1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Лафчис: Българският футбол е в дълбока кома

Лафчис: Българският футбол е в дълбока кома

"Може ли да си представите, че БФС е платил телевизионните права, за да се излъчи мачът от Турция в България, и не са взели една стотинка?"

Лафчис: Българският футбол е в дълбока кома

- Господин Лафчис, какво става в българския футбол в момента?

- Настана един хаос. Оплели са се като пилета в кълчища и дори не разбират докъде могат да докарат нещата. Голям хаос. Особено след скандала с Естония, в който започнаха разкрития отвсякъде. Този мач по всяка вероятност е бил от мачовете, които се включват в тези залагания в Далечния изток, които са манипулирани.

Германската преса разкрива, прокуратурата в Бохум разследва за някакви пари, платени-неплатени. Ние тук си говорим празни приказки, казват се очевидни неистини, затъваме още по-дълбоко в съмненията, че ние сме вътре. Проблемът е, че всичко тъне в някаква мистерия. Може ли да си представите, че БФС е платил телевизионните права, за да се излъчи мачът от Турция в България, и не са взели една стотинка? Е, тогава за какво се прави този мач? За да се похарчи една торба пари за нищо? Едва ли е така. Изглежда, че и в този случай е сменен кон за кокошка, ама и една овца за някого. Да кажат за кого. Кризата, хаосът започнаха от там.

- След това дойде ужасяващият мач между Левски и ЦСКА.

- След това дойде този скандал с Левски – ЦСКА. На трибуните липсваше президентът на БФС, нямаше го треньора на националите, нямаше ги хората от ръководството на БФС. Треньорът Лотар Матеус се появи на мач в Бургас и веднага взе 7 от ЦСКА за националния отбор. От един само мач. Ако това не е смехотворно. Гледа един мач и хайде в националния.

- Това излезе от стадиона и вече създава напрежение в обществото. До къде може да се стигне?

- Това е много опасно и тези хора в БФС не разбират колко е опасно. Те си мислят, че пак става дума за ритане на топка. Голямото напрежение се създава в обществото. Това е социален феномен и на хората, които управляват държавата, не им е все едно какво ще се случи. На никой не му е приятно при негово управление да се случват такива неща по стадионите. Също в обществото и в международните среди.

Това трябва да се прекрати, не може да продължава. Ние се готвим да влезем в Шенген, те ни резилят със съмнения за черно тото в мача с Естония. Това пречи на държавата. Резилят ни с безобразията по трибуните на Герена, с предизвиканото от тях недоволство на клубовете. Това хубаво ли е за държавата? Но те не го разбират. Нали уж насрочиха кръгла маса за 16 март, какво стана с нея?

- Нищо не стана. Насрочиха кръгла маса и най-заинтересованият от нея – БФС, абдикира под претекст, че на 26-и има мач с Швейцария.

- Тези хора имат ли ум, че говорят такива глупости! Какво, Боби ли тренира за Швейцария, та няма време да седне на масата за разговори? Или някой друг от изпълкома? Какво им пречи мачът за кръглата маса? Това е напълно неадекватно, безотговорно поведение. Безотговорно към обществото, към държавата, не само към футбола в България. С това започнаха напълно неадекватните реакции на хората, които управляват футбола.

Другият връх беше разменената кореспонденция между Професионалната лига и БФС, което беше безобразие. Кой е подвел Боби Михайлов не знам, но го направи на нищо, за резил. В края на краищата ПФЛ е елитът на българския футбол. Без тези отбори няма български футбол. Никой не може да се държи така арогантно с тях, така високомерно. Те могат да бутнат всяко БФС и всяко ръководство. Не мога да разбера защо на „Иван Асен II” смятат, че футболният съюз е нещо като Светия синод - никой не е над тях. Само Бог.

- Какво показва това поведение на БФС – неразбиране или нежелание да се излезе от кризата?

- Проблемът тук е в липсата на желание да се излезе от кризата. Явно на някой му харесва, на някой е удобно да съществува тази атмосфера, това статукво. Тук има икономически интереси, дано няма политически. Защото такова поведение на БФС, създаването на такова напрежение в държавата работи срещу спокойствието и сигурността, срещу международния престиж на страната.

- Те не разбират какво става или много добре разбират какво става?

- Те живеят в свой свят. Те дори на мачове не ходят. Нито в София, нито в страната. Те от какво се страхуват, от народната любов на стадиона ли? Хората имат проблеми, трябва да ги кажат. Няма на кого. Началниците на стадиона не идват, когато им изпратиш писмо, ти отговарят арогантно, грубо, високомерно, унижават те. Половината отбори от “Б” група вече не съществуват, те се отказаха. И това е само в началото на пролетта. Да не се връщаме в минали години как са спасявани отбори и по политически, и по икономически интереси. Какво ще стане в края на първенството, направо ме е страх да мисля.

- Има ли решение, приемливо за всички страни в кризата?

- Въпросът е един – да седнат заедно всички и да извадят футбола от тази кома, в която е в момента. Футболът ни е в една дълбока кома. Клубовете пряко сили прескачат предварителните групи на европейските турнири, националните отбори с никакви шансове в големи първенства от юноши, младежи та чак до А отбора. За какъв футбол говорим тогава? И пак стигаме до финансирането на българския футбол.

