорни отношения, които трябва да се спазват. Така че всичко зависи от нас. Но въпросът с базата трябва да се реши. Не може да нямаш условия за подготовка, а да се изискват резултати.


- Затова ли този сезон юношските отбори на ЦСКА не се представят добре. Набор 1994 г. загуби от Левски с 0:8, сега пък родените през 1997 г. падат 0:3 от Черно море на "Армията". Как оценявате и работата на шефа на школата Георги Георгиев?
- Георги дойде и промени доста неща към по-добро. Но при нас проблемът не е само с базата. В юношеските отбори са водени през годините доста от така наречените "парашутисти". Този проблем го има и в момента, макар че е в много по-малка степен. А една генерация се прави 4-5 години, не може да стане за една година. В ЦСКА от всяка възраст има по един-двама добри играчи. Но като отбори все още трябва да работим, за да излезе цяло поколение.


- Казвате, че има "парашутисти", Георгиев и той се оплака от същото. Как се стигна до това, че в ЦСКА да играят връзкари, а не кадърни момчета?
- Това го има навсякъде по клубовете, но при нас се е допуснало в по-големи размери. Дано това да мине по-бързо, за да може всеки футболист в школата да играе заради качествата си, а не поради връзки в клуба. Има и друг проблем, бих го нарекъл "проблем на прехода". На 18-19 години медиите и феновете ги провъзгласяват за звезди. Това им влияе на психиката зле.


- Защо според вас се получава така, че напоследък водещите играчи в "А" група са чужденци? Дори в Левски и ЦСКА качествените български играчи далеч не са много.
- По принцип е добре да се взимат силни играчи от чужбина, от които нашите да се учат. Но адаптацията в България за чужд играч е доста трудна. Например в ЦСКА чужденците имат качества да играят в отбора, но се изисква време. А в ЦСКА време няма.


- Така е, но имахте проблеми и с приемането на чужденците от българските играчи, станаха скандали между българи и италианци например. Дори се наложи Димитър Пенев да каже на нашите, че трябва да се държат по-добре.
- Вижте, доверието се извоюва. Ето например аз съм играл дълго време в чужбина. Всичко опира до характер и работа, за да получиш това, което ти се полага. Всеки чужденец трябва да знае, че нищо няма да му се даде даром
Същото важи и за всеки български футболист, отишъл да играе в чужбина. Наистина не е лесно, когато попаднеш в нова обстановка.


- В ЦСКА обаче са събрани футболисти, които говорят на пет различни езика. Как комуникирате с тях? За Гьоре например се разбра, че не успявал да се справи.
- Има един принцип, че когато отидеш да играещ някъде, трябва да научиш езика на страната. Ясно е обаче, че за няколко месеца италианците не могат да научат български. В нашия отбор от българите има доста момчета, които владеят английски и превеждат на чужденците. Но който е решил да остане в ЦСКА, задължително трябва да научи български. Иначе няма да стане.


- Критикуваме чужденците, но се получава така, че в "А" група този сезон например не можем да извадим един свестен български нападател, ако не броим опитни играчи като Здравко Лазаров или Цецо Генков. Всички останали са от чужбина?
- Така е, ако погледнем статистиката на голмайсторите. Аз обаче не смятам, че положението е чак толкова трагично. Според мен проблемът е там, че има талантливи млади футболисти, на които обаче не им се дава достатъчно време за изява. Вярно е обаче, че има един дълъг период от време, в който няма български нападател в "А" група от европейска класа.


- Съгласен ли сте с мнението, че от юношеските отбори идват недоучени играчи, за които е трудно да се наложат като титуляри. Почти няма случай като например вас или Любо Пенев, които веднага да се включат добре?
- Вижте, системата тогава беше друга. Имаше по-малко текучество на играчи в отборите. Нивото на "А" и "Б" група беше по-високо. Тогава още съществуваха спортните училища. Всичко зависи и от базата.
Не може да нямаш база, а да изискваш резултати


- В момента в "А" група почти няма играч на 18-19 години, който да става за твърд титуляр в елитен клуб. И да има, са най-много двама-трима. Защо се получава така?
- Защото не са на нужното ниво. В елитните отбори никой не може да си позволи да налага играчи, които не са научени на всичко във футбола. За мен не е нормално да дойде един 18-годишен футболист в първия отбор и там да се окаже, че трябва да го доучваме на елементарни неща. На неща, които се учат на 12-13 години. Тук, в България, има погрешно схващане, че при юношите най-важни са резултатите. Аз казвам така - резултатите не са най-важните, въпросът е какви играчи се изграждат. При нас се получава така, че след като са се състезавали в елитната юношеска група, младите трябва да влязат в първия отбор. Идват там и се оказва, че нямат качества. Тоест клубът е инвестирал пари на вятъра


- На всеки конгрес на БФС обаче се отчита, че "работата в школите е занемарена". И дотам. Не е ли време да се направи някаква по-централизирана политика, ама сериозна, а не само на хартия?
- Съгласен съм, но това зависи и от държавата. Доколкото знам, вече се отварят отново спортните училища. Те навремето бяха отречени, затвориха ги и оттам дойде и тази криза за млади спортисти въобще. Навремето точно ние, в България, развивахме най-добре спортните училища, тези на Запад се учеха от нас. Затова имахме много добри състезатели във всички спортове. След това някой реши, че тези училища не ни трябват и ги закриха. А на Запад възприеха много неща от този модел. Пак добре, че сега се почва възстановяването им.


- Колкото и да сме трагични обаче, Левски и ЦСКА поне влязоха в групите на Лига Европа, че и по една победа имат вече. Какво ни е нивото всъщност?
- Ако гледаме точките, по-добро е от това миналата година. Това, че имаме два отбора в групите на Лига Европа, трябва да ни радва. А ние в България само говорим колко зле ни е футболът.


- Има точки, ама пари няма. Колегите от Франция и Португалия бяха шокирани да научат, че Левски и ЦСКА годишно се оправят с бюджети в рамките на 6-7 млн. евро?
- Даже и по-малко. Но защо трябва чак пък да се шокират? На нас в България поне това не може да ни се отрече, че умеем да се оправяме във футбола с малко пари. В Лига Европа и Левски, и ЦСКА са отборите с най-ниски бюджети измежду всички в групите си. Но печелят точки! Това трябва да ни радва, тъй като означава, че имаме добър футбол. След като сега са спечелили повече точки от миналата година, значи има израстване. Въпросът е да го продължим.