3. Литекс се подигра с „италианския” Ботев във Враца (+СНИМКИ)

Литекс се подигра с „италианския” Ботев във Враца (+СНИМКИ)

„Оранжевите” спечелиха гостуването си с 4:0, домакините портят дузпа след почивката и остават с нулев точков актив

Литекс спечели с категоричното 4:0 гостуването си на Ботев /Враца/ от четвъртия кръг на българската „А” футболна група. Момчетата на Христо Стоичков не оставиха съмнение в това кой е по-добрият отбор и решиха всичко още през първото полувреме.

Двубоят на стадион „Христо Ботев” започна нервно, но грешка на дошлия през лятото от италианската Серия „Д” млад бранител Джузепе Пира в 23-ата минута доведе до гол в полза на Литекс.

В негов автор се превърна нападателят Герасим Заков, който се възползва от нескопосаното отиграване на 20-годишния защитник и от точката на дузпата не остави шансове на Димитър Иванов и откри резултата. След попадението играта се понакъса от множество спирания заради засади и нарушения, ала в края на полувремето Литекс нанесе своя удар. Пет минути преди паузата рожденикът Александър Цветков вкара за 2:0.

Той вкара топката отблизо, след като преди това отново Герасим Заков я бе пратил с глава в гредата след центриране на Страхил Попов. Кълбото обаче попадна у празнуващия своя 22-ри рожден ден Сашо Цветков, а той не сгреши и покачи преднината на гостите.

Тя придоби класическо измерение в последните секунди на първото полувреме. Тогава „оранжевите” организираха една продължителна атака, преминала през Цветков, Заков и завършила с шут на Никола Колев. Топката обаче излезе в корнер, след чието изпълнение кълбото бе избито от защитата на врачани, но стигна до дебнещия Георги Миланов, а той от 20-ина метра простреля Иванов за 3:0.

Така Литекс се оттегли с комфортна преднина на почивка, а по време на нея наставникът на „оранжевите” Христо Стоичков реши да даде почивка на своя капитан Небойша Йеленкович и го замени със Симеон Славчев.

Веднага след подновяването на играта обаче Николай Бодуров събори в наказателното поле Челесте и главният рефер Александър Костадинов посочи бялата точка. С изпълнението на дузпата се нагърби Александър Якимов, чийто удар обаче бе спасен с вещина от Илко Пиргов и така резултатът остана непроменен.

Пропускът обаче смути допълнително играчите на домакините и до края на срещата на терена имаше само един отбор – този на Литекс.

„Оранжевите” вкараха четвъртото си попадение минута след изтичането на първия игрови час, когато Герасим Заков реализира с глава втория си гол в мача и така реши всичко в него. До края на срещата момчетата на Христо Стоичков имаха още няколко възможности за гол, но неубедителния в този мач вратар на домакините Димитър Иванов успя по един или друг начин да се справи с тях.

В последните секунди на двубоя, когато част от публиката вече бе напуснала стадиона, Ботев /Враца/ получи шанс за почетен гол след разбъркване в наказателното поле на Литекс, но Василев го пропусна и така остави своя тим с едно отбелязано попадение в четири кръга, на последното място в класирането.

Врачани са с нулев точков актив и голова разлика 1:13, докато Литекс временно се изкачи на трета позиция и остана непобеден в „А” група, след две победи и също толкова ремита.

ИЗВЪНРЕДНО: МС даде Герена на Столична община

Загуба с 1:9 за юношите на ЦСКА