3. Левски удължи 20-годишното чакане в Стара Загора след пълен обрат над Берое (ВИДЕО+СНИМКИ)

5 от 5 за сините и 5 от 5 за Де Карвальо, заралии записаха попадение №1600 в "А" група, Йовов влезе в клуб "200"

Левски записа 5 победи от 5 мача в „А” група. Сините обърнаха Берое от 0:1 до 2:1 пред близо 12 000 зрители на стадиона под Аязмото и запазиха първото си място в шампионата, като лишиха местната публика да види първи успех над столичани от 20 години насам. През първото полувреме надеждите за подобна радост нараснаха, след като заралии излязоха напред в резултата с попадение от дузпа на Давид Каядо за нарушение на Станислав Ангелов. През второто полувреме контузия на Везалов и принудителна смяна още повече усложни положението за Левски, но въпреки това тимът на Илиан Илиев събра сили и осъществи пълен обрат с голове на Марсиньо и Базил Де Карвальо, който отбеляза 5-ия си гол от 5 мача през този сезон.

Христо Йовов, който се появи като резерва за второто полувреме, записа мач №200 за Левски в "А" група и стана 21-ият футболист в синята история, прехвърлил тази граница. Статистиката показва, че рекордьор по мачове за Левски в елита е Стефан Аладжов с 368 двубоя. Тройката допълват Емил Спасов (313) и Павел Панов (299). С най-дълъг стаж след Йовов в настоящия тим на Левски е капитанът Станислав Ангелов, който вече има 132 срещи.

В състава на Левски Ромейн Ели започна като ляв бек в отсъствието на титулярна на тази позиция Орлин Старокин, докато Станислав Ангелов застана до Димитър Везалов в центъра на отбраната. Везалов, който обаче излезе на терена не напълно възстановен, усложни травмата си на същото място и трябваше да бъде сменяван. След мача собственикът на Левски Тодор Батков обяви, че трябва да се търси нов централен защитник.

В състава на Берое Кирил Акалски се завърна под рамката, Дюдоне Овона отстъпи мястото си на Веселин Пенев. Вместо Антонио Ливраменто на терена се завърна изтърпелият наказанието си от два мача Елиаш Алвеш да Силва. По крилото действа Тодор Христов вместо Георги Андонов.

Двата отбора започнаха бързо и динамично, но не успяваха да създадат голови положения. Берое изпълни два безрезултатни ъглови удара, докато сините пробваха с далечен удар на Рамос, прелетял високо над вратата. Иво Иванов, който се завърна в Берое след поредната си издънка в Левски в края на юли, пък действаше безпогрешно срещу бившите си съотборници.

Еуженио пробва да изненада Пламен Илиев с удар през двама защитници на Левски преди същият този португалец да бъде в основата на откриващото попадение в мача. Той бе фаулиран от Станислав Ангелов в наказателното поле, като Пелето вдигна високо крака си и получи жълт картон от рефера Станислав Тодоров. След известно забавяне Каядо изпълни точно за 1:0, отбелязвайки 1600-ото попадение в историята на участието на Берое в „А” група.

Безидейната атака на Левски роди един удар на Гаджев до края на полувремето, профучал близо до вратата на домакините.

Берое пък пробва да удвои преднината си до почивката. Опитът на Еуженио обаче не намери целта. Точно преди края на първата португалският защитник опита да си изпроси втора дузпа, но този път съдията остана безмълвен.

За началото на втората част треньорът на Левски Илиан Илиев замени Прохазка с Христо Йовов.

Чак 52-ата минута „сините” създадоха първото си положение в мача. След подаване на Де Карвальо, Рамос стреля към долния десен ъгъл, но Акалски успя да избие в ъглов удар.

Две минути по-късно положението за Левски се усложни още повече, след като Везалов получи контузия и трябваше да бъде сменяван принудително. В центъра на защитата застана Даниел Димов, който бе пробван на тази позиция в контролата срещу Монтана.

Въпреки негативния развой, Левски стигна до изравнително попадение. Рамос премина през Еуженио, центрира в наказателното поле, където Де Карвальо пропусна топката, Акалски не успя да овладее и Марсиньо от втора позиция вкара отблизо.

След неточни удари на Симеон Райков и Тодор Христов Левски вкара втори гол. Станислав Ангелов се измъкна от защитата на Берое и пусна за Де Карвальо, който от вратарското поле беше точен за 2:1 и за петото си попадение от пет мача този сезон.

До края сините удържаха своя аванс и се поздравиха с трите точки след плахо първо и по-добро второ полувреме.