1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Еуфория около осветлението на стадион, защо не?

Еуфория около осветлението на стадион, защо не?

Ремонтираните стадиони у нас в годините на прехода

Еуфория около осветлението на стадион, защо не?

Сряда, часът е 17.15, мястото е градският стадион в Стара Загора. Над 6000 фена са се събрали близо един час преди началото на първия двубой от XI кръг в „А” група между Берое (Стара Загора) и Славия. Необичайно много публика за делничен ден и мач без особен заряд предвид временното класиране на двата тима в таблицата.
 

Факт е, че феновете в Стара Загора обичат отбора си, но не това е единствената причина настроението преди подобен мач да е толкова приповдигнато и толкова хора да са се събрали преди старта на двубой от „А” група. Така, както беше в добрите стари времена, когато се чакаше на опашка час и половина преди даден мач, за да влезеш на стадиона, който вече е пълен.
 
Причината е, че съоръжението в града има две нови придобивки- осветление и електрическо табло. Ако трябва да сме точни и двете съществуваха и досега като „екстри”, но поради купища причини не работеха.
 
Последният мач в града под Липите, който се игра на осветление, къде на шега, къде не, отново беше срещу „белите”. Таблото на стадиона и то сигурно вече беше забравило откога не е отразявало резултата в двубоите. Оттогава насам картинката ни е до болка позната- мачове само в ранните часове на деня.
 
Еуфорията е колкото логична, толкова и тъжна и отразяваща нелепата действителност, в която живеем. Съвсем естествено е феновете на Берое да разпространяват снимки, видеа и да пишат с ентусиазъм за новата придобивка във форуми, социални мрежи и други. И как няма да е така, след като близо 20 години се чака подобно нещо.
 
В други държави и страни имат стадиони с асансьори, осветлението не е на пилони, а на козирки, тоалетните не са лукс, а са санитарен минимум. Паркингите не са улици, пистите или ги няма, или ако ги има са подържани. Седалките са удобни, а на някои стадиони у нас все още няма такива, а пейки или направо цимент. Докато в тези държави се строяха нови съоръжения или се реновираха старите, в България се купуваха титли, купи, мачове, съдии, крадеше се на поразия и, ако можеха сигурно и самите стадиони щяха да продадат много от футболните ни босове.
 
Но стига толкова негативизъм, да погледнем защо е оправдана тази еуфория. Най-вече трябва да се има предвид, че стадионите с подобна „екстра” у нас се броят на пръстите на ръцете. Тъжно, но факт. Все пак трябва да се радваме, че поне това има, като се има предвид, че се носят слухове, че цигани са откраднали захранващите кабели и заради това е нямало осветление, при все че пилоните си седяха.
 
Тъй като не желая да съм поредният, който плюе всичко родно, сравнява стадиони като тези за световното в Катар със състоянието на „Бончук” например и т.н.  Колкото и да сме затънали до шия в тинята, ще се постарая да отлича нашите стадиони и да ви покажа на колко от тях има осветление и табло, независимо дали са действащи или не. Какви проекти са предлагани през годините за реконструкция и къде текат ремонтни дейности.
 
В столицата има 3 стадиона, които могат да посрещат мачове и след като се стъмни. Това са националният стадион, който доскоро беше най-модерният у нас (предвид сумата, която се даде за реконструкция остана и да не е така), „Георги Аспарухов” и стадион „Българска армия”, като Армията е под всякаква критика, като се говори за табло и състояние на седалките в по-голямата част от секторите. Миналата пролет собствениците направиха козметичен ремонт на сектор „А” и подмениха тревното покритие. Добро начало, но недостатъчно.

 
Националният стадион пък се вижда, че явно не се подържа както трябва, след като се появиха гъби на тревата преди мача с Англия. Герена пък разполага с ново табло, след като старото беше подменено и определено придобивката си заслужава. Теренът беше оправен още преди години, а състоянието на трибуните все още не е добро, макар че в това отношение се забелязва промяна, след реконструкцията на секторите „Б” и „В”.

 
В Ловеч стадионът на местния Литекс с право е считан за един от най-добрите в страната. Собственикът на клуба Гриша Ганчев хвърли доста пари за цялостен ремонт, който се извършаваше поетапно и предстои да се довършва. Вече почти цялото съоръжение е покрито, има нови трибуни, нови места за журналистите и официалните гости, теренът е в добро състояние. В момента обаче липсва табло, след като старото не се използва. Това обаче едва ли е проблем, тъй като за разлика от повечето стадиони, които нямат такова или са останали табла от социалистическо време, в третия етап на реконструкция се предвижда да бъдат монтирани няколко табла в ъгловите сектори.

