3. „Лъвовете” разкъсаха и „зелените соколи” (видео)

„Лъвовете” разкъсаха и „зелените соколи” (видео)

Две победи за Лотар Матеус начело на България

България постигна втора поредна победа. След успеха над Уелс в европейската квалификация в петък, днес тимът на Лотар Матеус спечели контролата срещу Саудитска Арабия, която се игра в Истанбул. „Трикольорите” победиха с 2:0 и записаха първи успех в приятелска среща тази година, след като преди това не успяха да го направят срещу Полша, Белгия, ЮАР и Русия. С голове на Рангелов и Домовчийски Лотар Матеус печели втори пореден мач начело на държавния тим.

Българите имаха тотално превъзходство над своя съперник през първото полувреме и логично се оттеглиха на почивка с два гола преднина. Първо Димитър Рангелов се разписа във вратата на Заид след флангова акция отдясно, а точно преди почивката другият нападател в състава на Лотар Матеус Валери Домовчийски покачи аванса на „трикольорите” с премерен удар извън наказателното поле. През второто полувреме нашите намалиха темпото, но умело успяха да държат противника далеч от вратата на Владислав Стоянов, който правеше дебют.

Осем промени направи Лотар Матеус в стартовия си състав спрямо мача в Кардиф преди четири дни. На помощния терен на Олимпийския стадион в Истанбул излязоха дебютантът Владислав Стоянов, защитниците Павел Виданов и Йордан Милиев, полузащитниците Станислав Ангелов, Чавдар Янков и Николай Димитров и нападателите Димитър Рангелов и Валери Домовчийски. Янков беше с капитанската лента в отсъствието на Стилиян Петров и Мартин Петров.

От самото начало нашите поеха контрола върху играта. В 11-ата минута Димитър Рангелов пропусна първата по-сериозна опасност. Той се озова на малкия пенал след изпълнение на статично положение, но стреля встрани от целта.

Саудитите обаче съумяха да отвърнат на отправеното предизвикателство. В 15-ата минута Ал Нумаре намери топката от воле извън наказателното поле, но дебютантът Владислав Стоянов се справи със силния шут и изби.

Рангелов и Домовчийски пропуснаха преди да се стигне до 40-ата минута, когато нашите излязоха напред в резултата. Домовчийски изведе Ивелин Попов вдясно в наказателното поле, Попето с прострелно подаване намери Рангелов, който отблизо прати топката в мрежата.

Секунди преди почивката Домо вкара хубав гол за 2:0. Играчът на Херта с премерен удар от дъгата пред наказателното поле удвои преднината на нашите, след като се възползва от лоша избита топка при центриране на Петър Занев отляво. Попадението е второ за юношата на Левски с националната фланелка.

Втората част започна с равностойна игра. Саудитите се опитаха да се настанят в нашата половина, но бързо бяха изтласкани. В 58-ата минута Йордан Милиев стреля с глава над вратата при центриране от ъглов удар.

След безинтересни последващи минути се стигна до 67-ата, когато Валери Домовчийски се озова на добра позиция в наказателното поле и нацели страничната греда с нов прецизен удар по земя.

В течение на двубоя селекционерът на България Лотар Матеус извърши четири промени. На местата Ангелов, Рангелов, Попов и Виданов в игра се появиха Георгиев, Макриев, Пеев и Бодуров.

До края Влади Стоянов успя да запази суха мрежата си, след като отрази силен шут на Алмонташари.

Така „лъвовете” постепенно надигат глава. През март те ще се изправят срещу „кръстоносците” от Швейцария в следващия си официален мач, като преди това със сигурност ще изиграят още някоя контрола.