3. Левски излиза за 555-ти път на „Герена"

Левски излиза за 555-ти път на „Герена"

"Сините" ще търсят реванш от Литекс

Левски ще излезе за 555-ти път на „Герена". Толкова   ще   станат шампионатите двубои в дома на  „сините"  с днешното дерби срещу Литекс.

В досегашните 554 срещи Левски има 469 победи, 58 ремита и 27 загуби. Головата разлика е 1479-370. През настоящия сезон „сините" може да изравнят рекорда си и да изиграят цели 18 домакински двубоя на "Герена" това ще стане, ако отборът не бъде лишен от домакинство или,ако поради някаква друга причина не бъде принуден да приеме някой от съперниците си на друг стадион. До момента 18 мача в дома си левскарите са изиграли само през сезон 2001/02. Тогава първенството беше в две фази. „Сините" домакинстваха в 13 мача на „Георги Аспарухов" през редовния сезон, плюс още 5 в първата шестица от плейофите.

Сезон 2015/16 може да бъде шестият, в който Левски изиграва всичките си домакинства на „Герена". Досега това е ставало в първенствата през 1985/86 1999/00, 2000/01, 2001/02 и 2002/03.

За първи път в сегашния си дом Левски играе на 10 март 1963 година, когато побеждава Спартак (Пл) с 4:0.

Интересното е, че и първият мач срещу Литекс на „Герена" през този сезон беше белязан от интересна цифра. Той бе под номер 1914 за Левски в „А" група.

В досегашните 4 срещи на „Герена", чийто номер съдържаше три еднакви цифри (111-ия, 222-ия, 333-ия и 444-ия), Левски записа три победи и една загуба. Общото във всеки от тези мачове е, че в тях Левски неизменно допускаше точно по един гол. Последният - през 2008-а обаче бе загубен - с 0:1 от Локомотив (Сф).

Левски: Йоргачевич, Ал. Александров, Карнер, Милиев, Белаид, Костадинов, Бедоя, Прохазка, Гаджев, Орачев, Ил. Димитров.

Литекс: Винисиус, Недялков, Гълъбов, Перес, Попов, Бумал, Малинов, Нунеш, Рохас, Асприля, Йонсен.

Любопитни факти от мачовете в София:
* В 23 срещи са отбелязани 66 гола (44 от Лебски и 22 от Литекс), средно по 2.86 на мач.
* През първите полувремена са отбелязани 30 гола, а през вторите 45 минути са реализирани 36 гола.
* Само един двубой е завършил
0:0.
* Най-често получените резултати са: 1:1-4 пъти, 2:1- 4 пъти (3 за Левски и 1 за Литекс), 1:0-3 пъти (1 за Левски и 2 за Литекс), 2:0 - 3 пъти (за сините) и 2:2 - 3 пъти.
* Най-много голове за Левски са отбелязали: 4-Д. Боримиров и Хр. Йовов, 3-Д. Тасевски.
* За оранжевите най-резултатен е бил с 3 гола Cm. Юруков -Чики, който е юноша на сините.
* В полза на Левски са отсъдени 4 дузпи, като 3 са реализирани от Г. Иванов, Д. Телкийски и В. Домов-чийски, а една е пропусната от Иг. Томашич.
* В полза на Литекс не са отсъждани дузпи в столицата.
* Cm. Юруков от Литекс вкарва своите 3 гола на сините В 3 последователни мача.
* Двама футболисти на Литекс са си отбелязали автоголове в полза на сините - М. Хидиуед и Ур. Голубович.
* В последната минута са реализирани 3 гола от състезатели на Левски - Хр. Йовов и Д. Боримиров - 2.
* 8 чужденци са вкарвали за Левски: П. Кабат, Г. Лавал, Д. Тасевски, Зе Соареш, Г. Дембеле, Б. де Карвальо, К. Бру, Ант. Аниете и Р. Прохазка.
* За Литекс са се разписвали 11 чужденци - Ал. Сандриньо, М. Но-вакович, Ал. Сичеро, Eg. Дубала, В. Нифлор, Д. Джерманович, М. Жос, В. Джордан, Арм. Ваюши, Р. Перес и Арс. Нунеш.
* Симеон Райков отбеляза гол № 3600 за Левски в А група в 84 минута при победата на сините с 2:1 на 5 октомври 2012 година.
* През месец декември двата тима са играли в столицата само веднъж - на 12 декември 2001 година, когато сините се наложиха с 2:1.
* 7 арбитри от 7 различни страни са свирили срещи в столицата, като равносметката е: 4 победи за сините, 2 равенства и една победа за Литекс.

Двубоя ще може да проследите с коментар на живо в Novsport.com след 16,30 часа!