3. Мапуку се завърна с хеттрик, но Ботев превзе Стара Загора с 4:3 в спиращо дъха дерби (ВИДЕО+СНИМКИ)

Битката за Тракия засенчи дербито ЦСКА - Левски, хеттрик на Мапуку, два гола на Неделев, Косоко с един и червен картон

Жуниор Мапуку се завърна в Берое с хеттрик, но Ботев (Пд) постигна запомняща се и много атрактивна победа с 4:3 в Стара Загора, въпреки че игра над 25 минути с човек по-малко. Битката за Тракия напълно засенчи вчерашното дерби ЦСКА-София – Левски като игра, спектакъл и чисто футболни умения под дъжда на стадион „Берое” в един от най-динамичните, оспорвани и качествени мачове за целия сезон досега в родния елит. Още в самото начало Омар Косоко сам развинти защитата на Берое с рейд от центъра за 1:0, а Мапуку отвърна с елегантен гол с много финес в горния ляв ъгъл за 1:1. Умопомрачителен вратарски гаф подари втория гол на Жуниор Мапуку, но Тодор Неделев изравни преди почивката с пряк свободен удар по учебник над стената в левия ъгъл. Втората част започна с попадение на голмайстор №1 в Първа лига Жоао Пауло за 3:2 при образцова контра, но Мапуку оформи хеттрик от дузпа и изравни за 3:3. Косоко остави Ботев с 10 души след спорен втори жълт картон, но капитанът Неделев донесе огромна радост на „жълто-черните” фенове 9 минути преди края след нова контра за крайното 4:3.

След над 20 години чакане Ботев спечели в Стара Загора и прекъсна серията от шест мача без успех в този сблъсък. „Канарчетата” вече са пет поредни мача без загуба, а за Берое това беше четвърто поредно поражение и постът на Александър Димитров е под въпрос.

Александър Димитров смело бе пуснал като титуляри и тримата новодошли през тази седмица – завърналият се за втори път Жуниор Мапуку, Борислав Цонев и Емил Гъргоров. Промените в 11-те на треньора спрямо загубата с 0:1 от Черно море преди паузата за националните отбори бяха общо шест. Ботев не можеше да разчита на наказания Стенио и контузения Бризола.

Над Стара Загора валеше дъжд още от самото начало, а срещата стартира шокиращо за домакините. Във втората минута Коскоко надскочи Илия Миланов и овладя на гърди, после с коляно си поведе зад Динков и сам се устреми към вратаря, а рикошетът след отчаяния шпагат на Миланов прехвърли вратаря за 1:0. Голът бе първи за бившия играч на ЦСКА и Литекс с екипа на Ботев след връщането му в България.

Отвърна му друг нападател, завърнал се в България за втори път. В 11-ата минута Веселин Пенев центрира отляво, а Жуниор Мапуку с финес и майсторство насочи с вътрешен фалц с левия крак неспасяемо в горния ляв ъгъл и изравни чрез напречната греда.

Емил Гъргоров размина на левия фланг получилия секунди по-рано жълт картон Серкан Юсеин и подаде на Александър Василев, чийто диагонален шут бе избит от вратаря. Корнер на Бадема насочи топката към втората греда, където Мапуку се измъкна от Златков и с глава от малък ъгъл насочи към целта, Георгиев внимаваше и лови на голлинията слабия удар.

Стражът Георги Георгиев обаче сътвори невероятен гаф в 37-ата минута. Мапуку овладя пред наказателното поле и с финт остави Златков на земята, за да стреля безобидно по земя от малък ъгъл, но Георгиев с ръка насочи кълбото към собствената врата зад себе си на мокрия терен и Берое обърна за 2:1. Вината на вратаря бе много голяма, защото първоначалният удар дори нямаше да попадне в очертанията на вратата и намесата му бе ненужна.

Капитанът на Ботев Тодор Неделев докара нещата до 2:2 на почивката със страхотно изпълнение на пряк свободен удар при спорни обстоятелства. Веселин Пенев изчисти на шпагат от крака на Косоко като последен в защита, но съдията Стефан Апостолов прецени, че играта му е била опасна и даде фаул с жълт картон. Зад топката застана капитанът на „канарчетата” Неделев и той блестящо стреля над стената точно до лявата греда за 2:2.

На почивката Александър Димитров пусна Давид Манга на мястото на Александър Василев заради травма. Охене неориентирано подаде с глава назад към собствената врата и изведе Косоко, който не можа да обърне от малък ъгъл и насочи от външната страна на мрежата.

Ботев поведе за втори път в мача след втория пълен обрат в 52-ата минута. Неделев пробяга половината терен с топка в крака без никой да го срещне и подаде надясно за Косоко, той чудесно намери на втора греда Жоао Пауло с успореден пас и за бразилеца беше лесно да вкара в празната врата – 3:2.

След час игра Даниел Златков глупаво вдигна високо крак и фаулира нахлуващия на скорост отдясно в наказателното поле Атанас Зехиров, а Стефан Апостолов веднага даде безспорна дузпа с жълт картон. Жуниор Мапуку не се поколеба и отбеляза прецизно в долния десен ъгъл – 3:3 и фамозен хеттрик за конгоанеца при завръщането му в Стара Загора.

Пет минути по-късно Омар Косоко посегна с крак напред за спорна топка между него и Охене, съдията прецени, че това е опасна игра и изгони Косоко с втори жълт картон. Така Ботев доигра последните над 25 минути с човек по-малко.

Илия Миланов бе оставен да играе с глава пред вратарското поле, но Давид Манга не успя да пренасочи към вратата също с глава, разминавайки се на косъм. Лошо избита топка позволи на Гъргоров да бие от воле, но малко над целта.

9 минути преди края „канарчетата” шокираха своя домакин и поведоха за трети път. Неделев пак подхвана акция през центъра и пусна за Жоао Пауло, бразилецът му върна с ниско центриране около дузпата, където защитата на Берое остави Неделев съвсем сам да вкара спокойно в левия ъгъл за 4:3.

До края Берое търсеше поне точка с човек повече, но Мапуку не можа да съхрани топката в игрището след нова лоша намеса на вратаря Георгиев с една ръка.

Трите точки останаха за Ботев след драмата със седем гола и „канарчетата” може би освободиха треньора на Берое. Ботев е пети със 17 точки, Берое остана седми с 13.