3. Левски направи услуга на ЦСКА като удари Литекс насред наводнен Ловеч (ВИДЕО+СНИМКИ)

Гол на Валери Божинов преди градушката донесе "синия" успех навръх 100-годишния юбилей

Левски направи услуга на ЦСКА като победи Литекс с 1:0 като гост в среща от последния шампионатен кръг. Гол на Валери Божинов преди почивката донесе „син” успех точно преди 100-годишния им юбилей. Загубата оставя „оранжевите” на третото място, въпреки че са с равни точки с „червените” – по 72. ЦСКА, който направи 1:1 у дома с Локо Пд, обаче има предимство в директните двубои с ловчанлии и ще започне евроучастието си на 17 юли от втория квалификационен кръг в Лига Европа, докато Литекс – още на 3 юли от първия.

В герой за Левски се превърна Пламен Илиев, който изигра първия си мач от 28 февруари насам, когато пази при загубата от Локо (Сф) с 0:1. Тигъра спаси дузпа на Джордан в края на първото полувреме. В крайна сметка Джордан и Мартин Камбуров (Локо Пд) ще трябва да поделят голмайсторския приз. Двамата завършиха с 20 гола сезона.

Второто полувреме се игра на наводнен терен, след като на почивката се изсипа градушка. Въпреки това, реферът Ивайло Стоянов реши, че мачът ще се доиграе. През втората част беше почти невъзможно да се рита, но Литекс все пак можеше да достигне до изравнителен гол. С решителна намеса Мики Орачев запази вратата на Левски суха.

Левски записа най-лошия си сезон от 23 години насам, след като завърши на петото място, а през 1990/91 г. бе шести. „Сините” никога не е финиширали под шестата позиция в класирането в А група. Отборът на Елин Топузаков обаче не успя да изравни негативния клубен рекорд на вечния си съперник ЦСКА от 15 поражения през сезон 1963/64 г., които тогава пратиха червените чак на 11-ото място. Левски остана с 14 поражения, 19 победи и 5 равенства през сезон 2013/2014.

Цели 11 българи започнаха в стартовия състав на Левски, докато 3-ма бяха чужденците в този на Литекс. А Станислав Ангелов изглежда изигра последния си мач със синята фланелка. Той бе заменен в края поради контузия.

Високо бе темпото в първите минути, а грубостите от страна на футболистите в синьо бяха в повече, като главният съдия спести да изгони рано-рано защитникът на Левски Мики Орачев за втори жълт картон.

По-добрите ситуации в началните минути обаче бяха за гостите от София. Първо Генков се размина от непосредствена близост с изсипване на Гаджев от дълбочина, а след това изпревари Илия Миланов при нов извеждащ пас, но Пиргов бе преди нападателя и улови.

Литекс създаде първото си положение в 19-ата минута, когато топката премина на сантиметри от вратата на Левски при центриране на Момчил Цветанов, с което се разминаха Джордан и Бодуров във въздуха.

Левски попари ловчанлии с гол в 26-ата минута. Гаджев изведе Генков отдясно в наказателното поле, който не беше в засада за разлика от Божинов. Бившият футболист на Локо (Сф) комбинира със своя партньор в атака, който на празна врата отбеляза. Това бе 6-ия гол на Валери в плейофите. Толкова има и Джордан, като двамата водят при голмайсторите в първата седмица.

Литекс веднага можеше да върне гола, но заблокира удар на Момчил Цветанов от малък ъгъл. Силните минути за домакините продължиха. Удар на Джордан пред пеналтерията тупна коварно и се отби в тялото в добре пласирания Пламен Илиев. Много опасен шут на Румен Руменов от границата на наказателното поле пък профуча покрай дясната греда в аут.

Дойдоха моментите на Том в края на полувремето. Най-напред бразилецът нахлу отляво в наказателното поле и сервира на крака на Джордан, който от чиста позиция стреля в аут. Две минути преди почивката Том отново проби в пеналта и падна малко артистично след единоборство с Даниел Димов. Реферът посочи бялата точка. Справедливостта възтържествува, след като Пламен Илиев спаси удара на Джордан от 11-те метра.

Така дойде почивката, когато се изсипа градушка над Ловеч и второто полувреме беше под въпрос. Теренът стана невъзможен за игра, но арбитърът Стоянов реши, че двубоят ще се доиграе. Стана ясно, че играчите на Литекс са имали резервирани билети за различни дестинации, което може да е една от причините за решението на Сватбата.

Второто полувреме се игра на изцяло наводнен терен. Огромни локви покриха игрището и зрителите станаха свидетели на комични ситуации. В началото на втората част и дъждът спря, но теренът остана невъзможен за футбол. Една локва спря топката отлично за Божинов пред вратарското поле, но Пиргов успя да захлупи навреме.

Най-чистото си положение през второто полувреме Литекс изтърва в 68-ата минута, когато Джордан проби в наказателното поле, но бе спрян от Старокин. Все пак Том продължи към свободния Асприля, но Мики Орачев се реваншира за грешките си напоследък като пресече удара на колумбиеца.

До края Стивън Петков от Левски и отново Джордан биха неточно.

Така Литекс остана със своите 72 точки, но отстъпи второто място на ЦСКА. Левски събра 62 на петата позиция.
Добрин Гьонов: Всяко начало си има край