3. Левски постигна юбилейна победа в най-старото столично дерби (видео+снимки)

Левски постигна юбилейна победа в най-старото столично дерби (видео+снимки)

„Сините” отново завършиха двубоя си с човек по-малко след червен картон на Калво

Левски се реваншира частично след отпадането си от европейските клубни турнири. „Сините” постигнаха юбилейна 60-а победа в 121-ото издание на най-старото столично дерби срещу Славия с 1:0. Иван Цветков бе единственият голмайстор.

Двата тима предложиха истинско зрелище на феновете на стадион „Георги Аспарухов”. Осем жълти картона, един червен, куп пропуски и емоции изпълниха пейзажа на „Герена”. Отборът на Георги Иванов-Гонзо за втори пореден мач завърши срещата с човек по-малко след двата жълти на Тони Калво. В края на двубоя „белите” бяха на косъм да изравят, но късметът не бе на тяхна страна и не помрачиха старта на Левски в А група.

„Сините” започнаха двубоя със самочувствие, с ясното съзнание за победа и веднага след даването на началния съдийски сигнал се втурнаха в атака. Момчетата на Георги Иванов играха на бързи обороти и това максимално затрудни футболистите на Славия, които започнаха двубоя плахо и много прибрано. Домакините пресираха противника си в средата на терена и много трудно му позволяваха да изнася топката в по-предни позиции.

Новите играчи на Левски Иван Цветков и Тони Калво направи много силно първо полувреме. Смело може да се каже, че те бяха душата на отбора и двамата бяха в основата на почти всички по-сериозни ситуации пред вратата на Стефано Кунчев. Именно бившият играч на Пирин направи и първия от многото пропуски пред „бялата” врата. Едва в четвъртата минута той можеше да открие резултата, Калво го изведе с фамозен пас, ветеранът търкулна топката технично и тя като по чудо не се озова в мрежата.

„Синята” доминация продължи. Малко по-късно Дъстли Мулдер нацепи горната греда след хубав удар. Пропуските заваляха един след друг, като и Шюрд Арш се включи в списъка на неточните. Гаджев изпробва един от своите специалитети – топовен удар от дистанция, но шутът му бе твърде неточен.

В 27-ата минута Цветков сложи край на черната серия от пропуски за „сините”. Калво центрира в наказателното поле, там опитният нападател засече във въздуха и не остави никакви шансове на Кунчев да реагира на време. Десетина минутки по-късно силната игра на Калво можеше да се увенчае с красив гол, стражът на тима от Овча купел обаче демонстрира завиден рефлекс.

За цялото първо полувреме момчетата на Кушев успяха да създадат само една опасност пред вратата на Пламен Илиев. Жуниор бе изведен добре, като Рисп не успя да го покрие, бразилецът обаче се засуети и Илиев спаси без проблеми.

През второто полувреме Левски продължи да е по-добрият отбор, „сините” контролираха положението на терена. Въпреки това Славия започна да играя с малко повече самочувствие и в 56-ата минута пред Жуниор се откри страхотна възможност да изравни. Бразилецът преодоля с лекота Христо Йовов, навлезе в наказателното поле и отправи силен удар по земя. Топката обаче премина на около десетина сантиметра от дясната греда на вратата.

Играта през вторите 45 минути се накъса, емоциите взеха връх, както и грубите нарушения и Левски за втори пореден мач завърши двубоя с 10 човека. Тони Калво получи втори жълт картон заради грубо нарушение срещу Юруков и се отправи към душовете по-рано от предвиденото. Липсата му обаче не се усети толкова силно и домакините продължиха да са по-активният отбор.

В заключителните минути на срещата градусите се повишиха и футболистите на Славия бяха много близо до изравняване, но това така и не се случи. Галин Иванов пропиля уникална възможност - той влезе в наказателното поле и вместо да шутира потърси подаване, което бе веднага пресечено. Левски потрепери до края, но издържа и се поздрави с трите точки.