1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Националите се местят на летището

Националите се местят на летището

Стадион "Васил Левски" няма да бъде събарян

Националите се местят на летището

Българският национален отбор по футбол ще заиграе на нов стадион най-рано след 3 години.

Той ще се построи по всички правила на ФИФА и УЕФА. В момента се прави градоустройствено проучване на терен от 100 дка във Враждебна. То ще приключи до 10 дни и трябва да даде отговор дали теренът е подходящ.

"Земята е държавна, но не е на спортното министерство. Все още няма решение за отреждането и. Това ще стане, ако проучването покаже, че е подходяща за стадион", обясни главният архитект на София Петър Диков.

Той отказа да посочи точното място на парцела, който се проучва, и на кое ведомство е.

Според запознати обаче имотът е близо до летището край бул. "Ботевградско шосе" и вероятно е на военното министерство.

Теренът е отдалечен от центъра и няма да предизвиква транспортен хаос в града и километрични тапи при всеки мач.

Според плановете на Столичната община оттам ще минава и линия на метрото. Районът ще влезе в третия метродиаметър, чието трасе в момента е във фаза предпроектно проучване.

Идеята е там подземната железница да е от типа леко метро. Намеренията на София са да кандидатства за финансиране на третия лъч през 2013 г.

Идеята е да направим стадион само за футбол и на него да не се провеждат други състезания. Обсъжда се съоръжението да е за 50-60 хиляди зрители. Такъв стадион ще струва около 110 млн. лева. В кризата държавата не може да извади подобна сума, затова в изграждането му трябва да се привлече и частен инвеститор. Обмисля се към стадиона да има хотелска част или търговски център, с които да предизвикаме интереса на бизнеса, разказа Диков.

Според него, ако се осигури пълно финансиране, стадионът може да е готов след 3 години.

В края на юни в интервю за "24 часа" Диков каза, че сегашният Национален стадион "Васил Левски" не е на подходящо място. Защото, ако се сбъдне мечтата на всички фенове 2-3 български отбора да влизат в евротурнирите и да не отпадат още в първия кръг, ще има блокади в центъра на столицата няколко пъти седмично, и то в делнични дни.

Затова Диков призова софийските клубове Левски и ЦСКА да участват заедно с държавата в изграждането на нов стадион, на който да играят не само националите, но и грандовете.

"Има възможност софийските клубове да се включат в изграждането. Всичко е въпрос на преговори. У нас обаче никой не иска да е партия с някого. Ако се постигне съгласие, това ще е положително не само за националния отбор, но и за самите клубове. На клубен стадион се играе веднъж на две седмици, а феновете ходят все по-рядко на мач. Трябват обаче средства за охрана и поддръжка на съоръжението, които не са никак малко и на клубовете трудно им излиза сметката.

Ако те се включат, на новия национален стадион ще се играе 1-2 пъти седмично и инвестицията ще се върне много по-бързо, аргументира се Диков. Възможно било на стадиона да се правят и концерти, но рядко и само на големи звезди, които да го напълнят.

Според главния архитект стадион "Васил Левски" няма да бъде съборен. Ще се ползва за тренировки и за състезания по лека атлетика.

Последен е новият "Академик"
Последният стадион, който е строен в София е новият "Академик" над зала "Фестивална". Той трябваше да е готов за студетските игри през 1977 година, но не бе завършен, а бе пуснат година по-късно. След изпадането на Академик и идването на демокрацията съоръжението въобще не не използва.

Строежът на стадион може да започне единствено след завършването на новата зала на 4-и километър, обясниха от спортното министерство. Промените в закона пък ще помогнат за по-бързото намиране на инвеститор в него. Сега се обмисляло и какво да се прави с подхода към залата, което се оказа и най-опасното място в София.

Даринка Илиева, 24 часа