3. Левски отстрани ФК Баку – 2:0

Левски отстрани ФК Баку – 2:0

„Сините” на крачка от Шампионската лига, имат сигурно място в групите на Лига Европа

Шампионът на България Левски победи с 2:0 тима на ФК Баку в среща реванш от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. След 0:0 в първия мач, „сините” стигнаха до плейофите на турнира. Дори и при неуспех там, Левски има гарантирано място в групите на Лига Европа. Головете на Йовов и Христов под дъжда на стадион „Георги Аспарухов” се оказаха достатъчни за елиминирането на Гьоко Хаджиевски и компания.

Срещата започна много напрегнато и още в първите 15-ина минути главният съдия трябваше да покаже цели 4 жълти картона. В 10-ата минута „сините” имаха претенции за дузпа за нарушение срещу Живко Миланов, но те не бяха взети под внимание от шведския арбитър.

Първото по-сериозно положение за Левски дойде в 24-ата минута, когато Бардон изведе Зе Соарес по дясното крило, бразилецът напредна и центрира остро в наказателното поле, но Христо Йовов и Жоро Христов се разминаха с топката пред погледа на вратаря Сисоко. Единственият опорен халф за „сините” в този мач – Георги Сърмов, който вече имаше жълт картон, действаше много грубо в единоборствата и на два пъти съдията му спести изгонване. В 38-ата минута домакините направиха най-големия си пропуск. Йовов центрира към далечната греда, където оставеният непокрит Седрик Бардон стреля от около 5 метра, но топката не намери вратата на ФК Баку за късмет на безпомощния Сисоко.

Две минути преди края на първата част Сърмов стреля силно от пряк свободен удар, топката рикошира в крак на бранител и премина на сантиметри от противниковата врата. В даденото от съдията продължение на полувремето Христов можеше да отбележи от добра позиция, но ударът му с левия крак се оказа твърде слаб и не затрудни Сисоко.

Левски започна по-добре втората част и още в началните минути започна да ври и кипи пред вратата на ФК Баку. Първата по-сериозна опасност за вторите 45 минути обаче се откри пред гостите – в 50-ата минута Перес стреля опасно от около 25 метра, топката рикошира в Рабех и попадна в Сойч, който с топовен изстрел с левия крак прати топката до гредата на Петков. В 60-ата минута пък Левски направи нов непростим пропуск. Йовов центрира отлично от ляво на главата на Зе Соарес, но нисичкият бразилец не успя да я насочи в опразнената врата.

В следващата си по-опасна атака обаче „сините”, макар и малко щастливо, все пак успяха да поведат в резултата. В 64-ата минута Тасевски овладя топката пред наказателното поле, успя да я прокара между двама бранители на гостите и тя стигна до Йовов, който отблизо я прати над плонжа на Сисоко за радост на феновете по трибуните на стадион „Георги Аспарухов”. Две минути по-късно пък Сойч можеше да вгорчи радостта на Левски с мощен удар с левия крак от 25 метра, който обаче отново не намери очертанията на вратата на Левски.

В следващата си атака Левски успя да сложи точка на спора, вкарвайки втори гол. Дарко Тасевски пусна страхотен пас към откъсващия се Георги Христов. Нападателят на „сините” хладнокръвно чукна топката с едно докосване в мрежата на Сисоко и подпечата успеха на Левски. Малко по-късно негов удар от около 30 метра за малко да се оплете в мрежата на гостите, но мина встрани от вратата.

До края на срещата Левски уверено контролираше събитията на терена и не позволи на гостите да стигнат до нещо по-опасно. Така, макар и измъчено, „сините” успяха да отстранят ФК Баку и сега ще чакат своя противник в Плейофите. Възпитаниците на Ратко Достанич имат сигурно място в груповата фаза на Лига Европа, ако разбира се отпаднат в следващия кръг на Шампионската лига.

Дъщеря на легенда на Спартак Вн нажежи страстите преди варненското дерби

Тя поиска да махнат плакатите

ЦСКА благодари на феновете си

Вижте какво написаха "червените"

700 000 лв. делят Левски от разрешително за строителство на нов стадион

"Сините" трябва да гарантират, че на мястото на "Герена" ще има ново спортно съоръжение