3. Испанците отказаха малките „лъвчета” от четвъртфиналите с две заучени изпълнения (ВИДЕО+СНИМКИ)

Вратарска грешка и първия ни гол на Евро 2015 стигнаха само за загуба с 1:2

Българският национален отбор за юноши до 17 години загуби шансове за участие в ¼-финалите на Евро 2015.

Избраниците на Александър Димитров отстъпиха с 1:2 пред Испания и понесоха втора загуба на домашния форум, след като в първия си мач от група „А” паднаха от Хърватска с 0:2 в Стара Загора.

На стадион „Лазур” в Бургас нашите вкараха дебютно попадение в надпреварата, което бе дело на Тонислав Йорданов от Литекс и падна след вратарска грешка. Испанците обаче ни надвиха с две заучени изпълнения на статични положения и така събраха 4 точки, изоставайки на 2 от лидера Хърватска.

Селекционерът на България не направи нито една промяна спрямо състава, отстъпил пред „шахматистите”, докато неговият колега Санти Дениа направи четири рокади след ремито с Австрия (1:1).

Двубоят започна с минута мълчание, а нашите бяха близо до гола още във втората, когато едно центриране на Матео Стаматов срещна напречната греда, след което излезе в аут.

В деветата испанците сгрешиха при изнасянето на една топка и тя попадна у Георги Русев, който обаче шутира право в тялото на вратаря.

Испанците поведоха в 11-ата, когато показаха едно отлично заучено изпълнение на пряк-свободен удар. То бе с къс пас към капитана Карлес Аленя, който изведе технично голямата звезда на тима Хосе Луис Саласар-Куки и той с удар в горния ъгъл не остави шансове на Наумов - 0:1.

В 15-ата юношата на Малага отново блесна и с външен фалц от дъгата пред пеналта стреля към горния ъгъл, но Дани Наумов също показа класа, избивайки с една ръка в корнер.

Малко по-късно Матео Стаматов показа отлична техника на фланга, но бе спрян с цената на нарушение. Всъщност, юношата на Еспаньол, който е бил национал на Каталуния по футбол 7, бе един от най-дейните в нашия тим.

В 26-ата минута се стигна до разбъркване в наказателното поле на гостите, но Русев не можа да се възползва от хубавия пробив на Головодов по фланга. Не след дълго нашите също имаха шанс да изпълнят пряк-свободен удар, но центрирането на Русев бе лесно разгадано от защитата на „фуриите”.

В 32-ата минута Чандъров бе намерен отлично на ъгъла на пеналта и стреля много добре, но стражът на испанците отрази с вещина.

В 35-ата минута Дани Морер върна към вратаря, който тръгна да спира топката и тя му бе отнета от Тонислав Йорданов, за да може единственият представител на Литекс в състава ни да вкара своя осми гол с националната фланелка и първи за България на Евро 2015 - 1:1.

Почивката дойде при този резултат, а второто полувреме започна с грешка в отбраната ни, която бе поправена от Петко Христов.  След последвалия корнер Алекс Мартин стреля с глава и топката мина опасно близо покрай вратата. Последва силен изстрел на Дани Олмо, но българският страж за пореден път показа класа.

Той обаче бе безпомощен в 47-ата минута, когато Испания изпълни за втори път изпълниха заучено един пряк-свободен удар и отново поведе в резултата. Капитанът Аленя подаде към оставения непокрит около точката за дузпата Франсиско Виалба и той с плътен удар прати топката между защитата и в мрежата ни – 1:2.

В 56-ата минута Карлес Перес шутира от ъгъла на пеналта и топката срещна страничната греда, а след последвалото центриране се наложи капитанът Славов да изчисти с глава от голлинията.

В 65-ата минута испанците нацелиха за втори път гредата, след като централният им бранител Алекс Мартин получи след статично положение на границата на пеналта. Той пое топката с едно докосване и с второто си от въздуха я насочи технично към вратата.

В ответната атака Головодов центрира и вратарят на Испания пак сгреши, като изпусна топката в тялото на падащия Русев, но той не съумя да я вкара в мрежата, макар да опита и с глава, и с крак от легнало положение.

Последва ново заучено изпълнение на „фуриите”, този път на корнер, след което топката се търкули по голлинията, но бе изчистена в нов ъглов удар. След него се стигна до удар с глава, но Наумов демонстрира добър рефлекс и спаси.

В края резервата Валентин Йосков от Черно море бе близо до попадението, но се оказа с крачка назад от топката, а това бе и последната добра възможност за нашите в мача. Последната дума обаче имаше друга резерва - Фернандес, който в добавеното време стреля страхотно към горния ъгъл, но Дани Наумов отново бе на висота и запази резултата - 1:2.

Така мачът на България срещу Австрия в Созпол във вторник ще е само за престиж за нашия отбор.

Стартови състави:

България (17): 1. Наумов (Лудогорец), 2. Савов (Славия), 5. К. Славов (к) (ЦСКА), 14. Стаматов (Еспаньол), 15. Христов (Славия), 17. Головодов (ЦСКА), 4. Димитров (ЦСКА), 10. Стефанов (Левски), 13. Чандъров (ДИТ), 6. Русев (ДИТ), 18. Йорданов (Литекс);
Смени в състава на България: Йосков за Чандъров (’59), Боримиров за Йорданов (’59) и Ковачев за Димитров (’73)

Резерви: 12. Шейтанов (Левски), 3. Иванов (ДИТ), 7. Боримиров (Левски), 8. Янев (Левски), 16. Чукалов (Локо Пд), 9. Йосков (Черно море), 11. Ковачев (Лудогорец);
Треньор: Александър Димитров;

Испания (17): 1. Сантоме, 3. Куку, 4. Алекс Мартин, 5. Еспири, 16. Дани Морер, 6. Аленя (к), 8. Фран Виялба, 14. Пепелу, 7, Дани Олмо, 9. Куки, 10. Карлес Перес;
Треньор: Санти Дениа;

Томаш пуска двама българи титуляри срещу Септември София

Иван Турицов и Илиан Илиев ще стартират от първата минута

ЦСКА ще се връща към победите срещу Септември София

"Армейците" вдигнаха нивото в последния месец и търсят засължителни три точки днес

Гонзо за протеста срещу БФС: Феновете нападнаха националния отбор

"Тези фенове бяха против България", каза президентът на БФС

Ботев Пд се връща на "Колежа" за тежък тест с Левски

"Сините" искат да продължат напрежението над Лудогорец с нова победа

Загорчич атакува Венци Стефанов: Вярвате на човек, който говори глупости (ВИДЕО)