3. ЕВРОЛЕГЕНДАТА Е ЖИВА!!! "Червена" България ликува, ЦСКА е в групите на Лига Европа!!! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Резерви донесоха историческия обрат над Базел

ЦСКА написа нова златна страница в клубната си история на европейската сцена!

Точно 40 години след историческия успех над Нотингам „червените“ направиха паметен обрат до 3:1 над Базел насред Швейцария и ще играят в групите на Лига Европа.

Всичко по-интересно под дъжда на стадион „Санкт Якобс Парк” се случи след паузата, а резервите на Стамен Белчев направиха разликата и донесоха изключителна радост за „армейците“.

Тиаго се превърна в герой с две попадения, за да може дълбоко в добавеното време Енрике да подаде на появилия се минути по-рано Ахмед Ахмедов и той да оформи крайния резултат.

Той бе открит от Артур Кабрал в 54-ата минута от дузпа, но в крайна сметка ЦСКА се превърна в първия български отбор, спечелил в Швейцария след 12 безуспешни опита.

Първото полувреме бе сравнително равностойно, макар че домакините имаха териториален превес.

Преди почивката те пропуснаха на два пъти да открият резултата, останали сами срещу Густаво Бусато, който имаше няколко решителни намеси.

Най-чистото положение пред „армейците“ до паузата се откри пред новото попълнение Георги Йомов, но той стреля право в ръцете на вратаря.

Втората част започна с дузпа за домакините, реализирана от Кабрал, а скоро след това Стамен Белчев направи двойна смяна, пускайки в игра Енрике Рафаел и Тиаго Родригес.

Последният показа класата си в 72-ата минута, когато напредна с топка в крака и с мощен изстрел я прати в мрежата, за да изравни – 1:1.

След гола ЦСКА овладя инициативата и в 86-ата минута Али Соу пропусна добра възможност, но малко след това Тиаго отново се разписа.

Този път португалецът имаше и доза късмет, топката рикошира в стената от играчи след негов свободен удар, но най-важното е, че обратът бе факт в 88-ата минута.

След нея домакините бяха видимо изнервени от развоя на срещата и се стигна до сблъсъци между футболисти на терена, а след тях съдията показа два жълти картона и даде 6 минути добавено време.

В последната от тях резервата Енрике подаде към появилия се малко преди това Ахмед Ахмедов и той с удар от движение по диагонала класира ЦСКА за групите, в които „червените“ ще играят за първи път от 10 години насам.

БАЗЕЛ - ЦСКА 1:3
1:0 Кабрал 54, дузпа
1:1 Тиаго 72
1:2 Тиаго 88
1:3 Ахмедов 90+7

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

БАЗЕЛ: 1. Джордже Николич, 5. Силвен Видмер, 4. Ерай Джомерт, 6. Омар Алдерете, 72. Андреа Падула, 14. Валентин Щокер (к), 22. Оржес Бунжаку, 20. Фабиан Фрай, 11. Афимико Пулулу, 98. Артур Кабрал, 9. Рики ван Волфсвинкел;

Резерви: 13. Хайнц Линдер, 10. Самуеле Кампо, 15. Блас Риверос, 21. Яспер Ван дер Верф, 26. Алдо Калулу, 30. Едон Жегрова, 76. Албиан Хайдари

Треньор: Чириако Сфорца

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 28. Пламен Гълъбов, 26. Валентин Антов (к), 2. Юрген Матей, 18. Брадли Мазику, 3. Жеферсон, 21. Амос Юга, 30. Георги Йомов, 13. Юнус Санкаре, 14. Жул Кейта, 22. Али Соу;

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 7. Енрике Рафаел, 8. Греъм Кери, 9. Томи Юрич, 10. Стефано Белтраме, 20. Тиаго Родригес, 23. Ахмед Ахмедов;

Треньор: Стамен Белчев;

Ето и как се разви срещата минути по минути:

90+7 Край на мача! ЦСКА превзе Швейцария и ще играе в групите на Лига Европа!

90+7 ГОООЛ ЗА ЦСКА! Още една резерва – Ахмед Ахмедов, който се появи в добавеното време, слага точка на спора и праща ЦСКА в групите на Лига Европа с удар от движение след пас на влезлия от пейката Енрике!

90+4 Сблъсъци на терена между футболисти, след като играч на домакините блъсна топката от Антов при спряла игра. По един жълт картон и за двата отбра.

90 - 6 МИНУТИ ДОБАВЕНО ВРЕМЕ!

90 - Двойна смяна в Базел и една такава в състава на ЦСКА – Ахмед Ахмедов заменя Санкаре.

88 - ГОООЛ ЗА ЦСКА – 1:2! Отново Тиаго се разписа! Той стреля силно от свободния удар, а след рикошет топката спря в мрежата на Базел! Пълен обрат, до края на редовното време остават две минути!

87 - Жълт картон за Алдерете, който спря с нарушение Санкаре. Свободен удар за ЦСКА на отлична позиция – в дъгата пред наказателното поле.

86 – ПРОПУСК! Санкаре подаде към Али Соу в наказателното поле, но нападателят реши да финтира, вместо да стреля, и топката му бе отнета. Жалко, ЦСКА имаше числен превес в тази атака.

83 – Али Соу проби добре и центрира, но нямаше кой да засече.

80 – Антов ще доиграе мача с превързана глава, след като получи удар при въздушно единоборство.

77 – Първа смяна в Базел. Голмайсторът Кабрал отстъпва мястото си на Едон Жегрова.

