3. Левски се вдигна от нокдауна и безапелационно отстрани АИК (видео)

Левски се вдигна от нокдауна и безапелационно отстрани АИК (видео)

"Сините" обърнаха мача за крайното 2:1 с голове на Дани Младенов и Гара Дембеле

Левски се класира за групите на Лига Европа в невероятно напрегнат и забележителен двубой срещу шведския шампион АИК. Като по сценарий на холивудска продукция „сините” паднаха в нокдаун в началото на мача, след като получиха нелеп ранен гол. Левски обаче се надигна и премаза съперника си. В първите минути на второто полувреме Дани Младенов и Гара Дембеле успяха да обърнат срещата с два светкавични гола, които класираха тима в Европа за втора поредна година.

В крайна сметка Левски удържа предимството си от 2:1 и вече очаква съперниците си в групите Лига Европа. Те ще станат ясни след утрешния жребий в централата на УЕФА.

Двубоят за домакините започна кошмарно. Левски допусна нелеп ранен гол в двубоя срещу АИК в реванша за влизане в Лига Европа. Вратарят на „сините” Божидар Митрев провали усилията на съотборниците си с безумна грешка в 11-ата минута, която доведе до първото попадение в мача. Гостите поведоха благодарение на нападателя си Мохамед Бангура, който се възползва безмилостно от практически подарената му от Митрев топка. Младият вратар не успя да улови центриране от десния фланг, изпусна кълбото пред себе си и това позволи на противниковия нападател да стреля точно и необезпокоявано за 1:0.

Левски обаче показа завиден характер, като след гола буквално смаза съперника си и до края на полувремето го натика в собствената му половина. Всички офанзивни футболисти на „сините” действаха на пълни обороти. Добри положения се откриха пред Гара Демебеле и Жоазиньо, а след центриране на бразилеца в 28-ата минута Дани Младенов нацели напречната греда с точен удар. Преди това Дембеле стреля силно, но право във вратаря на шведите.

Дембеле пък успя да оплете топката в мрежата, но попадението му не бе засечено от украинската съдийска бригада заради съмнителна засада на чернокожия таран. В по-ранния етап от развоя на мача Веско Минев също имаше идеална възможност да обстрелва вратата на АИК. След като се бе озовал на границата на вратарското поле Минев предпочете да подава вместо да стреля. Топката обаче се оказа прекалено силна за Дембеле.

Гостите очаквано се възползваха от всяка своя възможност да бавят времето, а това всеки път предизвикваше мощни освирквания от трибуните, на които над 23 хиляди фенове на Левски подкрепяха яростно любимия си тим.

Гара Дембеле продължи да тероризира отбраната на АИК и след паузата. В 49-ата минута Дембеле свали с гърди центриране на Мюлдер. Младенов, от дъгата на наказателното поле, засече паса на съотборника си и с отличен удар прати кълбото в долния ляв ъгъл на вратата на Турина.

Само две минути след това и Дембеле обърна мача изцяло в полза на „сините”. Младенов  Дембеле размениха ролите си и две минути по-късно обърнаха резултат. Жоазиньо спаси топката на аут линията и центрира високо над вратата. До далечната греда Младенов върна с глава към Дембеле, който простреля Турина от минимално разстояние. В 56-ата минута Дембеле можеше да реши мача окончателно. Нападателят бе изведен срещу Турина и след като стреля във вратаря получи блестяща възможност да се разпише за втори път, но не успя да вкара от минимално разстояние.

Гара Дембеле продължи да бъде най-острото оръжие на Левски до края на срещата. Французинът на два пъти пропусна от удобни положения пред вратата на АИК. В последните минути на срещата „сините” продължиха да притискат съперника си. Последните секунди бяха най-напрегнати. В тях обаче Левски успя да запази крехката си преднина и да елиминира шведския АИК по пътя си към групите на Лига Европа.

Левски – АИК 2:1
0:1 Бангура 11’
1:1 Младенов 49’
2:1 Дембеле 51’

Левски: 12. Божидар Митрев, 2. Дъстли Мулдер, 5. Иво Иванов, 55. Йордан Милиев, 14 Веселин Минев, 10. Христо Йовов (Грийн), 45. Владимир Гаджев, 22. Дарко Тасевски, 17. Даниел Младенов (Киров), 20. Жоазиньо, 39. Гарра Дембеле;
Резерви: 1. Петков, 3. Грийн, 7. Александров, 15. Бензукан, 16. Огнянов, 28. Киров, 29. Иса;
Старши треньор: Ясен Петров;

АИК: 27. Иван Турина, 2. Никлас Бекман, 3. Пер Карлсон, 4. Ник-Ерик Йохансон, 5. Роберт Аман-Персон, 7. Хелги Даниелсон (Любоевич), 8. Даниел Шернстрьом - к, 14. Кени Павей, 28. Виктор Люндберг (Лоренцон), 20. Мохамед Бангура, 26. Понтус Енглом (Флавио);
Резерви: 13. Стаматополус, 9. Любоевич, 11. Флавио, 16. Лоренцон, 17. Ягне, 23. Ериксон, 30. Джонсън;
Старши треньор: Алекс Милър;

Жълти картони: Минев, Милиев, Тасевски, Гаджев – Левски; Енгблом, Лундберг, Йохансон – АИК;