3. Литекс изкопчи победата във Варна и се доближи на 4 точки от Левски и Лудогорец (видео)

Красив гол на Христо Янев стигна на шампионите за 1:0 срещу Черно море на "Тича"

Българският шампион Литекс изкова важна победа с 1:0 като гост на Черно море в 20-ия кръг на А група и се доближи до челниците в таблицата. Единственото попадение за ловчанлии отбеляза Христо Янев, като по този начин Христо Стоичков взе пета победа в А група от първите си 6 мача начело на Литекс в първенството.

Литекс не застраши сериозно нито веднъж вратата на Черно море през първата част. Гостите правеха много грешки в разиграванията, което вбесяваше треньора Христо Стоичков и той на няколко пъти привика своите играчи на тъча да им даде допълнителни указания.

Черно море също не блестеше особено, но успя да създаде едно чисто голово положение и имаше още две удобни ситуации да открие резултата.

Ловчанлии владееха инициативата в първите 5 минутки, ала бързо я загуби. С първата си хубава атака „моряците” стигнаха до най-големия си шанс през първата част – Миро Манолов засече с глава добро центриране отдясно, но нямаше късмет и топката мина на сантиметри покрай гредата на бившия страж на варненци Илко Пиргов.

Последваха нови опити на „моряците” да вкарат. Добра атака отляво даде възможност на Ивелин Янев да нахлуе в наказателното поле и с прострелен пас по земя потърси Миро Манолов, но Илко Пиргов се протегна и с ръка изби центрирането.

В края на полувремето Ермес Паломино беше добре изведен на стрелкова, но се забави с обработването на топката и в последния момент Николай Бодуров му изби кълбото.

След полувремето играчите на Литекс излязоха преобразени на „Тича”. Христо Стоичков замени незабележимия през първата част албанец Ваюши и пусна Галин Иванов на фланга. Бившият играч на Славия можеше да открие секунди след почивката, когато остана сам на границата на малкия пеналт, засече с глава хубаво центриране отдясно, но някак успя да пропусне и прати в аут.

Литекс обаче продължи да се представя по-стабилно през втората част и успя да поведе в 56-ата минута. Грешка при изнасянето на топката позволи на Георги Миланов да открадне, излъга бранител и пусна за Христо Янев на границата на наказателното поле, а там опитният халф с едно движение елиминира противник, а после с кинжален удар в долния десен ъгъл на Петър Денчев направи 0:1 за кеф на треньора на шампионите.

Черно море пробва да упражни натиск в търсене на изравнителен гол, но нямаше необходимата мощ в атака. Стефан Генов замени венецуелеца Ермес Паломино, за да пусне Живко Атанасов. Това пораздвижи играта на „моряците”, но Литекс се бранеше спокойно и стегнато.

Младият Румен Николов също се появи в игра, но и това не промени нищо. Черно море направи финален щурм, който се разби в защитната линия на Литекс и шампионите спечелиха трите точки пред дербито с Левски у дома в следващия кръг.

Литекс има 41 точки на 5-та позиция, а Черно море е на 8-мо място с 34 пункта.