3. Литекс усмири бурното Черно море (видео)

Литекс усмири бурното Черно море (видео)

„Оранжевите” излязоха начело във временното класиране на А група

Черно море допусна първа загуба от началото на сезона. „Моряците” не удържаха на шампиона на България Литекс и отстъпиха в Ловеч с минималното 0:1. Националът Николай Бодуров се превърна в героя за „оранжевите” в края на първото полувреме.

Литекс изигра много силно първо полувреме, но се поотпусна през вторите 45 минути и до последно трепериха. През вторите 45 минути варненци демонстрираха класата си, но редица фрапиращи пропуски ги лишиха от точката. Звездата на тима Хермес Паломино не игра заради контузия и липсата му се усети осезаемо.

С този успех Литекс излезе на първото място във временното класиране, втори е ЦСКА, но „армейците” ще играят в понеделник мач с Локо Пловдив.

Момчетата на Любо Пенев демонстрираха самочувствие и заиграха като домакини. Те бяха по-активните в началните минути, владееха повече топката – 67%, и създаваха по-интересните положения пред вратата на Илко Пиргов. Георги Миланов, Христо Янев, Мирасема и Том бяха в основата на повечето неприятности за варненци.

Възпитаниците на Стефан Грозданов започнаха плахо, допускаха елементарни грешки както в средата на терена, така и в защита. Те оставяха много свободни пространства пред наказателното си поле, което значително улесни домакините.

В 13-ата минута се стигна до доста дискусионна ситуация. Тогава Мирасема засече центриране с глава и се опита да свали топката на съотборник, кълбото обаче се удари в ръцете на Сашо Александров. Въпреки това главният съдия Александър Костадинов не посочи точката за изпълнение на дузпа.

Единственото по-сериозно положение пред вратата на шампионите бе създадена от Георги Илиев, който шутира силно от дистанция, но Баривиера не допусна изненада и успя да избие.

Футболистите на Литекс се скъсаха да пропускат и по всичко личеше, че двата отбора ще се оттеглят на почивката при нулево равенство. Както каза Любо Пенев пътят към вратата на съперника е намерен, въпросът е да се бележат голове. В крайна сметка това се и случи. Добавеното време от 2 минути се оказа фатално за тима от морската столица. Янев центрира в наказателното поле от пряк свободен удар, там националът Бодуров засече с глава и прати топката в далечния ъгъл на вратаря.

През второто полувреме „моряците” показаха зъби и че не са се предали в този мач. Те заиграха по-уверено в нападение и на няколко пъти пропуснаха уникални възможност да изравнят резултата. Разчитаха предимно на бързи контри и изсипани топки в наказателното поле. В 57-ата минута Георги Божилов шутира силно, топката бе изчистена от голлинията, а при добавката Дончо Атанасов пропусна.

Малко преди това се стигна до още едно спорно положение. Янев бе съборен на границата на наказателното поле, но реферът счете, че всичко е в реда на нещата.

Към средата на честта играта се накъса, нарушенията зачестиха и жълтите картони заваляха един след друг. Литекс видимо намали темпото, „оранжевите” се поприбраха в половината си и започнаха здраво да бранят крехката си преднина. И успяха.