3. Милен на летището: Каквото е по силите ми, го правя както за моите деца, така и за играчите ми (видео)

"Когато има грешки, целият отбор греши. Когато играем добре, целият отбор играе добре"

Въпреки загубата от Стяуа и въпреки късният час, мениджърът на ЦСКА Милен Радуканов отново беше любезен пред родните журналисти. Младият специалист се спря при пристигането на червените от Клуж и отговори на всички въпроси на репортерите малко преди 3:00 ч тази сутрин. От изявлението му пролича удивително желание за работа и непримиримост.

-         Г-н Радуканов, коментарът ви за мача?
-         2:0 за Стяуа. Мисля, че можеше да бъде и 2:1 или друг резултат, който да бъде по-изгоден за нас. След това 2:0 ще бъде доста трудно, но ние имаме нашите шансове и ще играем до последната минута на втория мач.

-         До каква степен вашите футболисти изпълниха тактическите задачи?
-         Имахме доста пропуски… Мисля, че можехме и по-добре да се справим.

-
Къде беше неразбирателството – в средата на терена и тежестта падна върху защитата или просто защитата на моменти не действаше по най-правилния начин?
-         Когато има грешки, целият отбор греши. Когато играем добре, целият отбор играе добре. Така че да се делим на защита, халфове и нападение няма смисъл.

-
Сякаш през второто полувреме играчите ви осъзнаха, че Стяуа не е нищо по-различно от отбор в средата на таблицата на „А” група. Поне така изглеждаше отстрани (въпрос на Тодор Кирков от Би Ти Ви).
-         (Изумление) Стяуа в последните 7 години играе неизменно в групите на Шампионската лига или в групите на Лига Европа. Гледах по тяхната телевизия, че гонят рекорд за 8-мо поредно участие в групите, така че не вярвам Стяуа да изглеждат като отбор от средата в нашата „А” група.

-
Утопия ли е срещу такъв отбор на реванша?
-         Не е утопия. Обичаме в нашите среди да казваме, че е най-коварният резултат. Ще се подготвим добре. Каквото е възможно да направим, е да отстраним Стяуа.

-
Ако трябваше да го изиграете пак мача като треньор, пак ли така щяхте да го изиграете?
-         Абсолютно. Аз съм го изиграл много пъти в главата си преди да предприемам тези ходове и тази тактика. Това според мен беше най-доброто, с което трябваше да го започнем и след това да продължим, така че мисля, че през второто полувреме, когато имахме териториално надмощие, можехме да вкараме гол. Ако бяхме вкарали, щеше да се развие по друг начин мачът. Накрая при 2:0 пък видяхте какъв малшанс на Зику. При 2:1 щеше да е по-различно.

-
Демонични ли са вече тези центрирания за вашата защита?
-         Трудности изпитваме. Трябва да ги отстраним.

-
Грегъри Нелсън се включи много добре през второто полувреме. Защо той остана на резервната скамейка?
-         Защото има проблеми и не е готов да играе цял мач. Защото аз съм всеки ден с футболистите и си ги познавам. Видяхте, че второто полувреме той игра 30 минути. След това има проблеми, в момента не е добре и пада физически. Затова преценихме, че второто полувреме е по-добре да играе, когато Стяуа пада физически и за да може да ги изненадаме. Получи се достатъчно добре изненадата. За съжаление не можахме да вкараме гол.

-
Те нещо изненадаха ли ви от това, което бяхте гледали на записи?
-         Не ни изненадаха с нищо. Очаквахме точно така да играят – агресивно, да пресират. Точно така, което ни атакуваха с двама нападатели. Исках от нас повече да изнасяме топката и да я разиграваме, но точно това не се получи.

-
Припрени ли бяха вашите футболисти, защото се виждаше в дълги периоди от време, че липсваше тази типична агресивност?
-         Все пак играем срещу Стяуа на чужд терен мач от Лига Европа. Можем да сме агресивни в българското първенство срещу определени отбори. Не можем да тръгнем агресивно срещу отбор като Стяуа. Ако бяхме тръгнали така агресивно, можеше да получим набързо два-три гола и тогава щяхте да казвате: ‘Защо не играхте по-внимателно’. Защото играем в Лига Европа и има два мача. Когато мине мача, е лесно да си вадим изводи дали е трябвало така или иначе.

-
Как определяте шансовете на ЦСКА в реванша?
-         Аз за моя отбор си имам шансове и ще направя всичко възможно отборът да играе добре и да се опитаме да отстраним Стяуа. Дали с равен резултат и дузпи, дали с категорична победа, ще се опитаме. Колко ще успеем, ще видим другия четвъртък по това време.

-
Какво е първото нещо, което искате да промените в облика в играта на ЦСКА с оглед на реванша?
-         Има много неща, които трябва да се променят. Виждаме, че като застанем срещу солиден европейски отбор, какъвто е Стяуа, която е 7 години поред в групите на Шампионската лига или Лига Европа трябва да променяме доста неща в манталитета, в играта, в организацията като цяло, за да достигнем това ниво.

-
Не направихте три смени. Това индикация за къса скамейка ли е?
-         Така преценихме в този мач. Мислехме, че няма време кога да влиза играч и какво да промени.

-
Ако трябва да определите – къде най-много липсваше взаимодействие – в защита, в средата на терена или в може би в нападение?
-         Не мога да конкретизирам в този момент. Трябва да гледам. Аз обичам да гледам два-три пъти мача на видеозапис и чак след това да давам генерални изводи, защото нещата наистина се виждат по различен начин, когато изгледаш два-три пъти.

-
Разочарова ли ви някой от вашия отбор, т.е. някой, от който сте очаквал повече, отколкото всъщност е показал?
-         И да съм разочарован, неведнъж съм казвал – няма да го споделя тук и сега.

-
Как видяхте вторият гол на Стяуа? Сякаш отбраната ви беше прекалено пасивна в тази ситуация.
-         Ако няма грешки, няма да има и голове. Така е във футбола. Получават се грешки, дали колективни, дали индивидуални и противникът вкарва гол. Разбира се, сега като се е случило, можем да измислим 10 начина, по които да изиграем по-добре тази ситуация. Но моментът е бил такъв, така е изигран, вкараха ни гол.

-
Вашата реакция беше най-показателна именно при втория гол и при пропуска на Зику.
-         Вече ще гледам да реагирам по-спокойно (усмихва се).

-
Какъв съвет дадохте на Костадин Стоянов след мача?
-         След мача не обичам да говоря. Утре ще давам съвети. Аз на всичките им давам съвети постоянно. Те са като мои деца, говоря с тях – добри, лоши неща. Опитвам се да им помагам, за да растат нагоре. На някои, които успях да помогна, стигнаха до националния отбор. Надявам се някой ден да играят и в големия европейски футбол. Каквото мога, го правя както за моите деца, така и за тях.