3. Лудогорец би Левски за трети път, въпреки два гола на Валери Божинов (ВИДЕО+СНИМКИ)

Разградчани постигнаха безпрецедентните 81 точки в рамките на един сезон

Лудогорец постигна безпрецедентните 81 точки в рамките на един сезон. Разградският тим, който стана шампион за трети пореден път още миналия кръг, обърна Левски на „Герена”, за да победи с 3:2 в 39-ия предпоследен кръг. С голове на Ернандес, Кишада и Дани Абало „орлите” зачеркнаха два гола на Валери Божинов и станаха първият тим в историята на А група, който премина бариерата от 80 точки, откакто се дават по 3 за успех. Лудогорец изпусна и дузпа в края на първото полувреме, когато Златински би в аут. Късметът отново изневери на Левски, който удари две греди през второто полувреме при 1:2, докато юношата Мики Орачев се превърна в грешник, след като причини дузпата за гостите и сбърка фатално за третия им гол.

Победата е трета за Лудогорец срещу Левски този сезон след 2:0 на „Герена” на 15 септември и 2:0 у дома на 9 април. Левски успя да спечели веднъж срещу разградчани - 1:0 в Разград на 7 декември с гол на отлъчения Ларсен Туре.

Капитанът на Левски Станислав Ангелов и младият Владислав Мисяк не играха срещу Лудогорец заради контузии. От групата отпаднаха и много от чужденците. С контузии са Белаид и Рамос, докато Бру и Туре са отстранени. Стефан Велев  обаче записа първи минути от много време насам. Той не бе играл от септември миналата година, когато се контузи в мач пак срещу Лудогорец. Халфът замени Мулдер, който поиска смяна в 79-ата минута. Много добре през второто полувреме се включи юношата Стивън Петков, ударил греда и изработил дузпата за Левски.

Асовете на Лудогорец Владислав Стоянов, Козмин Моци, Марселиньо, Върджил Мисиджан и Роман Безяк въобще не пътуваха до София.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

Пред 3000 на „Герена” Левски имаше териториален превес в първите минути. Генков бе изведен сам срещу вратаря в 5-ата минута, но си поведе дълго топката и улесни излезлия предвидливо Чворович да му отнеме.

На другата врата Блажевич също трябваше да се намесва като либеро – един остарял пост в съвременния футбол.

Темпото привидно беше спокойно. Иначе атаките валяха една след друга. Двамата вратари се справиха с опасните удари към своите врати.

В 28-ата минута обаче Барт сбърка фатално в опита да пресече ниско центриране отлвяо на Генков. Топката рикошира във вратаря и отиде в краката на Божинов, за когото остана най-лесното – да я прати в празната врата – 1:0 за Левски.

Отговорът на Лудогорец беше светкавичен. Също грешка в защитата доведе до изравнителен гол минута по-късно. Поредно центриране отдясно на Шоко завари неподготвена защитата на Левски. Себастиан Ернандес беше оставен непокрит пред вратарското поле. Нещо повече, „сините” допуснаха той да обработва топката и с извъртане я прати в долния десен ъгъл – 1:1.

Чворович осуети пореден извеждащ пас към Генков след първия половин час преди близнаците Цоневи да създадат голово положение. Борислав центрира меко и от непосредствена близост Радослав опита да засече с летящ плонж, но закъсня с части от секундата и само облиза топката със своята глава.

Луму размина Блажевич в 37-ата минута и се запъти към мрежата, но се оказа, че е извършил фаул срещу Мики Орачев.

Така се стигна до 39-ата минута, когато Орачев спря с ръка в наказателното поле удар на Кишада по посока вратата пред границата на пеналтерията. Станислав Тодоров беше непоколебим в отсъждането на 11-метров наказателен удар. Христо Златински обаче би встрани от вратата и първата част завърши 1:1.

3 минути след подновяването на играта Лудогорец осъществи пълен обрат. Разбитата защита на Левски допусна Ернандес да получи извеждащ пас, който той прехвърли към свободния Кишада. Нападателят не остави шансове на Блажевич от няколко метра.

Левски се вдигна да изравнява, но малшанс лиши „сините” от изравнителен гол. Първо Стивън Петков тресна напречната греда с глава, след като надскочи Витиня. Малко по-късно Даниел Димов щеше да счупи същата тази рамка от непосредствена близост.

Блажевич извади с една ръка удар под гредата на Ернандес от свободен удар преди Дани Абало да сложи точка на спора три минути преди края след асистенция на резервата Мишел Платини.

Левски получи право на късна дузпа. Стивън Петков бе препънат от Александър Александров и Божинов вкара втори гол във вратата на Лудогорец, който не стигна дори за точка.

Може да се отбележи, че освен Божинов, два гола във вратата на шампиона вкара и Юнес Хамза при 2:2 между Лудогорец и Ботев.

Така Лудогорец събра 81 точки след 37-ия кръг, като е недостижим, водейки с 9 пред Литекс. Левски остава 5-ти с 59 точки и ще завърши на тази позиция, независимо от крайния изход в последния кръг в Ловеч.