3. Левски вече е сам на върха след отворен мач на "Герена" и много пропуски на Ботев (СНИМКИ+ВИДЕО)

Врачани не се изплашиха и за секунда от авторитета на столичани, но не успяха да се възползват от създадените положения

Отборът на Левски вече е лидер в класирането на "А" група. "Сините" победиха с чисто 2:0 като домакин на Ботев (Враца) в мач от 12 кръг на първенството. Гостите изиграха много качествен двубой, но липсата на концентрация пред гола ги лиши пред поне точка в София. С изключение на няколко спорни ситуации през първата част срещата бе на високо ниво. Головете за тима на Илиан Илиев отбелязаха Марсиньо още в 5-та минута и Мулдер с изключително красив гол през втората част.

Срещата започна равностойно пред очите на няколко хиляди зрители при не особено студеното време в София. Гостите не се свениха по никакъв начин да демонстрират острота в предни позиции и впоследствие флангът на Дъстли Мулдер се очерта като основна зона на атаките на врачани.

Без много да чака Левски излезе напред в търсене на ранния гол, за когото Илиан Илиев говореше през седмицата. Още в 5-та минута за щастие на щаба и на феновете на „сините“ нападателят Марсиньо се разписа с глава. Попадението дойде след чудесно центриране от лявото крило на Нуно Пинто, който днес бе титуляр, въпреки непостоянния си статут.

В 13-та минута гостите бяха на една ръка разстояние от равенството, но стражът Пламен Илиев предотврати сигурен гол. Тогава Романов преодоля твърде лесно увлечения в атака Дъстли Мулдер и напредна, за да центрира отляво към Андрей Атанасов, който с воле около 3-4 метра стреля в обсега на Илиев и младият вратар изби.

Само осем минути по-късно футболистите на Тони Здравков все пак отбелязаха, но голът им бе отменен поради засада. Ботев не се отчая и продължи твърдата си и сърцата игра по всеки метър от терена, но малко по малко „сините“ овладяха инициативата.

В 28-та минута футболният терен на „Георги Аспарухов“ за момент се превърна в ринг на кечисти. При едно центриране Маринов от Ботев влезе изключително грозно и грубо в тялото на Пламен Илиев, който тъкмо беше уловил топката. Илиев падна покосен, но бързо се изправи, търсейки отмъщение с помощта на бутане и ритане. По правилата на играта футбол би следвало в такава ситуация да влязат в игра картони с червен цвят, но главният рефер Ахмед Ахмед сякаш реши, че днес никого не иска да гони и раздаде тези с жълтия цвят.

Малко по-късно за пореден път гостите показаха, че вярват в силите си, макар и на гости на „Герена“. В 31-та минута бранителят в синьо Ромейн Ели бе единствената преграда между топката и гола за врачани. При изстреля от страна на играч на Ботев кълбото се отби в бедрото на Ели, но „зелените“ имаха претенции за дузпа.

7-8 минути преди края на 45-те минути Левски бе близо до втори гол. Редът на „сините“ за чистите позиции дойде, но Райков не успя да се възползва от него.  Карвальо центрира отдясно и след лек рикошет кълбото се озова в краката на левичаря, но той стреля разочароващо слабо и неточно.

Второто полувреме започна с двойна смяна в домакинския щаб, като напуснаха Райков и Пинто, а на тяхно място влязоха Илиян Йорданов и Роман Прохазка. Въпреки тежките единоборства трябва да се отбележи фактът, че двата отбора като цяло демонстрираха спортменско поведение, особено, когато на земята се превиваше играч. В тези случаи противника винаги показваше феърплей, изчиствайки топката в тъч.

В началните минути на втората част Илия Илиев демонстрира прецизен шут от пряк свободен удар, но топката все пак излезе в аут. Отворената игра продължи да властва в столичния квартал „Сухата река“ и достигна своя апогей в 72-та минута, когато холандското острие Мулдер вкара гол –бижу. Дъстли пое с левия крак една топка на дъгата на пеналта на гостите и от въздуха с левия крак я изстреля над вратаря Иванов, за да покачи на 2:0.

При два гола преднина за домакините ботевистите нямаше какво да губят и излязоха в предни позиции. Влезлият като резерва Игнасио Варела тормозеше левскарите в тяхната половина, а и халфовете на „зелените“ не се колебаеха да импровизират пред очите на опитните Гаджев и Димов. В 79-та минута поредният пропуск пред вратата на Левски стана факт. Варела бе изведен сам срещу стража Илиев, но не успя да го преодолее, топката попадна в капитана Илия Илиев, който трябваше само да уцели празната врата, стреляйки покрай софийските бранители. Илиев не успя, защото на помощ се притече Ели, който успя да избие.

Пет минути преди края нещата не изглеждаха розови в играта на домакините. Ботев натисна подобаващо, но отново не успя да се възползва от ситуациите си. В 86-та минута Илия Илиев отново бе на добра позиция след центриране отдясно, но с нисък удар не успя да матира стража на „сините“. Така Левски вече е едноличен лидер в класирането на „А“ група след като по-рано днес Лудогорец не успя да побед Славия.