3. Литекс протегна ръка към титлата с победа над Локо (Пд) в прекрасен мач - 1:0 (видео)

В най-качественото второ полувреме през сезона шампионите показаха, че са готови за дубъл

Литекс протегна ръка към титлата. Ловешкият отбор победи в изключително интересен мач безкрайно амбицирания отбор на Локо (Пловдив) с 1:0.

С много хубава игра и от двата отбора Любо Пенев и компания измъкнаха победата и за пореден път показаха, че сякаш в тази година нямат алтернатива нито от Левски, нито от ЦСКА.

Ключов в целия мач бе двубоят между Уелингтом и левият бек Самир Бенжелюн. Бразилецът напомни за най-добрите си дни в Града на люляците и тотално развинти своя опонент, а за капак накрая сложи топката на крака на Джерманович, който отбеляза от един метър в 85-ата минута.

Гостите пък ще запомнят мача с уникалната подкрепа от своята публика и с невъзможния пропуск на уругваеца Николас Раймонди в 73-ата минута на празна врата, което показа, че критиките са неговите пропуски са повече от правилни.

Мачът започна на бързо темпо. Първата по-сериозна опасност бе създадена в 12-ата минута, когато Берберович нахлу отдясно в наказателното поле и сложи топката на крака на Христо Янев, който бе на 3-4 метра от вратата. Халфът обаче направи по-трудното и стреля над гредата. В 23-ата Георги Миланов отправи страхотен удар малко извън наказателното поле, който Лучини изби с една ръка иначе топката влизаше точно под гредата на вратата му.

В следващите минути Локомотив изнесе играта в половината на Литекс, но реални голови възможности не бяха създадени. Така, с нулево равенство и не лоша игра, завърши първата част.

Втората бе една от най-добрите в българския шампионат за цялата година.  Двамата треньори реагираха с няколко смени на ситуацията, но Неделчо Матушев остави в игра изключително слабия Бенжелюн и Том продължи да налага методичен тормоз. След 70-ата минута положенията към двете врати просто заваляха.

Първо Юнес Бенжелюн на голлинията спаси своя отбор. След центриране Диуф стреля от въздуха, но до гредата защитникът спаси удара. След това Венков сложи топката на главата на Диуф, който обаче увисна под топката и стреля слабо.

Секунди по-късно при нова скоростна атака Джерманович стреля от 15 метра, но Лучини спаси. Последва моментална контра на Локомотив, при която Данчо Тодоров излезе сам срещу вратаря но стреля на метър до гредата.

В 73-ата минута обаче дойде и най-страхотният момент в дербито. Йордан Тодоров се пребори за една топка и отдясно стреля, но Виничиус спаси, топката стигна до Раймонди, който на празна врата уцели гредата, след това и Златински от чиста позиция отблизо пропусна.

При създалата се ситуация шампионите стегнаха максимално своите редици и отново натиснаха. В 80-ата минута Кавдански спаси една трудна ситуация, но в 85-ата Том направи супер пробив.  Бразилецът за пореден път осмя Самир Бенжелюн, мина го като пътен знак и сложи топката на крака на Джерманович, който нямаше право да сгреши от един метър.

В последните минути гостите се оказаха в „нок-даун“ и не успяха да сътворят нищо градивно, за да изравнят.

Така Литекс записа своята 12 поредна победа в първенството, докато Локомотив изпусна прекрасния шанс да измести ЦСКА от третата позиция в класирането след днешната загуба от Черно море във Варна с 0:1.