73 – Жълт картон за Санкаре.

72 - ГОООЛ ЗА ЦСКА - 1:1! Резервата Тиаго показа класа и с удар от 20-ина метра не остави шансове на вратаря, за да възстанови статуквото!

69 – Йомов центрира отдясно, защитник на Базел чисти с глава.

68 – Нов опит за атрактивно изпълнение на Соу, който пробва алапиола, но прати топката покрай вратата.

65 – Жълт картон и за Мазику от ЦСКА.

64  - ПРОПУСК НА СОУ! Гълъбов изведе хитро с глава нападателя зад гърба на домакинската защита. Соу опита да стреля със завъртане от движение, но не сполучи.

64 – Тиаго е фаулиран от Алдерете, който се размина с картона, а изстрелът на резервата от статичното положение бе блокиран.

63 - Нов корнер за Базел, след който Ван Волфсвинкел нанесе удар с глава от близка дистанция, но над вратата.

61 – Юрген Матей получи неприятен удар в лицето при борба за висока топка и напуска терена, за да получи медицинска помощ.

60 – Али Соу има претенции за дузпа, но такава не бе отсъдена и играта продължава.

59 – Двойна смяна в ЦСКА. Тиаго вместо Жеферсон и Енрике за Кейта.

57 – Жълт картон и за Пламен Гълъбов, статично положение за домакините. Те опитаха удар от над 20 метра, но над целта.

56 – Щокер иска втора дузпа за Базел, но този път Антов игра чисто в наказателното поле.

54 – БАЗЕЛ ВЗЕ АВАНС – 1:0. Артур Кабрал реализира отсъдената дузпа и откри резултата.

53 – ДУЗПА ЗА БАЗЕЛ! Четирима футболисти на домакините бяха в наказателното поле след пробив по фланга и пас по земя. Антов опита да спре единия с шпагат, но извърши нарушение.

52 – Пореден корнер за Базел, но Антов е над всички и чисти с глава.

49 - Андреа Падула от домакините получава жълт картон за нарушение на десетина метра пред наказателното поле срещу Али Соу. Жеферсон центрира, но прекалено силно - аут.

46 - Начало на второто полувреме! Няма промени в двата състава.

45+1 – Край на първата част! Базел – ЦСКА 0:0 след полувреме игра, дъждът над стадион "Санкт Якоб Парк" се усили точно преди почивката, а вратарят на „червените“ получи удар в последната игрова ситуация.

45 – Първият жълт картон в срещата е за Жеферсон и идва точно преди почивката. Последва центриране на Щокер и боксиране на Бусато, който обаче остана да лежи на терена и има нужда от лекарска помощ.

42 – Седми корнер за Базел, след него за трети път се стига до нарушение в атака на домакините при центриране.

41 – Бусато спаси мощен удар на Валентин Щокер от средна дистанция.

39 – ПРОПУСК! За втори път футболист на Базел остана сам срещу Бусато и опита изстрел от въздуха, но за щастие волето на Рики ван Волфсвинкел не сполучи и топката мина над вратата.

37 – Опасна атака на Базел, но отново Антов действа добре, а впоследствие се намеси и Бусато.

35 – Санкаре центрира към далечната греда, но вратарят на Базел излезе уверено и улови.

32 – Шести корнер за Базел. Мазику се намеси добре и последва нарушение в атака на домакините.

30 – Йомов центрира към Али Соу, но нападателят бе покрит от двама защитници и единият изчисти с глава.

25 – ПРОПУСК НА ЙОМОВ! Новата придобивка на ЦСКА се измъкна зад защитата на Базел и остана сам срещу вратаря, но стреля слабо и в обсега на стража, който с лекота спаси. Това бе най-чистото положение за „червените“ в мача до момента.

25 – Решителна намеса на Антов в защита и нов корнер в полза на домакините, след който отново най-съобразителен е капитанът на ЦСКА.

20 - Трети пореден ъглов удар за Базел - Бусато излиза и боксира уверено.

16 - Втори корнер за Базел, Амос Юга изчисти топката, след като покри Гълъбов, а при центрирането от ъгловия удар играта е спряна заради нарушение в атака на домакините.

15 – Йомов също опита изстрел, но не бе точен.

13 – Отговорът на ЦСКА не закъсня – Али Соу отправи първия точен изстрел в срещата, стреляйки силно от границата на наказателното поле, но в обсега на вратаря и той улови.

12 – ПРОПУСК НА БАЗЕЛ! Фабиан Фрай се озова на чудесна позиция, сам срещу Бусато пред ъгъла на вратарското поле, но опита воле и прати топката над вратата.

10 – Първият ъглов удар в срещата е за Базел, отдясно на „армейската“ врата, но не затрудни защитата на ЦСКА.

9 – Домакините също пробваха прехвърлящ извеждащ пас, но твърде силно и Бусато изпревари Кабрал.

7 – Жеферсон се опита да изведе Али Соу с дълъг пас, след като малко преди това същото стори и Вальо Антов, но и двамата не успяха.

4 – Първата реална атака е на ЦСКА, но Йомов си поведе прекалено силно топката на фланга.

2 – Домакините започнаха срещата с преса, а след това спряха с цената на нарушение опита на Юрген Матей за контраатака.

1 - Начало на мача в Швейцария, който се играе пред празни трибуни.

ИЗВЪНРЕДНО: МС даде Герена на Столична община

Загуба с 1:9 за юношите на ЦСКА