3. Мондиал 2010 все по-далеч, след 1:1 с Ирландия

Мондиал 2010 все по-далеч, след 1:1 с Ирландия

Разликата от 5 точки с ирландците се запази.

Шансовете на българския национален отбор за класиране на Мондиал 2010 станаха още по-малки, след като възпитаниците на Мъри Стоилов направиха 1:1 с прекия конкурент за второто място в група 8 Ирландия на стадион „Васил Левски”. Като цяло България игра много по-добре от своя съперник, но катеначото на Трапатони свърши своята работа и „детелините” взеха ценна точка на българска земя. Шансове за класиране в ЮАР има, но те стават все по-малки със всеки изминал мач.

Срещата започна равностойно и двата отбора си размениха по една, две опасни атаки в началните минути на мача. Димитър Бербатов, който играеше изтеглен зад острието Валери Божинов, бе най-деен в редиците на България и почти всяка атака минаваше през него. Бербо буквално влачеше бранителите на Ирландия на гърба си и разпределяше всяка топка.

Първата по-сериозна опасност обаче се откри пред състава на гостите още в 7-ата минута. Кейлъб Фолан засече центриране на Хънт, но стреля твърде слабо и ударът му не затрудни Иванков. Малко по-късно пък удар на Роби Кийн отблизо премина над българската врата. Едва в 19-ата минута нашите успяха да отправят първия си удар. Живко Миланов центрира на главата на Бербатов, но ударът на българския капитан премина на сантиметри над вратата, пазена от Шей Гивън.

Стигна се до 25-ата минута, когато Ирландия успя да поведе в резултата. Ричард Дън се извиси над всички в наказателното поле на България и с глава остави безпомощен Иванков – 0:1. България обаче не се отказа и веднага тръгна да търси изравняването. Първо Мартин Петров пропусна от добра позиция, а в 32-ата минута голът за нашите вече бе факт. Томашич изчисти силно напред една топка, бранителите на Ирландия не се намесиха добре и оставиха връхлитащия Телкийски сам срещу Гивън. Мечо чукна технично топката под плонжа на Гивън за 1:1 и взриви препълнените трибуни на стадион „Васил Левски”.

До края на полувремето България наложи тотален натиск и можеше да стигне до втори гол, но първо Дън изчисти от голлинията, а малко по-късно Леджър изби топката пред погледа на Божинов, който вече се бе засилил да скъса мрежата на Шей Гивън. В последните секунди на полувремето пък удар от воле на Кишишев бе спасен от стража на гостите.

През втората част българският отбор излезе пределно мотивиран на терена и започна да мачка ирландците по всяка точка на игрището. Атаките на „лъвовете” бяха много продължителни и обходни. Бербатов бе като диригент, а Мартин Петров и Мечо Телкийски не спираха да тормозят противниковата отбрана по двата фланга.

В 56-ата минута Бербатов получи далечен пас в наказателното поле, но не успя да си спре добре топката, след като остана очи в очи с вратаря Гивън. Малко по-късно дойде и най-красивият момент в мача. Мартин Петров стреля от въздуха от около 25 метра, Гивън спаси по акробатичен начин, но имаше и сигнал за засада. След това Божинов и Мартин Петров бяха заменени под бурните аплодисменти на феновете, които бяха претъпкали стадион „Васил Левски”. Двамата футболисти на Манчестър Сити очевидно не са в най-добрата си спортна форма.

България продължи да мачка своя съперник, а ирландците нямаха атака през втората част. В 70-ата минута централният бранител в редиците на България Илиян Стоянов напредна в полето на гостите и стреля много опасно от около 30 метра, но топката премина на около половин метър от вратата на Гивън. Натискът на българите продължи, а Илиян Стоянов още 2 пъти пробва удар от далеч. Резервата Благо Георгиев пък имаше шанс да отбележи от фаул, но ударът му срещна стената.

Натискът на нашите продължи цяло второ полувреме, но отбраната на Ирландия действаше безотказно. В последните 10-ина минути възпитаниците на Станимир Стоилов се пренесоха изцяло в полето на гостите, но непрестанните центрирания и обходните действия не представляваха проблем за Ричард Дън и компания.

Път към вратата на Гивън не се виждаше, а в самия край на мача гостите дори можеха да се поздравят с трите точки, но опасен удар на резервата МакГийди премина покрай десния страничен стълб на Иванков. В крайна сметка резултатът остана непроменен и отборът на Ирландия постигна своето – взе ценно равенство на българска земя и увеличи сериозно шансовете си за класиране на Мондиал 2010. Разликата от 5 точки с ирландците се запази.

Радостта на феновете преди мача може да видите ТУК!

Любо Пенев: Не наказваме грешките на противника

Треньорът на Локо Пловдив очаквано не беше доволен от загубата с 0:2 от ЦСКА 1948

Валентин Илиев: Нямам право да кажа, че сме играли слабо