3. Лудогорец и Ботев Пд не успяха да се победят в нервен мач, съдията пак на фокус (ВИДЕО)

Александър Костадинов отсъди спорна дузпа за “орлите”, изгони и човек на “жълто-черните”

Лудогорец и Ботев (Пловдив) завършиха при равенство 1:1 в дербито от 30-ия кръг на А група. Това бе четвърто поредно равенство между двата отбора през този сезон. Двата отбора изиграха нервен двубой, а главният съдия отново се оказа на фокус. Александър Костадинов отсъди много спорна дузпа за “орлите” през първото полувреме, реализирана от Христо Златински. В края на частта Александру Куртеан изпълни технично пряк свободен удар и въстанови равенството.

“Канарчетата” завършиха срещата с човек по-малко след втория жълт картон през второто полувреме на Серджан Лукин. Първият дойде след протест за дузпата, а вторият след нарушение срещу Абало. Лудогорец така и не успяха да се възползват от това предимство. Момчетата на Стойчо Стоев играха нервно и неуверено и извършиха куп пропуски, докато "канарчетата" се браниха мъжки и напълно заслужено се поздравиха с точката.

Така, шампионът на България запази първото си място в класирането, но пропусна възможността да се откъсне на 9 точки. “Орлите” имат 65 точки, а Ботев са четвърти с 51. След равенството интригата в първенството се запази с пълна сила.

Срещата в Разград започна ударно за домакините, като още във втората минута се откри много добра възможност за гол. Тогава Луму засече с глава центриране с глава, но, за щастие на Адам Стаховяк, топката не намери очертанията на вратата. Гостите от Ботев реагираха като ужилени след тази ситуация и наложиха сериозна преса. “Канарчетата” вдигнаха оборотите, действаха стабилно в защита и в средата на терена, където лесно отнемаха топката и бързо атакуваха. До сериозни опасности пред Власто Стоянов трудно се стигаше.

Лудогорец игра мудно, без нужната острота, която предварително се очакваше. Играта по фланговете не спореше и непринудените грешки се случваха много често. Възпитаниците на Станимир Стоилов играха с видимо по-голямо самочувствие, като най-много грижи за бранителите в зелено създаде снажния нападател Феребори Доре.

Въпреки това, горещите емоции по време на първата част не липсваха. В 22-ата минута Кейсара получи топката в наказателното поле, там футболистът на Лудогорец осъществи контакт със Спрокел, като  по-скоро играчът на домакините потърси такъв, и падна на земята. Главният съдия Александър Костадинов веднага посочи бялата точка за дузпа. Гостите го наобиколиха с бурни протести заради изключително спорното решение, но то остана. Зад топката застана Христо Златински, който майсторски изпълни и не остави шансове на Стаховяк.

След попадението високото темпо на игра продължи и малко след това Кейсара се озона на много изгодна позиция да удвои, но стреля право във тялото на стража на “канарчетата”.

В известна степен справедливостта възтържестува към края на първата част. Доре беше съборен малко преди дъгата на наказателното поле и бе отсъден пряк свободен удар. Зад топката застана Куртеан, който изпълни много технично. Той врътна топката и попадна право в мрежата на Стоянов, който не помръдна, а само я изгледа. Въпреки това от щаба на Ботев Пловдив продължиха да са бесни.

През второто полувреме двата отбора продължиха да играят диманично, атаките и към двете врати се организираха много бързо, но трудно се стигаше до чисти голови положения. Основна заслуга за това имаха добрите прегрупирания в защита - противниците действаха на сигурно, без излишни рискове.

Футболистите на Лудогорец наложиха сериозна преса и пропуските заваляха един след друг. До там се стигна, че главния съдия остави Ботев с човек по-малко, след като изгони Лукин с втори жълт картон. Той фаулира Дани Абало. Въпреки численото си преимущество “орлите” така и не стигнаха до гол. Старши треньорът Стоев пусна в игра Мишел Платини и Роман Безяк, но и това не помогна особено. Платини пропусна много изгодно положение 15-ина минути преди края.

До края на срещата футболистите на Ботев Пловдив се браниха успешно, а Лудогорец продължи с несигурната игра и пропуските.