3. Левски взе психологическо предимство преди финала с Черно море (ВИДЕО+СНИМКИ)

Левски взе психологическо предимство преди финала с Черно море (ВИДЕО+СНИМКИ)

Крепостта "Тича" рухна след 0:2

Левски взе психологическо предимство за финала за купата с Черно море. Три седмици преди мача за трофея, който най-вероятно ще се играе на 30 май в Бургас, двата отбора си дадоха среща във Варна.

С по-добра игра през второто полувреме и голове на Домовчийски и Бедоя „сините” заслужено спечелиха и втория мач от плейофите на „А” група с „моряците” – 2:0 на „Тича”.

Тимът на Стойчо Стоев нанесе първа загуба на варненци на техния стадион от 22 ноември насам. Оттогава Черно море записа 7 победи и едно равенство (1:1 със Славия) в първенството и за купата.

В интригуващото първо полувреме двата отбора си размениха по 3 положения, като Левски владееше повече топката. Вратарите Йоргачевич и Чанович бяха най-добрите на терена. Гостите доминираха през второто полувреме и стигнаха до успеха с голове на Домовчийски и Мигел Бедоя в последните 20 минути. Преди това Домо и Луис Педро пратиха с глава над вратата от малкото поле. А резервата Божилов, заменил най-добрия за домакините Бакари, изтърва пред вратата на Йоргачевич.

С победата Левски се утвърди на 7-ото място в класирането три кръга преди края, като вече води с 6 точки на Черно море.

Левски се настани в половината на „моряците” в първите минути, а домакините дебнеха на контраатака. Чисти положения обаче липсваха до 18-ата минута.

Тогава Бакари получи висок пас зад защитата и излезе абсолютно сам срещу вратаря, като с бързина не остави шансове и на последния в защитата на Левски. Йоргачевич обаче успя да блокира удара на нападателя, като с плонж заключи почти цялата врата.

В следващата атака Левски пропусна също толкова чисто положение. При двама на двама Луис Педро освободи пространство за Домовчийски и му подаде на чисто. Нападателят обаче би слабо с левия крак в аут от няколко метра пред вратаря Чанович.

Отново в рамките на 1 минута двата отбора си размениха по едно положение. Първо в 27-ата Бедоя разсече отбраната на Черно море с пас към Цонев, който трябваше с едно докосване да намери мрежата. Но Чанович се намеси адекватно, като излезе напред и блокира.

Веднага последва контра на „моряците”. Бакари предпочете да играе сам при двама на двама и прати покрай далечния ъгъл в аут.

Играта стана абсолютно равностойна след първия  половин час, а Черно море поведе с едно положение в 36-ата минута, когато Живко Атанасов накара Йоргачевич да се разтегне и да извади завъртяната топка с глава. Чанович се изяви с подобна проява в добавеното време на първата част, когато изби в корнер диагонален удар с левия крак на изведения Домовчийски.

С подновяването на играта Луис Педро пропусна 100-процентова възможност за Левски. Оставен непокрит, крилото засече с летящ плонж центриране от фаул пред вратарското поле, но прати над напречната греда.

Левски опита да наложи превъзходство, но Емил Нину едва удържаше и то с нарушения бързия и физически много здрав Бакари. Нападателят на Черно море обаче получи лека контузия и треньорът Никола Спасов предпочете да го извади, като пусна офанзивните Божилов и Бижев с изтичането на час игра.

Поредна намеса на Чанович в 66-ата минута при центриране на пробилия отдясно Педро попречи на Домовчийски да насочи в мрежата от непосредствена близост. Топката отскочи от главата на Домо и премина над напречната греда.

Логичното се случи в 74-ата минута, когато Домовчийски вкара 10-ия си гол този сезон и подгони лидера Аниете, който бе получил почивка. Топката бе центрирана на близката греда, където отскочи два пъти в мелето и отиде на задната. Там Домовчийски я бутна с глава в близкия ъгъл.

Домовчийски пропусна да удвои при подобна ситуация, която явно е заучена – центриране на първата греда и отклоняване на задната, където играч стреля на празна врата. Нападателят обаче не успя да достигне отклонената от Нину топка.

До края Черно море с хаотични удари опита да изравни, като най-чистата възможност се откри пред Божилов. Той обаче би от чиста позиция покрай вратата.

Точка на спора сложи Мигел Бедоя в добавеното време с удар в близкия ъгъл. С основна заслуга беше резервата Либан Абди, който направи рейд отдясно и подаде на испанеца, намерил мрежата с нисък удар покрай Чанович.

Така, Левски записа трета победа над Черно море този сезон и събра 50 точки след четвърата си поредна победа в "А" група. Черно море остана със своите 44, като допусна първа загуба в 7 мача на всички фронтове.