Не може да очакваме само единици бизнесмени, които изразяват някаква симпатия към този спорт, да издържат, да спасяват играта от собствения си джоб. Трябва да се смени системата и новата система да направи футболната игра в България печеливша. Но не от черно тото, а от футбол. Не може ски федерацията да е с двоен бюджет от този на БФС. Но тя се управлява от хора, които знаят как да правят пари. Докато футболът се управлява от хора, които знаят как да консумират. Вижте какви инвестиции се направиха в ските. Стигат не за един, за два национални стадиона. А във футбола нищо, едно игрище като се направи, си хвърляме шапките до небето.

- Все пак БФС се хвали с бюджет 7 млн. на година.

- Много ми е интересно БФС има ли кредити, има ли задължения? Чета за рекордни бюджети, а като вземем спонсорите, с мъка надскачат един милион. Но ми е интересно как ги правят тези бюджети. Още по-интересно е как ги харчат. БФС трябва да намери друг начин на финансиране. Не може тв правата да са единствен приход за клубовете. Това е опасно. Нормално е да се определи минимален праг на билетите, но да го направи БФС, за да защити клубовете. Не е нормално билет за мач да е колкото за метрото.

Искаме ли да гледаме добри игри с добри играчи, трябва да се увеличат приходите на клубовете. Но основното, от където трябва да започнат, е базата. И понеже тя е в окаяно състояние и всички се оплакват, че нямат пари да я оправят, тук може би е мястото да се намеси държавата. Дадох за пример другите държави, които, вместо да държат извън закона интернет залаганията, ги легализират срещу облагане с данък. В България се говори, че тези залагания надхвърлят 1 млрд. лв. При 8% данък това са 89 млн. годишно. Още 40-50 млн. данък печалба плаща Еврофутбол, това прави 120-130 млн. само на година. Защо не се обсъди? Но тези пари да се харчат за футбол.

- Е, как да стане, да не би да имате предвид тези пари да се дадат на клубовете, на техните собственици? Добре ще си поживеят тогава.

- Много добре знаем, че тези пари държавата няма и не трябва да ги даде на клубовете. Но с тях държавата може да направи базата. А клубовете да си плащат нормален наем, а не символични суми или за 100 години безплатно. След една година вече нашите стадиони няма да отговарят на никакви изисквания на УЕФА. Кой има интерес от това? Изглежда, някой печели пари от това. А с тези пари могат да се направят стадионите и в София, и в Пловдив, и във Варна, да има игрища за децата.

Не да лишаваш ЦСКА от Шампионската лига, като му взимаш лиценза, което за мен беше напълно неоснователно. Защото се видя, че всички европейски отбори дължат огромни пари – по 200, 300, 400 млн., а не стотинки като ЦСКА. Ние сами си погребваме футбола. В този вид БФС не е способен да се справи, той не може да направи така, че да се спазват собствените му критерии, той не може да направи така, че отборите от “А” и “Б” група изобщо да отговарят на някакви еднакви критерии.

- Мнозина мислят, че се налага извънреден конгрес. Съгласен ли сте?

- Конгрес нищо не може да направи. Видяхме каква пародия бяха предните конгреси, как години наред не могат да си регистрират новото ръководство. Как по неизвестен начин се появиха 300 нови членове и т.н. Конгрес нищо не решава. Без намесата на държавата футболът няма никакъв шанс да се оправи. Защото тези хора се хранят от властта във футбола, без нея те са безработни.

- Не съвсем, ето, те се обявиха почти за собственици на рекламните и телевизионните права на клубовете, взимаг големи пари от тях.

- Вместо да се засрамят, те се хвалят с това. Конгресът решил, че правата са на БФС или че БФС трябва да ги управлява. Каква пародия! Това са търговски права на търговски дружества, регистрирани по търговския закон и никой конгрес не може да им ги отнеме. Затова трябва да се седне на една маса, но под диктовката на държавата. Това вече е крайно необходимо.

- Вярвате ли, че е възможно излизането от кома?

- Вярвам ли? Не знам дали тези хора имат желание и възможности да го направят. Тези, изглежда, не. Времето ще покаже.

Юлий Москов, "7 дни спорт"

Добрин Гьонов: Всяко начало си има край

Toй не отрече, че може да продължи кариерата си в БФС

ОФИЦИАЛНО: ЦСКА 1948 се раздели с Добрин Гьонов

Стефан Сотиров зае поста на председател на Управителния съвет

Сираков: Левски вижда светлината, мина през най-тъмните времена

"Похарчени са много пари за новия стадион", разкри той

Славия (Прага) без четирима основни играчи срещу Лудогорец

Вижте подробности

Чочев: Славия са много опасен отбор

Вижте мнението на халфа

Хайнц и Кордоба пропуснаха днешната тренировка на ЦСКА

Двамата страдат от мускулни разтежения

Павлин Николов с пълно доверие към Кириакос Георгиу

Благодетелят на Спартак Варна излезе с официална позиция

Полицията мести кръг в efbet Лига

Все пак един мач може и да се играе на 27-ми октомври

Сираков: Бойко Борисов свърши изключително важно нещо в историята на Левски

"Ако вземем да се сърдим и да хейтим за това, че Левски е благодарил за нещо, не е окей", заяви той