3. Литекс ще зимува на върха след корида със 7 гола и 4 червени картона на калния „Лаута” (ВИДЕО+СНИМКИ)

Литекс се разправи с Локомотив (Пловдив) – 5:2. Ловчанлии извоюваха първото място преди зимната пауза и три кръга преди края на редовния сезон

Литекс се разправи с Локомотив (Пловдив) – 5:2. Ловчанлии извоюваха първото място преди зимната пауза и три кръга преди края на редовния сезон след мач, в който бяха показани четири червени картона, докато Джордан заби хеттрик на калния терен на „Лаута”. Младокът Пламен Гълъбов, който излезе с номера на Николай Бодуров, направи неуспешен дебют, тъй като в края бе изгонен, но юношата на Литекс Георги Минчев отбеляза.

Литекс, който бе с класа над своя съперник, излезе с два гола напред до 30-ата минута благодарение на Джордан и фрапираща грешка, въпреки че ранно тяхно попадение не бе зачетено. Локо обаче намери сили и изравни точно след подновяването на играта. Гади и Тунчев дадоха надежда на домакините. Гостите от Ловеч получиха стимул с втори жълт картон на Данчо Тодоров и отново поведоха преди да удари час игра. 12 минути преди края Джордан довърши домакините с третото си попадение за 4:2. В края обстановката се изнерви още повече, като Костадин Марков получи директен червен картон за наплюване. Иначе бяха показани общо 12 жълти картона. Крайното 5:2 оформи резервата Георги Минчев преди Пламен Гълъбов също да получи втори жълт картон.

Така Литекс събира 50 точки и води с 3 пред Лудогорец, който приема Локо (Сф) в неделя. Ловчанлии имат предимство в директните двубои засега след 4:2 в Разград, но шампионите са с мач по-малко, тъй като срещата им с Нефтохимик през седмицата бе отложена за пролетта.

Локо Пловдив, който допусна първа загуба след три победи и едно равенство в първенството, засега остава трети със своите 41 точки, но може да пропадне до 6-ото място.

На разкаляния терен на „Лаута” се започна с вихрени атаки и към двете врати. Гол на Литекс в 3-ата минута беше спорно отменен, като причината не стана ясна. Вероятно съдията бе видял нарушение в нападение на голмайстора Джордан при въздушното единоборство с бранител в черно-бяло. Но не се видя обаче нищо нередно на повторенията. Чернокожият ас на ловчанлии се извиси при центриране отдясно и много технично с глава не остави шансове на Господинов от точката на дузпата.

Локо пък можеше открие чрез обичайния заподозрян Мартин Камбуров, чийто фалцов шут от свободен удар пред пеналта мина на два пръста от лявата греда.

Двата отбора се бореха на ръба на позволеното и се атакуваха, но не успяваха да улучат вратата. Литекс опита още няколко удара чрез Момчил Цветанов и Джордан, които излетяха високо и встрани от целта.

При първия си точен шут (с изключение на гола) гостите откриха. Джордан беше изведен в пеналта от Цветанов и с мощен шут по диагонала в далечния горен ъгъл разтърси мрежата. Това бе 11-ият гол на колумбиеца от началото на сезона.

Само две минути по-късно фрапираща колективна грешка в защитата на Локомотив доведе и до втори гол за „оранжевите”. При подаване от дълбочина по тревата вратарят Господинов излезе неразчетено на границата на наказателното поле. Там бе препънат от Диего и така оголиха вратата, оставяйки Момчил Цветанов с топката срещу рамката. Гологлавият играч необезпокояван търколи в мрежата за 2:0.

Локомотив намери сили и върна един гол до почивката. Крис Гади връхлетя върху центриране на Мартин Камбуров от ъгловото флагче и отблизо вкара за 1:2.

До почивката домакините бяха в подем, но не отправиха нов голов удар.

Сториха го обаче веднага след подновяването на играта. Лазаров центрира от свободен удар, на границата на пеналта Симеон Славчев не успя да изчисти, а даже изведе включилия се Александър Тунчев. Защитникът разстреля Евгени Александров, останал сам срещу него – 2:2.

В 50-ата минута обаче домакините останаха с 10 души за втори жълт картон на Данчо Тодоров. Той влезе с бутоните напред и съвсем заслужено бе отстранен.

Литекс се възползва от численото си предимство и в 56-ата минута отново излезе напред в резултата. Джордан се освободи с едно движение и пусна покрай Господинов за 3:2.

Две минути по-късно и гостите останаха с човек по-малко, за да се възстанови численото равенство. Александър Цветков се запъти към съблекалните, след като дръпна за фланелката противник и видя жълтия цвят за втори път.

Литекс продължи да доминира и малко по-късно Джордан стреля опасно с глава, но Господинов извади в корнер.

След известно напрежение, породено от хвърлена бутилка, която удари Страхил Попов в главата, ловчанлии решиха мача с четвърто попадение. Резервата Асен Георгиев закачи в пеналтерията друг, станал от пейката – Румен Руменов. Реферът Тодоров посочи бялата точка, а Джордан оформи своя хеттрик с точен удар под гредата.

Нервите отново излязоха на преден план и четири минути преди изтичането на редовните 90 Костадин Марков наплю младия Гълъбов и получи директен червен картон.

Диего Фераресо пропусна да върне интригата в 89-ата минута, когато бе оставен напълно непокрит, но шутира над вратата.

В следващата атака Литекс стигна до 5-ти гол. Асен Георгиев видя отблизо как Георги Минчев разстреля Данчо Господинов.

В добавеното 6-минутно продължение и дебютантът Пламен Гълъбов получи втори жълт картон. Така двубоят завърши с 18 човека, но при числено равенство.