3. Ивелин Попов остави България в играта, Норвегия идва за пряк сблъсък (ВИДЕО+СНИМКИ)

Попето понесе на гърба си нашите в Малта след пропусната дузпа на Мицански

Трудна, но сладка победа постигна българският национален отбор по футбол при гостуването си на Малта в шестия кръг на евроквалификациите в група „Н”. С гол на Ивелин Попов в началото на второто полувреме нашите биха 1:0 и съкратиха на 2 точки изоставането си от третото място, на което е Норвегия. Преди почивката Мицански изтърва дузпа. Скандинавците завършиха 0:0 у дома срещу Азербайджан преди гостуването си в София на 3 септември.

Скована от напрежение игра попречи на българите да излязат напред в резултата още преди почивката, когато Мицански пропусна дузпа. Българите се отърсиха от напрежението през второто полувреме и Ивелин Попов откри резултата от воле в 56-ата минута. В добавеното време Станислав Манолев тресна напречната греда и пропусна да направи по-убедителен успеха.

Победата е първа в актива на Ивайло Петев, откакто стана селекционер през зимата. И втора за България в тези квалификации след трудното 2:1 над Азербайджан в първия мач, когато начело беше Любо Пенев.

Ивайло Петев не направи промяна в стартовия състав спрямо контролата с Турция преди четири дни (0:4). Възстановеният Георги Миланов остана на пейката, докато Божидар Митрев направи официалния си дебют на вратата.

Рейд на Алфред Ефионг в 3-ата минута едва не доведе до гол в нашата врата. Чернокожият футболист надбяга Дяков и Александър Александров, за да си освободи позиция в наказателното поле, като прати с все сила над вратата.

България опита да установи контрол върху играта с повече владеене на топката. В последната фаза обаче куцаше последният пас. Иначе Бандаловски се понрави с активните си действия по десния фланг.

В 19-ата минута Ивелин Попов завъртя много добре от свободен удар, но пазилият в Добруджа през 1998 г. Джъстин Хабер реагира адекватно и отрази.

След скучни минути дойде 32-ата, когато Брифа се подигра със Светослав Дяков в наказателното поле, прехвърляйки го технично, и стреля силно с левия крак, но в обсега на Митрев, който парира. 2:1 положения за Малта.

Нашите изравниха ситуациите четири минути преди почивката, когато Мицански получи пред наказателното поле, справи се с Аджус, оставайки очи в очи с вратаря. Хабер обаче скъси ъгъла и парира удара.

С изтичането на редовните 45 минути България получи право на дузпа, след като Владимир Гаджев беше изтласкан в наказателното поле след ювелирен пас на Ивелин Попов по въздуха. Мицански обаче изпорти наказателния удар с нисък шут покрай дясната греда на вратаря.

Почивката дойде след 6 неточни и 2 точни удара на България. Активът на малтийците бе 1 неточен и 3 точни опита.

Грешката можеше да бъде поправена от Попето, който не успя да засече в опразнената врата свит пас на Мишо Александров в началото на второто полувреме.

Бившият капитан понесе на гръб отбора и откри резултата в 56-ата минута с превъзходен удар от воле в долния десен ъгъл.

Окрилените българи пропуснаха второ положение през второто полувреме. Разконцентрираните малтийци не успяха да изчистят за пореден път, но Мицански не се възползва с глава.

Чак в 75-ата минута Петев се сети за смените. Нашите взеха минута въздух, когато Миланов замени Мишо Александров, а домакините вкараха известния Шембри. После Ивайло Чочев направи официалния си дебют, а Ивелин Попов отстъпи своето място, изпратен с аплодисменти.

Ключов момент беше неотсъдена дузпа за Малта в 79-ата минута, когато Майкъл Мифсуд беше хванат за врата от Александър Александров в наказателното поле. Но лекото падане не даде основания на рефера от Македония да посочи бялата точка.

В края всичко премина добре. Дори Манолев тресна гредата с фалцов удар. И България събра 8 точки на четвъртото място, с 2 по-малко от третия Норвегия. Посрещаме коравите „викинги” на 3 септември в София в ключов мач.

Крушарски: Никой не ме е търсил да купи Локомотив Пловдив

Собственикът на "смърфовете" е направил последната си визита на "Лаута"

Левски със съобщение за феновете преди Ботев Пловдив

"Сините" обявиха маршрута, по който феновете трябва да се движат

Ботев Пловдив обяви всички мерки за сигурност преди Левски

Вижте къде ще бъде ограничено движението и как ще се гарантира реда по време на мача