3. Литекс удари Ботев (Пд) в Ловеч и настигна Локо (Сф) (ВИДЕО+СНИМКИ)

Литекс удари Ботев (Пд) в Ловеч и настигна Локо (Сф) (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Канарчетата” продължават да нямат победа в първата шестица на А група

Литекс постигна важна победа за битката за места, даващи право на участие в Лига Европа, в последния двубой от 29-ия кръг на А група. „Оранжевите” се наложиха с 1:0 над Ботев (Пловдив) като домакини и така вече имат 51 точки, измествайки ЦСКА от третото място. Ловчанлии се изравниха с втория Локо (София ), но остават трети заради по-лошите си показатели. Герой за отбора на Красимир Балъков стана капитанът Страхил Попов през второто полувреме.

„Жълто-черните” от своя страна продължават да са без победа в първата шестица на първенството. Те са на шестото място с 39 точки.

Двата отбора изиграха динамично и атакуващо първо полувреме, въпреки тежкото състояние на терена – топката на моменти се спираше в големи локви. Домакините бяха по-активни, действаха по-настоятелно и създадоха по-интересните положения. Едно от по-сериозно положение за „канарчетата” се случи в 9-ата минута. Филип Филипов направи силно включване в атака, нахлу в наказателното поле и отправи удар, който профуча покрай дясната греда.

Спорните моменти също не липсваха. В 25-ата минута Мариян Огнянов изведе по майсторски Лазар Марин, който излезе сам срещу вратаря, но играта бе спряна заради засада на футболиста с номер 24. Той обаче бе на една линия със защитника на Литекс.

„Оранжевите” имаха претенции за дузпа в 32-ата минута, когато след контакт с Филипов Страхил Попов падна в наказателното поле, но главният съдия Георги Йорданов по категоричен начин показа, че няма нарушение.

В 34-ата минута Християн Малинов прати топката във вратата на пловдивчани, но попадението справедливо не бе зачетено. Бьорн Маарс му подаде в наказателното поле, но норвежецът бе в положение на засада, когато получи топката.

В самия край на първото полувреме Литекс бе много близо до това да открие резултата. Иван Горанов изпълни пряк свободен удар от удобна позиция, прехвърли стената, но топката се отби от лявата греда. Тук късметът определено бе на страната на „канарчетата”, тъй като Михаил Иванов не успя да играе с кълбото.

Футболистите на Литекс започнаха по-настойчиво втората част. В 54-ата минута Попов намери в наказателното поле непокрит Асприля, който от точката за дузпа шутира от движение, но изпълнението му бе разочароващо.

В 64-ата минута резултатът бе открит. Асприля центрира от пряк свободен удар, в наказателното поле капитанът Попов се извиси над всички и с глава прати топката неспасяемо точно под горната греда – никакъв шанс за вратаря Иванов.

Отборът на Ботев правеше всичко по силите си да се брани и разчиташе на бързите си контраатаки. Момчетата на треньора Петър Пенчев показаха огромно желание да възстановят равенството. Голяма част от техните аката обаче бяха спирани със сигнали за засада, което изнерви както играчите, така и треньорския щаб.

Домакините имаха още няколко много добри възможности да отбележат втори гол, но крайното 1:0 се запази. Бумал засече добър пас на Попов, но от близко разстояние пропусна. Малко по-късно влезлият като резерва Антон Недялков се възползва от излизане на Иванов извън наказателното поле, шутира по земя, но топката мина на около метър от дясната греда.