 
В Бургас могат да се похвалят с изяло завършен стадион, за разлика от други места. „Лазур” през годините беше ремонтиран не един или два пъти, за да придобие сегашния си вид. Още по времето когато тимът играеше в „А” група и газеше наред, тогавашният изпълнителен директор Христо Порточанов обеща да реконструира съоръжението и изпълни това обещание. В момента „Лазур” разполага с всички необходими екстри, като освен таблото и осветлението има и отлично тревно покритие, което по едно време на Митко Събев беше сменено с изкуствено, после отново беше върнато естественото. Има ресторант във вип ложите, козирки, нови седалки и т.н.

 
В Каварна стадионът колкото и да е малък, не е за пренебрегване. В град с не повече от 12 хиляди население, съоръжението разполага с капацитет от 3000 човека, коризки, табло, осветление, добро тревно покритие и дори количка, която изпълнява функциите на носилка. Такива, каквито сме виждали само на стадионите в развитите държави.
В Поморие стадионът на Черноморец също има осветление. Собственикът на клуба Митко Събев ремонтира съоръжението и в момента то е едно от най-добрите у нас. Единственият му минус е, че разполага с прекалено малък капацитет – има една трибуна и няма достатъчно паркоместа. Но осветлението и състоянието на трибуните са за пример.

 
В Перник на стадиона на мира местният Миньор направи мащабен ремонт на тревното покритие, след като то беше изцяло подменено. Козметичен ремонт беше направен и на трибуните, но все още има какво да се желае от този стадион. Липсва табло и осветление, но е факт, че и на този стадион бяха извършени важни ремонти дейности предвид предишното лошо състояние на тревата.

 
Новакът Лудогорец (Разград) също ремонтира стадиона си. В първите 6 кръга този ремонт лиши разградчани от възможността да домакинстват на „Лудогорец Арена”. Реално първото домакинство и откриването на съоръжението след ремонта беше срещу Левски. Подобно на стадиона в Ловеч и тук нещата ще стават поетапно, като първият етап вече приключи с поставянето на уникално по рода си табло (като това на „Камп Ноу”), нова тревна настилка, нови седалки, скамейки за отборите, съблекални и т.н. Остава осветлението и повишаването на капацитета.
 
Локомотив (Пловдив) също започна да ремонтира стадиона си. След идването на новия собственик Константин Динев беше реновирана фасадата на стадиона, съблекалните, официалната трибуна и сектор „В”, който вече има седалки и още входове. Имаше слухове, че на „Лаута” ще има и осветление и табло, но до момента такива няма.

 
Паралелно със стадиона в Стара Загора по проект за реновиране кандидатстваха и от Ботев (Враца), като на един от най-големите стадиони в страната също трябва да се подменят седалките и да се постави осветление.
 
Неработещо осветление има на стадионите във Велико Търново, Благоевград, Плевен. Да се надяваме, че някой ден и тези стадиони ще бъдат поне частично ремонтирани.
 
Със сигурност все още сме много далеч дори от съседните ни държави по инфраструктура и състояние на стадионите, но и малкото което се прави не бива да бъде отминавано с лека ръка, а напротив- заслужава уважение. А постепенно, един ден и ние ще имаме съоръжения като тези в Гърция, Турция, а защо не и Холандия и Австрия например.
Лудогорец вече продава билети за мача със Славия

Пропуските са на цени между 10 и 20 лева

Ботев (Пловдив) с декларация за съдията на дербито, показа компромат

Радослав Гюдженов бил юноша на Локомотив (Пловдив)

Голяма чистка в Хебър

Старши треньорът на Хебър, Бруно Акрапович, стартира чистката в отбора седмици след пристигането му

Нов проблем пред Станислав Генчев

"Сините" без основен защитник за 2 мача

Черно море вдигна капитана на крака

Капитанът на Черно море Даниел Димов пребори болкит

Показаха как ще изглеждат трибуните на "Армията" (ВИДЕО)

На “Армията” вече има и четвърти кран.

Терзиев се закани на Лацио

Защитникът се цели в победа насред Рим

ЦСКА продава по спешност играчи заради УЕФА

Мониторинг плаши "червените"

Турци напират за защитник на Левски

Майкон пропуска мачовете до края на годината