3. Литекс надигра Славия с човек по-малко в първото по-сериозно изпитание на Стоичков (видео)

Марсело Никасио донесе успеха над „белите”, а след това бе изгонен със спорен втори жълт картон

Отборът на Литекс победи гостуващия Славия с 1:0 в най-интересния мач от 19-ия кръг на „А” група. Единственото попадение за ловчанлии отбеляза Марсело Никасио в 12-ата минута. Домакините играха почти цяло второ полувреме с човек по-малко след като именно бразилецът бе изгонен с много спорен втори жълт картон.

Това бе и първото по-сериозно изпитание за Христо Стоичков, след като дотук през пролетта тимът му се изправи срещу Калиакра, Видима-Раковски и Светкавица. След равностойни начални минути на първата част домакините постепенно иззеха инициативата и се настаниха трайно в половината на столичани. Атаките на “оранжевите” се развиваха главно по лявото крило, където изключително активен бе албенецът Армандо Ваюши, а няколко много опасни пробива направи и Георги Миланов.

Натискът на Литекс даде бърз резултат след като в 12-ата минута именно Миланов изведе по чудесен начин Марсело Никасио, който хладнокръвно разстреля Емил Петров за 1:0. Бразилецът показа, че се намира в отлична форма, отбелязвайки шестия си гол в „А” група през пролетта.

След попадението футболистите на Стоичков продължиха да диктуват събитията на терена и можеха да удвоят преднината си, но пропуски направиха Никасио и Илия Миланов.

В една от редките си контраатаки пък „белите” пропуснаха отлична възможност за изравняване. В 31-ата минута Владислав Романов бе изведен в наказателното поле, но ударът му разтресе дясната сглобка на вратата на Литекс, а при добавката Радослав Василев не можа да намери очертанията.

Осъзнали, че нямат какво да губят гостите започнаха по-настървено втората част. Веднага след почивката удари към вратата на домакините отправиха Радослав Василев и Янко Сандански, но Илко Пиргов внимаваше и се справи с лекота с опасностите.

Малко след това в 51-ата минута главният рефер Богомил Маринов удари серизоно рамо на „белите”, след като за едно наглед безобидно съприкосновение между Никасио и Даниел Златков в центъра на терена показа втори жълт картон на бразилеца и остави домакините с човек по-малко.

„Оранжевите” обаче не се смутиха и в следващите минути по нищо не личеше численото неравенство. Ловчанлии стояха много организирано в защита и не оставяха никакви пространства за своя съперник. В същото време атаките към вратата на Емил Петров не спираха като отново доста деен бе Георги Миланов по лявото крило, а Христо Янев също тормозеше „бялата” отбрана.

Въпреки че докрая на срещата Мартин Кушев вкара в игра офанзивните футболисти Мартин Тошев, Акиоши и Милан Ставрич, столичани така и не съумяха да превземат вратата на Пиргов. Единственият по-опасен удар нанесе Богомил Дяков десет минути преди края, но топката премина на половин метър над напречната греда.

По този начин отборът на Литекс направи важна крачка към местата, даващи право на евроквота и временно се изкачи на четвърта позиция с актив от 37 точки, докато Славия остава на шесто място с 33.

Добрин Гьонов: Всяко начало си има край