Българският национален отбор по футбол ще изиграе третата си европейска квалификация в група G по пътя към Германия 2024 на стадиона в Каунас, който носи името на литовските пилоти Степонас Дариус и Стасис Гиренас, които през 1933-а година се опитали да поставят световен рекорд за най-дълъг полет. Излитайки от Ню Йорк, те преминават над Атлантическия океан, навлизат в Европа, но се разбиват при неизяснени обстоятелства малко преди Каунас.
Стадионът, който носи тяхното име, е построен през 1979-а година, но третата и последна реконструкция е завършена през октомври 2022-а. Реновирането по официални данни струва 43 милиона евро и мачът с България утре ще бъде едва втората среща на националния отбор на Литва тук. Максималната съвместимост е капацитет от 15 315 места, а интересът към утрешната среща не е малък. Настилката представлява хибридна трева от Нидерландия от най-ново поколение и вероятно гостуващите отбори ще си отдъхнат, тъй като няма да играят повече на неудобното изкуствено игрище във Вилнюс.
Градската община на Каунас, която все още търси концесионер за реконструирания стадион, признава, че няма много добри умения за поддръжка на тревата. И именно това е причината на големи участъци от игрището тревата да изгори.
Изгорелите тревни площи на стадиона предизвикаха подигравки от феновете в страната, които писаха в социалните мрежи, че вероятно причината е посещенията на извънземни или пък са нахлули животни. Дори треньорът на националния отбор на Литва Едгарас Янкаускас се пошегува, че тревата прилича на проскубана козина на хиена. Според учен-химик обаче това е станало след неправилно разпръскване на азотни торове.
Университетският експерт Евалдас Климас, който ръководи инсталирането на хибридната спортна настилка на стадиона, я определя като уникална за Литва.
"На всеки два сантиметра се вкарват вертикални нишки, чиято задача е да омекотят натоварването на терена. Нишките и филтрацията подобряват оттичането на водата и измиването на хранителните вещества", казва специалистът в интервю за литовската LRT TELEVIZIJA. И добавя, че въпреки внедрените технологии, състоянието и дълголетието на тревата, зависи основно от човешкия фактор.